Medytacja na otwarcie serca – medytacja uzdrawiająca emocje i wspomnienia (16 min)

Spis treści

Jak otworzyć swoje serce? Co zrobić, aby odczuwać więcej miłości i radości w swoim życiu?

Dzisiaj zapraszam Cię do podróży do swojego serca. Zainspirowana medytacją na otwarcie serca Deepaka Chopry, postanowiłam nagrać tę medytację. Deepak Chopra to znany lekarz pochodzenia indyjskiego, który promuje medycynę alternatywną i łączy ją z zachodnim podejściem. Jest zwolennikiem medytacji i zdrowego stylu życia. 

medytacja otwierająca serce miłość

Korzyści z medytacji otwierającej serce

Medytacja na otwarcie serca jest prostą techniką medytacji, która przynosi relaks i spokój. Medytacja pomaga uzdrowić negatywne emocje i wspomnienia, a także przynosi uczucie spokoju i miłości. Daje natychmiastowe odświeżenie na poziomie ciała i umysłu. W tej medytacji nie trzeba wykonywać żadnej pracy jak wizualizacje czy intensywna koncentracja. Jest to lekka i przyjemna medytacja, w której połączysz się ze swoim sercem. Jest to wspaniały sposób na zmniejszenie stresu i relaks. 

Medytacja na otwarcie serca jest odpowiednia nawet dla osób początkujących i tych, którzy nigdy wcześniej nie medytowali. Składa się z kilku kroków:

  1. Relaksacja i skierowanie uwagi do środka
  2. Poczucie swojego serca
  3. Otwarcie się na różne odczucia, emocje czy wspomnienia i pozwolenie, by przepłynęły
  4. Podziękowanie swojemu sercu i powrót do świata zewnętrznego

Medytacja na otwarcie serca krok po kroku

Witaj w medytacji otwierającej serce. Mam na imię Ela i mam zaszczyt poprowadzić Cię w tej podróży do Twojego serca. Serce jest wyjątkowym miejscem w Twoim ciele, gdzie możesz poczuć subtelne i piękne uczucia takie jak miłość, radość czy połączenie z innymi. W tej medytacji będziesz słuchać swojego serca i oczyścisz je z wszelkich niesłużących Ci już dłużej emocji i wspomnień. Zapraszam Cię na spotkanie z mądrością swojego serca. 

A teraz zaczynamy…

Znajdź ciche i spokojne miejsce, gdzie poczujesz się komfortowo. Usiądź w wygodnej pozycji, lub połóż się na plecach. Jeżeli siedzisz, wyprostuj swój kręgosłup i wyciągnij czubek głowy do nieba. Jeżeli leżysz, połóż się na plecach, pozwól opaść dłoniom i stopom swobodnie na podłogę, rozluźnij się. 

Pozwól opaść swoim powiekom w dół i rozluźnij swoje oczy. Przenieś uwagę ze świata zewnętrznego do wewnątrz. Zwróć swoją uwagę na to, jakie pojawiają Ci się myśli i jakie odczuwasz emocje. Zauważ także, jak dużo pojawia się myśli. Po prostu obserwuj, niczego nie zmieniaj. 

A teraz przenieś swoją uwagę z głowy do serca. Bez żadnego wysiłku pozwól, by Twoja uwaga spoczęła na sercu. Skieruj uwagę na środek swojej klatki piersiowej – tam, gdzie znajduje się centrum Twojego energetycznego, niefizycznego serca. Odczuwaj przez chwilę to miejsce na środku klatki piersiowej. 

Pozwól pojawiać się różnym emocjom i wspomnieniom. Poczuj otwartość swojego serca na wszystko, co się pojawia. Oddychaj spokojnie i wyobraź sobie, jakby to było, gdybyś oddychał do swojego serca. Każdy wdech i wydech przepływa przez Twoje serce. Może pojawią Ci się różne doznania jak wibracje, pulsowanie czy mrowienie.

Jeżeli pojawią Ci się jakieś myśli, powracaj łagodnie do odczuwania swojego serca. Odpuść myślenie i analizowanie, po prostu odczuwaj swoje serce.

I kiedy tak pozwalasz, by Twój oddech przepływał przez swoje serce, zapytaj swojego serca, czy chciałoby Ci coś przekazać. Po prostu poczuj w sobie intencje, aby Twoje serce mogło się wyrazić. 

Przez następne kilka minut słuchaj swojego serca. Twoje serce może uwalniać różne emocje, wspomnienia, potrzeby, obawy i marzenia. Bądź obecny ze swoim sercem, nie staraj się niczego zmieniać. Pobądź przez te kilka chwil w uważności i życzliwości do swojego serca. 

Jeżeli pojawiają się silne emocje lub wspomnienia, wracaj uwagą do swojego oddechu. Pozwól sobie na westchnienia lub płacz. Bądź z tym, co do Ciebie przychodzi. Oddychaj do tego i powracaj dalej do odczuwania swojego serca. 

Jeżeli Twoja uwaga gdzieś odpłynęła, wracaj łagodnie do odczuwania swojego serca. I w ten sposób poprzez przebywanie w polu swojego serca, uzdrawiasz swoje emocje i wspomnienia.

Pozwól oczyścić się swojemu sercu. Ono wie jak to zrobić najlepiej, zaufaj mu. Jeżeli pojawiają Ci się trudne emocje jak smutek czy strach, albo przyjemne jak miłość i radość, to jest to dokładnie to, czego potrzebujesz. Uczysz się przebywać w polu swojego serca bez oczekiwań, pozwalasz uwalniać się różnym emocjom i wspomnieniom, jesteś w kontakcie ze swoim sercem. Ono Cię prowadzi. 

Możesz uśmiechnąć się wewnętrznie do swojego serca, aby mu podziękować. Być może poczujesz spokój i miłość, być może zobaczysz piękne jasne światło. Nie wykonuj żadnego wysiłku, by cokolwiek poczuć albo zobaczyć. Jedynie odczuwaj swoje serce i sprawdzaj, co się pojawia. Pozostań w otwartości i życzliwości do wszystkiego, co przychodzi. 

Powróć teraz z tej podróży ze swojego serca z powrotem do swojego ciała. Weź jeszcze jeden spokojny wdech i wydech i powoli otwórz swoje oczy. 

Im częściej będziesz wykonywać tę medytację, tym łatwiej będzie Ci utrzymywać kontakt ze swoim sercem. Twoje serce jest pełne miłości, radości i spokoju. Dzięki praktyce te uczucia będą mogły częściej pojawiać się w Twoim życiu. 

Dziękuję Ci za wysłuchanie tej medytacji.

Podsumowanie

Medytacja na otwarcie serca łączy nas bezpośrednio ze swoim sercem. Pomaga transformować trudne emocje jak gniew czy strach. Przynosi ulgę i głęboki relaks na poziomie całego ciała i umysłu. Daj znać, jaka dla Ciebie była ta medytacja i czy poczułeś jakąś zmianę. Polecam także koherencje serca i medytację życzliwości, które równie pięknie otwierają serce. 

Podobał Ci się ten wpis?

Jeśli tak, to dołącz do naszej społeczności, aby otrzymywać inspirujące materiały o medytacji i ćwiczeniach oddechowych. Dziękujemy!

Ela i Sylwek

Cześć, witamy Cię na naszym blogu o medytacji i ćwiczeniach oddechowych. Chcemy Cię zainspirować naszymi sposobami, dzięki którym jesteśmy bardziej zdrowi i szczęśliwi.

Otrzymaj prezent!

Otrzymaj za darmo 7 medytacji na start

Zacznij swoją przygodę z medytacją, zmniejsz stres i zadbaj o swoje zdrowie!