Co zrobić, aby medytacja w domu była efektywna i przyniosła Ci jak najwięcej korzyści? Jak zacząć medytować w 4 prostych krokach?
Medytacja w domu przynosi wiele korzyści i pomaga medytować regularnie. Dzięki temu możesz odczuwać więcej spokoju i harmonii w swoim życiu, oraz lepiej radzić sobie ze stresem.
W tym wpisie dowiesz się:
- Jak znaleźć motywacje do regularnej praktyki?
- Jak przygotować przestrzeń i kiedy najlepiej medytować?
- Jaką technikę medytacji wybrać?
Ten tekst to kompleksowy przewodnik o tym, jak zacząć medytować w domu w 4 prostych krokach. Zaczynamy…
Medytacja w domu — jakie przynosi korzyści?
Medytacja to trening umysłu, który możesz wykonywać w dowolnym miejscu. Dlaczego warto medytować w domu? Powodów jest wiele:
- Masz stałe miejsce, w którym medytujesz — zazwyczaj najłatwiej o takie miejsce w prywatnym mieszkaniu
- Stała pora dnia, o której medytujesz — możesz np. medytować rano zaraz po wstaniu z łóżka
- Kluczowa jest regularność — w domu przebywasz codziennie, więc najłatwiej zadbać o ten aspekt medytując w domu
- Medytacja w domu to ogromna wygoda — szczególnie na początku naszej przygody z medytacją warto zadbać o swój komfort. Skorzystaj z poduszki do medytacji, lub usiądź na swoim ulubionym krześle z oparciem. Gdzie znajdziesz takie warunki jak nie w domu?
- Cisza — nie jest konieczna, ale jest pomocna, szczególnie gdy zaczynasz medytować. Z domownikami ustal zasady, by Ci nie przeszkadzali przez kilka minut. Możesz też znaleźć odpowiedni moment i miejsce w mieszkaniu, by zminimalizować ryzyko rzeczy, które mogą Ci utrudniać praktykę.
Jak zacząć medytować w domu krok po kroku
1. Znajdź w sobie motywację
Jak z każdym innym tematem, którego się podejmujemy, ważna jest nasza odpowiedź na kluczowe pytanie. Z jakiego powodu tak naprawdę chcesz medytować?
- Czy chcesz medytować dlatego, żeby zminimalizować stres, spać lepiej lub poradzić sobie z chronicznym bólem? Jeżeli tak, to w tym wypadku będą pomocne medytacje prowadzone, medytacje relaksacyjne lub mantrowanie.
- Czy poszukujesz lepszych wglądów w swój umysł, chcesz po prostu lepiej zrozumieć siebie oraz innych? Jeżeli tak to w tym wypadku pomocne będą medytacje mindfulness i medytacje nakierowane na poszerzanie świadomości.
- Może Twoim głównym celem jest trenowanie cierpliwości, empatii lub hojności? Jeśli tak to w tym wypadku pomocne będą medytacja wdzięczności czy też życzliwości.
Jest jeszcze wiele innych opcji, sprawdź różne metody i wybierz najlepszą dla siebie. Ja lubię praktykować także medytacje nakierowane na:
- oddech,
- odczuwanie energii w ciele,
- świadome jedzenie,
- kontakt z ciałem w ruchu (bardziej statycznie: np. joga lub bardziej dynamicznie: 5 rytmów).
Jakie są korzyści z medytacji? Poniżej kilka powodów, dla których warto medytować.
Medytacja jest efektywną metodą treningu swojego umysłu, która jest stosowana od stuleci. Osoby, które medytują, odnajdują wiele korzyści z tej praktyki. Można powiedzieć, że jest to droga w jedną stronę, bo jeżeli wytrwasz trudne początki, to naprawdę ciężko zrezygnować z medytacji — tak wiele korzyści przynosi.
- Medytacja pomaga zredukować stres (sprawdź medytację na stres),
- zwiększa zadowolenie z życia,
- poprawia jakość snu,
- wpływa także pozytywnie na ogólny stan zdrowia.
Im więcej medytujesz, tym bardziej możesz zrozumieć, jak działa Twój umysł i jak z nim pracować. Dodatkowo jeżeli będziesz wytrwały w praktyce medytacji, zaczniesz lepiej rozumieć siebie. Będziesz lepiej rozumieć także innych ludzi i ich motywacje. Wpłynie to pozytywnie na Twoje relacje z ludźmi oraz otoczeniem.
Możesz zaaplikować medytacje do swojego codziennego życia, by być bardziej efektywnym, zdrowym i mieć lepsze relacje z naszą rodziną czy współpracownikami. Coraz więcej businessmanów, studentów czy rodziców korzysta z medytacji i są przekonani o jej pozytywnym działaniu na ich życie. Dlatego medytacja w domu to bardzo wygodna i zawsze dostępna forma medytacji.
Sprawdź także 18 korzyści z medytacji.
2. Zacznij od małych kroków
Podczas nauki medytacji w domu, ważne jest, by zacząć od małych w miarę łatwych kroków. Nawet 3 minuty medytacji sprawią, że wejdziemy na tę ścieżkę i będziemy cieszyć się z wielu dobrych efektów. Taki okres może wydawać się bardzo krótki. Jednak dla osób początkujących w medytacji przebywanie nawet 3 minut z samym sobą może sprawiać wrażenie wieczności.
Zaczęcie od krótkiego czasu pomoże nabrać pewności siebie w praktyce medytacji. Zwiększy także szanse na regularną praktykę, która to jest kluczowa do wymiernych i trwałych pozytywnych zmian w naszym umyśle. Jakość medytacji jest zdecydowanie ważniejsza niż jej długość.
3. Wybierz odpowiednią porę oraz miejsce medytacji w domu
Jak zacząć medytować w domu? Na początku znajdź ciche miejsce z dala od hałasu, który by Cię rozpraszał. Wybierz porę, która jest dla Ciebie odpowiednia. Wczesny poranek jest często wybierany przez wielu medytujących, ponieważ o tej porze zazwyczaj jest ciszej, mniej rzeczy może Cię rozproszyć.
Będziesz także potrzebował znaleźć odpowiednią pozycję medytacyjną. Wielu medytujących lubi siedzieć w siadzie skrzyżnym czy w siadzie japońskim. Dostępne są jednak także inne możliwości:
- medytowanie na krześle,
- na poduszce do medytacji,
- wersalce czy fotelu
Wszystkie są dobre, tak długo, jak jest ci wygodnie i możesz zachować wyprostowane plecy. Zadbaj także by twój kark i barki były zrelaksowane. Twoje oczy mogą być zamknięte lub półotwarte. Możesz również medytować otwartymi oczami, jednak na początku jest to zdecydowanie trudniejsze.
Zobacz także pozycje do medytacji.
4. Wybierz odpowiednią technikę medytacji
Medytacja w domu powinna być przemyślana. Istnieją różne techniki medytacji, na początek polecam wybrać jedną z medytacji prowadzonych.
Jeżeli jesteś osobom początkującą, medytacja prowadzona może pomóc Ci wejść w praktykę medytacji. Zostaniesz poprowadzony poprzez praktykę praktycznie bez potrzeby znania jakichkolwiek zasad medytacji. Wiele medytacji prowadzonych znajdziesz na naszym blogu oraz kanale YouTube.
Jak zacząć medytować? Polecamy Ci te 2 medytacje prowadzone na początek:
Odpowiednie skupienie i koncentracja
Jakiejkolwiek formy medytacji byś nie wybrał, kluczowym elementem każdej metody jest świadomość obecnego momentu. Kiedy medytujesz, trenujesz swój umysł bycia skoncentrowanym na obiekcie medytacji, który obrałeś. W trakcie praktyki będą zdarzały się sytuacje i rzeczy, które będą Cię rozpraszać: np. zapachy, dźwięki, doznania cielesne, różnego rodzaju dyskomfort, napięcie, swędzenie itd. Oprócz typowo cielesnych rozproszeń będą zdarzać się rozproszenia spowodowane przez umysł: myśli o rzeczach do zrobienia, różne emocje, marzenia na jawie. Lista może być nieskończona.
Najlepszym sposobem, by zostać skupionym i świadomym obecnej chwili jest skoncentrowanie się na procesie oddychania. Bądź świadomy swojego oddechu najbardziej jak to tylko możliwe. Bądź świadomy wdechu oraz wydechu. Użyj swojego oddechu jako kotwicy, która utrzyma Twój umysł w bieżącej chwili. Jeżeli pojawią się myśli, które pragną Twojej uwagi, wtedy po prostu wróć do uważności na oddechu.
Opcjonalnie za przedmiot medytacji możesz użyć rzeczy fizyczne oraz doznania cielesne. Np. dźwięk, punkt na ścianie, miejsce styku pośladków z podłogą itd. Zapomnij o chęci oczyszczenia swojego umysłu, po prostu wracaj do przedmiotu medytacji za każdym razem, gdy się rozproszysz. Bądź dla siebie cierpliwy i wyrozumiały w końcu to jest trening 🙂
—
Mam nadzieję, że teraz medytacja w domu będzie dla Ciebie łatwiejsza i wiesz już jak zacząć medytować. Ja codziennie medytuję w domu rano, a czasami dodatkowo po pracy. Jeżeli masz jeszcze jakieś pytanie, albo artykuł był dla Ciebie pomocny, zapraszam do komentarzy na YouTube! 🙂