Yin joga [czym jest, jak praktykować, 3 zasady, korzyści]

Yin joga to powolne i długie rozciągania, które działają bardzo korzystnie nie tylko na nasze mięśnie, ale też na tkankę łączną, w tym powieź.  To brama do głębokiego relaksu, praktyki mindfulness w ruchu i zmniejszenia stresu.

W tym wpisie dowiesz się:

  • na czym polega yin joga
  • jak i dlaczego ją praktykować
  • znajdziesz moje nagrania z ćwiczeniami krok po kroku
Spis treści

Yin joga — czym jest?

Yin joga to spokojna i pasywna praktyka jogi, która pomaga naszemu ciału zwiększyć elastyczność, przynosi spokój i relaks. W praktyce yin jogi nie wykonujemy dużej ilości pozycji, czyli asan. Wchodzimy w pozycje na około 1-3 minuty, dzięki czemu pozytywne zmiany docierają do naszych głębokich tkanek w tym powięzi, stawów, a nawet kości. Yin joga nazywana jest też „jogą stawów”.

Yin jogę odkryłam już kilka lat temu dzięki kanałowi Yoga with Kassandra na YT, jednak dopiero w ostatniego roku odkrywam jej niesamowite działanie. Wcześniej praktykowałam bardziej dynamiczne formy jogi. 

Ta joga jest dla mnie idealną praktyką na wieczór, aby zrelaksować się przed snem, odpocząć i rozciągnąć całe ciało. Dla mnie to medytacja w ruchu, która przynosi ogromom korzyści dla ciała i umysłu. Rano preferuje bardziej aktywne formy ćwiczeń np. ashtanga joga, a wieczorem jin lub jogę regeneracyjną. Dzięki temu mam zachowany balans miedzi jin i jang (odpoczynkiem, a aktywnością).

yin joga yoga

Dla kogo jest yin joga?

Jin joga jest właściwie dla wszystkich, ponieważ wszyscy żyjemy bardzo mocno w trybie jang, czyli działania — wykonywanie zadań w pracy, treningi sportowe, czy życie w pospiechu.  Taki tryb życia prowadzi do wielu napięć w ciele, zmęczenia, wypalenia się i oczywiście sporej dawki stresu.

Jin joga nie tylko zmniejsza stres i przynosi odpoczynek, ale także pomaga zachować na długo zdrowie fizyczne. Jest to także idealna praktyka dla osób, które mają problemy ze stawami i chcą zwiększyć swoją elastyczność.

„Yin Yoga to praktyka dbania o siebie i akceptowania siebie.”
Kassandra Reinhardt

Yin joga — jakie przynosi korzyści?

Korzyści fizyczne

  • Yin joga pomaga odżywić tkankę łączną, w tym powieź i uelastycznić mięśnie. To pomaga odmłodzić całe ciało, zachować sprawność i elastyczność do późnego wieku.
  • Pomaga zwolnić i naładować baterię, odpocząć i uspokoić układ nerwowy.
  • Odżywia i nawilża stawy i nawet kości. Stają się one mocniejsze poprzez bardzo powolne rozciąganie. Jest to praktyka, która dosłownie odmładza nasze ciało.
  • Zwiększa naszą elastyczność i sprawność ruchową, poprawia zakres ruchów.
  • Jest korzystna dla serca i płuc, ponieważ poprawia przepływ krwi i pogłębia oddech.
  • Pomaga poprawić trawienie.
  • Według Medycyny Chińskiej ta forma jogi pomaga odblokować energię w kanałach energetycznych (tzw. meridiany). Różne pozycje wpływają na różne meridiany np. pozycja sfinka wzmacnia meridian serca.

 

Korzyści emocjonalne

  • Jin joga jest bardziej akceptującą formą jogi, nie musisz używać siły mięśni, ani w szybkim tempie zmieniać pozycje. Możesz być dokładnie, gdzie jesteś i w tym pobyć. Ta joga uczy akceptacji i odpuszczania.
  • Praktyka uważności, przynosi tak wiele korzyści jak medytacja mindfuless jak np. redukcja stresu, spokojny umysł, wewnętrzny spokój.
  • Ułatwia zasypianie
  • Uzdrawia nasze emocje — podczas praktyki mogą pojawić się różne emocje jak smutek, czy złość. Uczymy się je obserwować i pozwalamy im przeminąć.

Najnowsze nagrania

3 zasady yin jogi

  1.  Znajdź swoją granicę — poszukaj takiej pozycji, w której czujesz, że coś się dzieje, ale doznania z ciała nie są zbyt intensywne. Możesz skupić się także na oddechu i odczuwać ze spojone miejsce, które się rozciąga. To szukanie balansu między za małymi doznaniami, a zbyt dużym naciskiem i chęcią przyspieszenia procesu.
  2. Pozostań w bezruchu — Kiedy już znajdziesz swoją granicę, pozostań nieruchomo. Zwróć baczną uwagę na chęć ruszania się, denerwowania, czy uciekania w myśli. Zamiast tego wejdź w medytacyjny stan, słuchaj swojego ciała, odczuwaj, jak działa na Ciebie grawitacja, jak przesuwa się Twoja granica.
  3. Trzymaj pozycję — uzyskasz najwięcej korzyści z jin jogi, jeżeli utrzymasz pozycje przez minimum 1-3 minuty. Bardziej zaawansowani jogini utrzymują pozycję od 5 do nawet 10 min.

Skąd pochodzi yin joga?

Ma ona 2 źródła:

  1. tradycyjna Indyjska hatha joga (każda pozycja, czyli asana pochodzi z hatha jogi)
  2. Chińska taoistyczna filozofia yin & yang (stąd pochodzi trzymanie pozycji przez wydłużony czas)
Yang to energia aktywna, działanie, słońce, realizowanie zadań.
Yin to energia pasywna, odpoczynek, księżyc, kontakt z intuicją, odpuszczenie.
W dzisiejszym świecie większość z nas przebywa w stanie yang — jesteśmy zajęci, zapracowani, w pośpiechu, zestresowani. To powoduje brak balansu zarówno w ciele jak i umyśle. Stres prowadzi do wielu chorób, a także łatwiej się denerwujemy, oraz łatwiej się kłócimy z innymi.
Za to osoba zbyt yin może być za bardzo pasywna. Dlatego tak ważne jest zachowanie równowagi między yang i yin. Bardziej intensywny trening wzmacniający mięśnie i wytrzymałość w połączeniu z yin jogą lub jogą regeneracyjną, tworzą idealny balans i równowagę.
yin joga yin yoga

Jak działa yin joga?

Nasze mięśnie są bardziej yang, uwielbiają się rozgrzewać, potrzebuję rytmiczne i powtarzające się ruchy.

Za to tkanka łączna, kości i stawy są bardziej yin, suche i mniej elastyczne niż mięśnie — potrzebują delikatniejszy nacisk przez dłuższy czas. Dlatego, aby zmienić kształt kości szczęki, zakładamy aparat ortodontyczny i nosimy go przez dłuższy czas, wywołując komfortowy nacisk na kości. 
 
Podczas yin jogi rozluźniamy (przy okazji rozciągając) nasze mięśnie i przenosimy obciążenie na tkankę łączną, Dzięki temu ćwiczymy nasze więzadła i zwiększamy przestrzeń w stawach. Obciążenie powoduje, że nasza tkanka łączna oczyszcza się z toksyn i nawilża. Produkujemy swój naturalny wewnętrzny kwas hialuronowy, który można często spotkać z odmładzających kremach. 
 
Yin joga pomaga nam zachować mobilność i elastyczność niezależnie od wieku, oraz nawilża nasze tkanki od wewnątrz. Ta praktyka to eliksir młodości. 
 

Kiedy ćwiczyć yin jogę?

Najlepiej ćwiczyć, kiedy nasze mięśnie są nierozgrzane np.
  • przed treningiem,
  • rano po obudzeniu,
  • wieczorem przed snem,
  • podczas cyklu menstruacyjnego kobiety.
  • kiedy tylko chcemy się zrelaksować

Po treningu nasze mięśnie są rozgrzane i pochłaniają więcej nacisku z pozycji. A chcemy, aby ten nacisk zszedł głębiej to tkanki łącznej. Dlatego taka praktyka może być mniej efektywna, choć rozciągnie ona nasze mięśnie. 

Do zobaczenia na macie!

„Esencją yin jest odpuszczanie. Yang polega na zmienianiu świata; yin akceptuje świat takim, jaki jest. Jedno nie jest lepsze od drugiego. Rzeczywiście są chwile, kiedy właściwe, a nawet konieczne jest, aby zmienić świat; innym razem najlepiej jest po prostu pozwolić, aby rzeczy same się wydarzały. Częścią praktyki jin jest uczenie się odpuszczania”.
Bernie Clark

Źródła:

Yin Joga, Bernie Clark

Yin yoga, Kassandra Reinhardt

Otrzymaj za darmo 7 medytacji na start

Zacznij swoją przygodę z medytacją, zmniejsz stres i zadbaj o swoje zdrowie!