Jak sobie radzić ze stresem? Nasza recenzja Spire Stone – urządzenia biofeedback

Spis treści

Spire Stone to niewielkie urządzenie do treningu biofeedback. Łączy się ono z Twoim smartfonem i śledzi Twój oddech. Dzięki temu możesz uczyć się jak wchodzić częściej w stan relaksacji lub koncentracji. Gdy się stresujesz i masz przyspieszony oddech, urządzenie poinformuje Cię o tym, abyś zaczął głębiej oddychać. Do tego możesz mieć wgląd, w jakich momentach się stresujesz i oglądać swoje postępy. Udało nam się przetestować to urządzenie i zobaczyć, czy rzeczywiście działa tak jak jest zachwalane. W poniższym odcinku dowiesz się:

 • Czym jest biofeedback i jakie urządzenie do biofeedbacku używamy najczęściej?
 • Jak biofeedback pomaga radzić sobie ze stresem?
 • Opowiemy o naszych wrażeniach z korzystania z urządzenia Spire Stone i jakie przynosi korzyści.

Co to jest biofeedback?

Biofeedback to wszelakie urządzenia, które można podłączyć do naszego ciała i mierzyć różne parametry np. oddech. Urządzenia mogą być bardzo małe i można nosić je przy sobie, lub bardzo duże, dostępne w specjalnych gabinetach do biofeedbacku. Zobacz artykuł: Czym jest biofeedback?

Czym jest biofeedback oddechowy?

Po założeniu specjalnego urządzenia (dostosowane do tego rodzaju biofeedbacku) zazwyczaj na klatkę piersiową lub brzuch, urządzenie to jest w stanie wyczuć nasz oddech. Na postawie ruchów opadania i unoszenia brzucha lub klatki piersiowej, urządzenie wie, ile oddechów bierzemy na minutę. Dostaje też informacje, jak długo trwają poszczególne wdechy i wydechy. Dzięki temu oprogramowanie jest w stanie odczytać, czy jesteśmy w stanie pobudzenia, czy relaksacji. Podczas sytuacji stresowych oddychamy szybko i płytko, a podczas relaksu oddech jest długi i głęboki. Istnieje coraz więcej badań na ten temat, ponieważ łatwo sprawdzić, jakie są to zakresy oddechu.

Jak wygląda Spire Stone?

Spire Stone
Zdjęcie z Amazon.com

Spire to malutkie urządzenie do biofeedbacku oddechowego. Można go nosić ze sobą cały czas np. przypinając do paska do spodni. Kobiety mogą nosić go też przy staniku. Urządzenie jest całkiem designerskie i wygodne w użytkowania.

Jak działa Spire Stone?

Urządzenie łączy się z Twoim smartfonem za pomocą bluetootha. Do korzystania z urządzenia potrzebna jest dedykowana aplikacja, którą możesz łatwo pobrać. Jest ona dostępna zarówno dla właścicieli telefonów z Andoidem, jak i iPhonów.

Spire app
Zdjęcie z karpalex.com

Za pomocą aplikacji możemy śledzić, w jaki sposób oddychamy. Dzięki temu możemy widzieć, co dzieje się z naszym ciałem i uczyć się świadomie głębiej oddychać. Samo urządzenie może powiadamiać nas np. o płytkim oddechu za pomocą wibracji. Powiadomienia te można dowolnie konfigurować — zarówno wielkość wibracji, jak i o czym chcemy być powiadamiani. Można też wyłączyć wibracje i dostawać same powiadomienia na telefon, lub całkowicie wyłączyć notyfikacje. A tak wygląda aplikacja w środku: https://www.youtube.com/watch?v=oAgjqJAnwN4

Jakie są korzyści z używania Spire Stone?

Korzyści są bardzo różne:

 • Sylwek zauważył, że ma więcej energii, dzięki obserwowaniu i dbaniu o jakość swojego oddechu podczas dnia. Świadomie starał się go pogłębiać, dzięki czemu czuł się bardziej zrelaksowany i wypoczęty. To przekładało się na lepszą efektywność w pracy i po pracy.
 • Ela nauczyła się zauważać, kiedy jest w stresujących dla niej momentach. Z wielu nich nie zdawała sobie wcześniej sprawy, np. gdy chciała szybko odpisać na mejla. Z wielu stresujących momentów nie zdajemy sobie sprawy, ponieważ bardzo się spieszymy i jesteśmy pochłonięci różnymi myślami. Przez to na koniec dnia możemy czuć się bardzo zmęczeni i nie wiedzieć dlaczego.
 • Spire ma też bardzo ciekawą funkcję, bo powiadamia nas, gdy przez dłuższy czas się nie ruszamy. Ruch jest bardzo ważny przy utrzymaniu zdrowego stylu życia i pomaga zapobiegać stresowi.
 • Pomaga zwiększyć świadomość siebie. Jeżeli interesujesz się życiem w sposób bardziej mindfulnessowy, myślimy, że Spire Ci się spodoba.
 • Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Stanford — osoby noszące Spire miały więcej dni w których odczuwały spokój i mniej dni, w których odczuwały niepokój (źródło: spire.io)
 • Urządzenie jest polecane przez wielu lekarzy i terapeutów, którzy używają go w swojej praktyce.

Czy Spire ma jakieś wady?

Niewiele, ale jednak 🙂

 • Urządzenie nie rozwiąże wszystkich naszych problemów i sytuacje stresowe będą nam się przydarzały
 • Na mejla dostajemy dziwne, nic niewnoszące podsumowania tygodnia, które na szczęście można anulować
 • Czasami mogą występować problemy w połączeniu z bluetoothem, ale aplikacja została jakiś czas temu poprawiona i działa dużo lepiej
 • Bateria na telefonie może krócej trzymać z powodu włączonego bluetootha i aplikacji

Komu polecamy to urządzenie?

Polecamy je wszystkim osobom, które są zainteresowane poprawą swojego zdrowia. Jeżeli chcesz nauczyć lepiej się relaksować lub zwiększyć swoją efektywność i koncentrację, to Spire jest bardzo dobrym pomysłem. Jeżeli interesujesz się rozwojem, pracą nad sobą i poszerzaniem swojej świadomości, to także powinieneś być zadowolony z użytkowania Spire.

Czy technologia może nam służyć?

Niestety dużo się słyszy, że technologia powoduje to, że jesteśmy bardzo rozproszeni, przesyceni informacjami i tracimy kontakt ze swoim ciałem.  Jednak technologia biofeedback pomaga nam nawiązać lepszy kontakt ze swoim ciałem i zwraca nam uwagę na stresujące momenty. Dzięki temu możemy zapobiegać i skutecznie zmniejszać generowany stres. W Polsce nie ma wiele informacji na temat technologii biofeedback, a uważamy, że jest ona bardzo wartościowa. Dlatego chcemy dzielić się tą wiedzą i tworzyć więcej nagrań i artykułów na ten temat. Biofeedback jest bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych i ludzie czerpią tam sporo korzyści. Jeżeli sam chciałbyś przetestować Spire i nauczyć się bardziej relaksować lub koncentrować, tutaj możesz go zamówić: https://spirehealth.com/  Spire kosztował 79$, dodatkowo na pierwsze zamówienie otrzymaliśmy 10$ zniżki. Urządzenie wysyłane jest z USA, dlatego czas wysyłki wynosi ok. 2-3 tygodnie. Myślimy, że warto na nie poczekać. Mamy nadzieję, że ta recenzja była dla Was użyteczna i do zobaczenia w kolejnym artykule! 🙂

Podobał Ci się ten wpis?

Jeśli tak, to dołącz do naszej społeczności, aby otrzymywać inspirujące materiały o medytacji i ćwiczeniach oddechowych. Dziękujemy!

Ela i Sylwek

Cześć, witamy Cię na naszym blogu o medytacji i ćwiczeniach oddechowych. Chcemy Cię zainspirować naszymi sposobami, dzięki którym jesteśmy bardziej zdrowi i szczęśliwi.

Otrzymaj prezent!

Otrzymaj za darmo 7 medytacji na start

Zacznij swoją przygodę z medytacją, zmniejsz stres i zadbaj o swoje zdrowie!