Fale mózgowe (5 typów) oraz trening neurofeedback

Spis treści

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaki wpływ mają fale mózgowe? Albo, dlaczego niektórzy ludzie zawsze wydają się spokojni, nawet jeżeli wszystko wokół nich jest chaotyczne? Lub też, dlaczego inni wydają się zawsze podekscytowani, nawet jeżeli nic naprawdę ekscytującego się nie wydarzyło?

Odbicie tych różnic ukazują nam różne fale mózgowe, jakie występują u wcześniej przytoczonych grup osób. Fale możemy zmieniać, a na uczenie się jak to robić pozwala nam neurofeedback.

Nauczenie się kontrolowania fal mózgowych może być niesamowicie przydatną umiejętnością. Wyobraź sobie, że jesteś w stanie z większą łatwością przełączać się pomiędzy różnymi stanami umysłu takimi np. jak: trans, relaks, skupienie, koncentracja, ekscytacja. Jeżeli masz trudności z utrzymaniem lub nawet uzyskaniem, któregokolwiek z tych stanów to może powinieneś rozważyć wybranie się do gabinetu biofeedbacku, gdzie będziesz mógł zaobserwować stan swojego umysłu na ekranie komputera. A ponieważ, fale mózgowe można oglądać w czasie rzeczywistym, będziesz mógł nauczyć się jak wchodzić w pożądane stany poprzez odpowiednio dobrany trening biofeedback.

Teraz, dokładnie w tym momencie… gdy czytasz ten tekst… twój mózg wysyła impulsy elektryczne poprzez złożoną sieć neuronów (komórek mózgowych). Te impulsy mogą być zmierzone przez urządzenie EEG i zaprezentowane na monitorze w taki sposób, że na żywo możesz zaobserwować jakie fale mózgowe dominują w Twoim mózgu w danym momencie.

Szybkość (lub częstotliwość) twoich fal mózgowych świadczy o tym, w jakim stanie umysłu jesteś i w jaki sposób reagujesz na otaczający Cię świat. W uproszczeniu im szybsze fale mózgowe dominują w Twoim mózgu tym szybciej myśli przewijają się przez Twoją głowę. Gdzie w tym wypadku szybciej niekoniecznie oznacza lepiej.

Fale mózgowe w uproszczeniu możemy podzielić na następujące kategorie:

Neurony - sygnał elektryczny
Neurony – fale mózgowe

Fale gamma

(25Hz-100Hz)

Wysoki poziom zintegrowania i synchronizacji części mózgu odpowiedzialnych za uczenie się, zapamiętywanie, generowanie myśli, funkcje motoryczne. Zwiększona kreatywność, szybkość przetwarzania informacji oraz koncentracja.

Są to fale o bardzo wysokiej częstotliwości, które są aktualnie coraz szerzej badane. Są one rozpatrywane jako optymalny stan, w jakim może funkcjonować mózg w celu przyswajania i przetwarzania informacji. Szczególnie fale gamma o częstotliwość 40Hz są oznaką wydajnego funkcjonowania umysłu, występują przy stanach podwyższonej świadomości oraz szczytowej wydajności (peak performance).

Wyższe fale gamma w stanie spoczynku niż standardowo u innych osób znaleziono u buddyjskich mnichów, z bardzo dużym doświadczeniem medytacyjnym. Wieloryby i delfiny także funkcjonują na tej częstotliwości. Uważa się również, że fale gamma mają działania antydepresyjne czy nawet mogą być pomocne w leczeniu choroby alzheimera, czy autyzmu.

Fale beta

(15Hz – 38Hz)

Skupienie, analityczne myślenie, racjonalne myślenie, rozbudzenie, wysoka czujność, koncentracja

Fale beta należą do zakresu fal szybkich (wysoka częstotliwość). Typowo są one powiązane z naszym normalnym stanem czuwania. Czyli jest to sytuacja, gdy mamy oczy otwarte, jesteśmy rozbudzeni i jesteśmy aktywnie zaangażowani w to, co się wokół nas dzieje. Np. gdy rozmawiamy czy próbujemy rozwiązać jakieś zadanie. Możemy je podzielić na trzy podgrupy:

Fale BETA2 to fale z zakresu (18Hz – 40Hz) – towarzyszą one nam w trakcie bardzo intensywnej pracy umysłowej. Wiążą się one także często z podwyższonym poczuciem niepokoju, napięciem emocjonalnym i stresem. Tym falom często także towarzyszy wydzielanie adrenaliny odpowiedzialnej za mobilizowanie organizmu. Zbyt długie przebywanie w tym stanie umysłu może prowadzić do nadmiernego uczucia zmęczenia.

Fale BETA1 to fale z zakresu częstotliwości (15Hz – 18Hz) świadczą o naszej podwyższonej produktywności. Wskazują także na wzmożoną koncentrację, stan pobudzenia i aktywowane abstrakcyjne myślenie. Są falami pożądanymi w stanie wzmożonej koncentracji.

Fale SMR to fale z zakresu częstotliwości (12Hz – 15Hz). Są to fale beta w najniższym jego zakresie częstotliwości. Trening fal SMR pomaga zmniejszyć uczucie niepokoju, stresu, nadmiernego pobudzenia które to może występować w falach BETA1 i BETA2. Fale SMR są falami pośrednimi, które występują pomiędzy falami szybkimi i falami wolnymi.

Gdy fale beta są dominującymi falami to najczęściej nasza kora nowa (tzw. nowy mózg) jest bardzo aktywny.

fale mózgowe

Fale alfa

(8Hz – 12Hz)

Relaks, spokojna świadomość, przyjemne wewnętrzne doznania, integracja ciała i umysłu, łatwiejsze przyswajanie informacji

Częstotliwości fal mózgowych alpha mają wiele zastosowań i korzyści. Fale alpha są powiązane z relaksem, ale jednocześnie zachowując wysoką świadomość tego co dzieje się wokół nas. Najłatwiej osiągnąć stan alfa – czyli stan, w którym dominującymi falami w mózgu są fale alfa — mając zamknięte oczy oraz pozwalając sobie na wyciszenie naszego umysłu, oraz zredukowanie zewnętrznych stymulujących bodźców.

Będąc w stanie alfa, jesteśmy w stanie wyższej kreatywności, ponieważ ilość naszych nawykowych myśli jest zredukowana. Wierzy się, że Einstein przebywał permanentnie w zakresie częstotliwości fal alfa. Granica pomiędzy falami alfa/theta (7Hz – 8Hz) to tzw. częstotliwość Rezonansu Schumanna – jest to bazowa częstotliwość pola elektromagnetycznego ziemi.

Częstotliwość fal alfa sprzyja relaksacji, wizualizacji i stanom umysłu wspomagającym szybszemu uczeniu się. Jest także wiele badań klinicznych, które pokazują, że przebywanie w stanie alfa wspomaga leczenie depresji czy autyzmu.

Fale alfa są dominującymi falami w stanie lekkiej medytacji, modlitwy kontemplacyjnej czy też podczas stanu relaksacji — są one powiązane ze zwiększoną produkcją serotoniny. Najłatwiej wyjść ze stanu alfa przez otworzenie oczu i zaangażowanie się w zadanie angażujące nasz umysł — jak np. czytanie, mnożenie liczb w pamięci itp.

Więcej o treningu alfa, będzie można przeczytać w naszym następnym artykule.

neurofeedback

Fale theta

(4Hz – 8Hz)

Lepsza pamięć, kreatywność, wyobraźnia i wizualizacja, swobodny przepływ i świadomość myśli, inspiracje, senność i zwiększona podatność na sugestie, faza snu REM

Spowalniając jeszcze bardziej dochodzimy do fal Theta i do głębszych rejonów podkorowych mózgu. Fale o tej częstotliwości najczęściej występują, gdy jesteśmy na pograniczu snu lub w głębokim stanie relaksu.

Fale te są powiązane ze stanami kreatywności, stanem flow — na pograniczu snu, konsolidacją pamięci, wyrazistymi wyobrażeniami, wyostrzoną percepcją oraz innymi aktywnościami związanymi z podświadomym umysłem.

Fale Theta dominują podczas głębokiej medytacji, transu i snu (faza REM). Jest to stan optymalny do pracy ze sobą na poziomie podświadomym — pomijając świadome mechanizmy obronne. Wielu terapeutów preferuje pracę z klientami, którzy są w stanie Theta (stan hipnagogiczny), ponieważ umożliwia on łatwiejszą zmianę niewspierających przekonań, zachowań czy programów.

Więcej fal theta możemy zaobserwować u dzieci do 13 roku życia, co wiąże się także z łatwiejszym przyswajaniem nowych informacji i uczeniem się. Nadmiar fal Theta (podczas dnia) może być powiązany z chorobami takimi jak depresja.

Istnieje też metoda, która wykorzystuje pozytywne efekty stanu theta, która się nazywa theta healing.

 

Fale delta

(0,1Hz – 4Hz)

Głęboki stany snu (bez snów), regeneracja, samoregulacja

Fale delta są to najwolniejsze fale występujące w naszym mózgu. Gdy te fale dominują w naszym mózgu, zazwyczaj świadczy to o tym, że przebywamy w stanie nieświadomym, np. podczas głębokiego snu. Istnieją jednak nowe dowody, że istnieje możliwość zachowania świadomości nawet będąc pod wpływem tych fal.

Fale delta posiadają najwyższą amplitudę i są najwolniejszymi falami, które występują w naszym mózgu. Fale te dominują u noworodków do 1 roku życia.

Będąc pod wpływem tych fal, nasz organizm przebywa w stanie głębokiego spokoju. Częstotliwość fal Delta powiązano także z wydzielaniem HGH (ludzkiego hormonu wzrostu) z przysadki mózgowej. Wspomaga on funkcjonowanie układu odpornościowego, gojenie, regenerację, pielęgnację skóry oraz wpływa łagodząco na układ limbiczny/emocjonalny.

sen bezsennosc wim hof

Zadbajmy o harmonię i balans

Jak we wszystkim najważniejszy jest balans. To samo tyczy się występowania różnych częstotliwości w naszym mózgu. Nadmiar lub niedomiar każdej z częstotliwości ma poważne skutki na nasz umysł oraz organizm.

Niższe częstotliwości pomagają nam w regeneracji, relaksacji, cieszeniu się życiem takim, jakim jest. Jednak ich nadmiar może prowadzić do tego, że nie jesteśmy funkcjonować w nowoczesnym społeczeństwie, który ciągle przyspiesza.

Wyższe częstotliwości są powiązane z dużą aktywnością umysłową i szybszym przetwarzaniem informacji. W nadmiarze prowadzą jednak do wyczerpania umysłowego oraz do przewlekłego zmęczenia.

Trening fal mózgowych — neurofeedback

W tym nagraniu robię porównanie fal mózgowych w dwóch stanach. Jeden stan jest referencyjny (normalny), a w drugim praktykuję koherencję serca. Po sesjach robię porównanie oraz omówienie wyników fal mózgowych na trzech różnych wykresach.

Niewiele osób jest świadomych tego, że istnieje możliwość treningu i pracy nad konkretnymi częstotliwościami fal mózgowych. Możemy w czasie rzeczywistym obserwować i trenować nasz mózg, by podwyższać lub obniżać konkretne częstotliwości w naszym mózgu.

Jest to możliwe dzięki urządzeniom biofeedback a w tym wypadku konkretnie urządzeniu neurofeedback (EEG biofeedback). Jeżeli ten temat Cię zainteresował i chciałbyś/chciałabyś zobaczyć na własne oczy, co się dzieje w Twoim mózgu i trenować wchodzenie w konkretne stany świadomości to zapraszam Cię do napisania do mnie i umówienia się na trening we Wrocławiu. Dysponuję urządzeniami, dzięki którym możesz spróbować swoich sił w tej dziedzinie 🙂

Sylwek

Podobał Ci się ten wpis?

Jeśli tak, to dołącz do naszej społeczności, aby otrzymywać inspirujące materiały o medytacji i ćwiczeniach oddechowych. Dziękujemy!

Otrzymaj za darmo 7 medytacji na start

Zacznij swoją przygodę z medytacją, zmniejsz stres i zadbaj o swoje zdrowie!