Wyzwanie: więcej szczęścia w 7 dni!

Spis treści

Ten 7-dniowy challenge pomoże Ci stworzyć odpowiednie warunki do odczuwania szczęścia. Nie chodzi mi tylko o krótką chwilę szerokiego uśmiechu od ucha do ucha, ale o bardziej subtelny i przyjemny stan umysłu. Przynosi on radość i zadowolenie z życia, takie, jakie jest. 

Wewnętrzny spokój, obecność tu i teraz, zrelaksowany ciało i umysł – to elementy, które bardzo pomagają odczuwać szczęście.

Jakie cechy rozwija ten 7-dniowy challenge?

  1. Zrelaksowane ciało i umysł
  2. Spokój
  3. Wdzięczność
  4. Życzliwość

Czy możesz sobie wyobrazić szczęśliwą osobę, która jest jednocześnie zestresowana i krytyczna dla innych? Jest to raczej niemożliwe. Kiedy rozwijasz w sobie pozytywne cechy i relaksujesz swoje ciało i umysł, wzmacniasz swoje poczucie szczęścia

medytacja problemy szczęście

 

7-dniowy challenge dzień po dniu

Poniżej znajdziesz tygodniowe wyzwanie krok po kroku, które wzmocni Twój “mięsień” szczęścia. Składa się on z kilku technik medytacji, ponieważ każda medytacja rozwija inne pozytywne cechy pomagające odczuwać szczęście. Sprawdź, które medytacje działają na Ciebie najlepiej i eksperymentuj. Zostań swoim własnym ekspertem od szczęścia. 

 

Dzień 1  Medytacja wdzięczności (13 min)

Ta medytacja wdzięczności pomoże Ci rozluźnić swoje ciało i poczuć bardziej swoje serce. To właśnie tam powstaje uczucie wdzięczności i radości. Podsunę Ci także inspiracje, za co możesz być wdzięczny. Na koniec usłyszysz jeszcze kilka pytań, które pomogą Ci poszukać więcej powodów do zadowolenia z życia. 

„Najpiękniejszą formą szczęścia jest wdzięczność. Należy zarówno do jego przyczyn, jak i skutków.” Walter Dirks

 

Dzień 2 Medytacja wewnętrznego uśmiechu (11 min)

Medytacja wewnętrznego uśmiechu to bardzo subtelna praktyka, która także pomaga otworzyć serce. Uśmiech ma ogromną moc – gdy zaczniesz się uśmiechać (nawet gdy uśmiech nie jest prawdziwy), Twój mózg będzie produkować endorfiny i naprawdę poczujesz się radośniej. Nie da się cały czas uśmiechać, dlatego warto przenieść uśmiech “do środka” i uśmiechać się wewnętrznie. 

Tę medytację możesz praktykować w dowolnym miejscu. Możesz uśmiechać się wewnętrznie do siebie, do swojego ciała czy nawet do innych osób i okoliczności w Twoim życiu. Ta piękna praktyka transformuje negatywne emocje i rozluźnia napięcia w ciele.  Dzięki niej zaczynasz promieniować wewnętrznym spokojem i radością na zewnątrz. 

”Nic, w co się ubierzesz, nie jest ważniejsze od Twojego uśmiechu”. Connie Stevens

 

Dzień 3 Medytacja na spokój umysłu (14 min)

Ta medytacja na spokój pomoże Ci uspokoić swój umysł, pomoże Ci się zrelaksować i odpocząć. Dobrze sprawdza się w przypadku gonitwy myśli oraz bólu głowy (sprawdzone!). Jest ona oparta na medytacji mindfulness, która bardzo efektywnie redukuje stres.

W tej praktyce będziesz odczuwać i obserwować doznania ze swojego ciała. Pojawi się także praktyka życzliwości i otwartości na to, co się teraz pojawia. Całość prowadzona w bardzo delikatny i spokojny sposób przez Sylwka. 

„Znajdujesz spokój, nie zmieniając okoliczności swojego życia, ale uświadamiając sobie, kim jesteś na najgłębszym poziomie.” – Eckhart Tolle

 

Dzień 4 Medytacja na otwarcie serca

Ta praktyka przynosi głęboki spokój i relaks, oraz pomaga przetransformować i uzdrowić negatywne emocje. Kontakt ze swoim sercem przyniesie Ci radość i akceptację, niezależnie od tego, gdzie jesteś w swoim życiu. 

Medytacja na otwarcie serca zaczyna się od krótkiej relaksacji całego ciała i następnie nawiązania kontaktu ze swoim sercem. Twoje serce ma niezwykłą moc transformowania tego, co Ci już nie służy, w to co jest dla Ciebie dobre i wspierające. 

„Jest takie miejsce w nas, które nazywa się sercem, i można z niego czerpać do woli. Im więcej się z niego daje, tym więcej jest to dania.” – Wojciech Eichelberger

 

Dzień 5 Wejście w stan koherencji serca (kilka minut)

Dzisiejsze ćwiczenie to połączenie medytacji z ćwiczeniem oddechowym. To bardzo skuteczna technika na zmniejszenie stresu i zrelaksowanie całego ciała. 

Koherencja serca to stan, w którym Twoje serce synchronizuje się z oddechem. Potrzebne jest wolne i spokojne tempo oddychania – około 4-7 oddechów na minutę. Koherencja serca bardzo korzystnie wpływa na cały układ nerwowy. Twoje ciało zaczyna się regenerować, a Ty odczuwasz więcej spokoju, szczęścia i radości.

Wskazówka: Pomocne jest przypominanie sobie miłych wydarzeń ze swojego życia i odczuwanie swojego serca.  

„Twój umysł sprawia, że kroczysz, Twoje serce pozwala ci lecieć ” Sha’rani

Dzień 6 Poranna medytacja na dobry dzień (17 min)

To idealna medytacja na rozpoczęcie dnia. Pomoże Ci lepiej zaplanować dzień, rozpocząć go z pozytywną intencją i poczuciem spokoju. Poranna medytacja pomoże Ci rozluźnić swoje ciało i umysł, zwiększyć poczucie wdzięczności za to co masz, oraz wzmocnić uważność i koncentracje. 

Spokojny początek dnia pomoże Ci odczuwać więcej szczęścia i zadowolenia w ciągu całego dnia.

Wskazówka: Tę medytację możesz praktykować także o innej porze dnia 😉

„Medytacja nie oznacza bierności. Wyciszony umysł pozwala podejmować inteligentne decyzje i działać we właściwym czasie. Bądź dynamiczny i odprężony.” Sri Ravi Shankar

 

Dzień 7 Medytacja życzliwości (13 min)

Medytacja miłującej dobroci przynosi jeden z najpiękniejszych stanów umysłu. Wielu naukowców jest zdumiona efektami tej praktyki. Przynosi ona tak wiele korzyści zdrowotnych, całe ciało może się zregenerować i uzdrowić. A co najważniejsze, wzmacnia odczuwanie wielu pozytywnych emocji jak radość, spokój i szczęście. Rozwija także empatię i akceptacje do siebie. 

Jest to bardzo skuteczna praktyka, jeżeli mamy problemy z wewnętrznym krytykiem czy nawet stanami depresyjnymi. Ta medytacja w niezwykły i piękny sposób zmienia podejście do siebie i innych. 

„Gdyby każdy ośmiolatek na Ziemi został nauczony medytacji, wyeliminowalibyśmy przemoc na świecie w ciągu jednego pokolenia.” Dalajlama

Podsumowanie

Praktyka medytacji pomaga stworzyć odpowiednie warunki do odczuwania szczęścia. Dodatkowo przynosi ogromną ulgę – nie musisz być perfekcyjny ani być człowiekiem sukcesu. Możesz odczuwać szczęście tu i teraz. Szczęście to stan umysłu, a medytacja pomoże Ci go trenować. 

Koniecznie podziel się swoimi wrażeniami z tego tygodniowego wyzwania. Jaką zauważasz zmianę? Może więcej spokoju, radości? Może większe rozluźnienie i lepszy sen?

Zapraszam także na 21-dniowe wyzwanie wdzięczności!

Podobał Ci się ten wpis?

Jeśli tak, to dołącz do naszej społeczności, aby otrzymywać inspirujące materiały o medytacji i ćwiczeniach oddechowych. Dziękujemy!

Otrzymaj za darmo 7 medytacji na start

Zacznij swoją przygodę z medytacją, zmniejsz stres i zadbaj o swoje zdrowie!