Rodzaje medytacji i techniki [pełny przegląd 13 technik]

Dowiedz się, jakie są rodzaje medytacji oraz na czym polegają. Wybierz swoją ulubioną technikę medytacji i praktykuj regularnie.
W tym artykule poznasz najbardziej popularne techniki medytacji.  Z tego artykułu nie dowiesz się, które rodzaje medytacji są „najlepsze” – ponieważ nie ma czegoś takiego. Dowiesz się za to, czym charakteryzują się dane techniki medytacji, na czym polegają i dla kogo są polecane. Poznasz także, jakie są nasze ulubione techniki medytacji. Zaczynamy.
Spis treści
techniki i rodzaje medytacji 3

Jak wybrać technikę medytacji dla siebie?

Czy wiesz, że istnieje tak dużo technik medytacji, ile np. dyscyplin w sporcie? Jedynym sposobem na znalezienie najlepszego rodzaju medytacji dla Ciebie jest wypróbowanie ich.

Różne rodzaje medytacji mają inne zalety i cechy. Niektóre z tych technik będą na Ciebie działać lepiej niż inne — podobnie jak dyscypliny sportowe lub diety. W różny sposób działają na różne osoby. Każdy ma swoje preferencje i potrzeby.

Do prawie każdej techniki medytacji została dołączona sekcja „Czy ta praktyka jest dla mnie?” Z ogólnymi spostrzeżeniami odnośnie danej metody. Pamiętaj, że to są jedynie sugestie, mogą Ci pomóc w podjęciu decyzji, aczkolwiek nie są to sztywne wytyczne.

Ela i Sylwek

Cześć, witamy Cię na naszym blogu o medytacji i ćwiczeniach oddechowych. Chcemy Cię zainspirować naszymi sposobami, dzięki którym jesteśmy bardziej zdrowi i szczęśliwi.

Rodzaje medytacji​

Rodzaje medytacji możemy różnie klasyfikować. Naukowcy najczęściej klasyfikują je na podstawie tego, w jaki sposób i gdzie skupiamy swoją uwagę. Według tego podejścia rodzaje medytacji możemy podzielić na kilka kategorii:

  1. Skupiona uwaga
  2. Przestrzenna uwaga
  3. Bezwysiłkowa obecność
rodzaje medytacji medytacja

Poniżej znajdziesz bardziej szczegółowo opisane rodzaje medytacji:

1. Skupiona uwaga

Ten rodzaj medytacji polega na skupianiu swojej uwagi na jednym obiekcie podczas sesji medytacyjnej. Tym obiektem może być oddech, mantra, wizualizowany obiekt, część ciała, zewnętrzny obiekt itp. Z czasem i praktyką zdolność utrzymywania uwagi na wybranym obiekcie staje się mocniejsze a rozproszenia są co raz słabsze i krótsze. Jakość, jak i długość skupienia ulega poprawie wraz z praktyką.

Przykładowe medytacje z tej kategorii to: medytacja oddechu, niektóre formy praktyki Zazen, medytacja życzliwości, medytacja z czakrami, medytacja kundalini, medytacja z dźwiękiem, medytacja z mantrą, Pranayama, niektóre formy Qi Kung.

2. Przestrzenna uwaga

W tego rodzaju medytacji uwaga nie jest skupiana na żadnym obiekcie. Zamiast tego pozostaje ona otwarta obserwująca każdy aspekt naszego doświadczenia, bez oceniania lub przywiązania. Wszystkie doświadczenia zarówno te wewnętrzne (myśli, doznania, wspomnienia, emocje itp.) lub zewnętrzne (dźwięk, zapach itp.) są rozpoznawane i postrzegane takimi, jakimi są. To jest proces postrzegania bez automatycznego reagowania na zawartość doświadczenia z momentu na moment bez identyfikowania się.

Przykładowe medytacje z tej kategorii to: medytacja mindfulness, Vipassana, niektóre formy medytacji taoistycznej

medytacja vipasanna

3. Bezwysiłkowa obecność

Tu uwaga nie jest skupiona na niczym konkretnym. Jest skierowana w kierunku samej siebie. Temu doświadczeniu towarzyszy cisza, pustka, ciągłość, osadzenie w sobie. Ten stan można nazwać doświadczeniem czystej obecności.

Jest to prawdziwy cel, który stoi za wszystkimi rodzajami medytacji. Poprzednie techniki medytacji polegające na skupieniu uwagi oraz na otwartej obserwacji treści doświadczenia są tylko środkami do celu. Za ich pomocą trenujemy umysł, tak abyśmy mogli częściej doświadczać bezwysiłkowej wewnętrznej ciszy oraz odkrywać głębsze stany świadomości. Ostatecznie wszystkie techniki medytacyjne są porzucane i spędzamy coraz więcej czasu w stanie czystej obecności/świadomości.

Przykładowe medytacje z tej kategorii to: medytacja bezwysiłkowej uważności, medytacja samopoznania (Ramana Maharishi), Dzogchen, Mahamudra, niektóre medytacje Taoistyczne i zaawansowane formy Raja Yogi.

Techniki medytacji

1. Zazen — Medytacja Zen (Buddyjska)

Zazen z Japońskiego oznacza medytację siedzącą. Swoje korzenie ma w Chińskiej tradycji Buddyzmu (6 wiek naszej ery). 

Czy ta praktyka jest dla mnie?

Zazen jest popularną praktyką medytacyjną i możesz znaleźć bardzo wiele społeczności ją praktykujących. Znajdziesz także mnóstwo informacji na jej temat w Internecie. Duży nacisk w tej praktyce kładziony jest na prawidłową, wyprostowaną sylwetkę, która pomaga w koncentracji. Zazwyczaj jest praktykowana centrach Buddyjskich Zen gdzie duże wsparcie społeczności.

Praktykując w społeczności, możesz spotkać się, z tym że ta praktyka medytacji jest łączona z innymi elementami buddyjskich praktyk takich jak: pokłony, elementy rytualne, śpiewy, grupowe czytania nauk Buddy. Części osób może się to spodobać a części wręcz przeciwnie.

Znaczenie i pochodzenie

„Vipassana” jest Palijskim słowem, które oznacza „wgląd” lub „czyste widzenie”. To jest tradycyjna buddyjska praktyka. Z powodu popularności medytacji Vipassany, „uważność oddechu” zyskała popularność na zachodzie jako „uważność” (eng. mindfulness).

Czy ta praktyka jest dla mnie?

Medytacja Vipassana jest doskonałą praktyką pomagającą osadzić się w swoim ciele i zrozumieć jak działa Twój umysł. Jest to bardzo popularny styl medytacji. Możesz znaleźć wielu nauczycieli, stron i książek o tej technice. Istnieją też kursy medytacji Vipassana oparte o dobrowolne datki. Nauka tej praktyki jest oferowana za darmo. Vipassana jest praktykowana bez dodatkowych rytuałów, które można spotkać w innych technikach medytacji.

Jeżeli jesteś na początku swojej drogi medytacyjnej to Vipassana lub Mindfulness są dobrymi metodami, by zacząć swoją praktykę.

Na kursie Vipassany byliśmy 2 razy i bardzo polecamy.

3. Medytacja Uważności (eng. Mindfullness)

Znaczenie i pochodzenie

Korzenie tej medytacji wywodzą się z tradycyjnych Buddyjskich praktyk medytacyjnych. Jedną z czołowych osób, które miały wpływ na spopularyzowanie medytacji uważności w świecie zachodnim jest John Kabat-Zinn. Stworzył on program redukcji stresu oparty o medytacje uważności (MBSR).

Medytacja Mindfulness jest praktyką polegającą na skupianiu się na chwili obecnej oraz jej akceptowaniu. W tej praktyce skupiamy się na doznaniach cielesnych, myślach oraz emocjach, ale co ważne praktykujemy sposób obserwacji wolny od osądzania.

Czy ta praktyka jest dla mnie?
Dla większości osób ta technika może być najlepszym wyborem, by zacząć swoją przygodę z medytacją. Ten typ medytacji jest prawdopodobnie najszerzej uczony w szkołach czy ośrodkach zdrowia. Bardzo polecamy tę praktykę początkującym i sami również często ją stosujemy.

4. Metta — Medytacja Miłującej Dobroci (eng. Loving Kindness)

Znaczenie i pochodzenie

Metta jest Palijskim słowem, które oznacza życzliwość, dobroć, dobrą wolę.

Jak medytować?

Podczas praktyki wytwarzaj w swoim umyśle i ciele uczucie życzliwości oraz dobrej woli. Zacznij od rozwijania w sobie życzliwości wobec siebie, a potem stopniowo rozwijaj życzliwość w stosunku do innych osób i istot.

Czy ta praktyka jest dla mnie?

Jesteś dla siebie lub dla innych zbyt krytyczny? Może chcesz mieć po prostu lepsze relacje z innymi? Wtedy jest to idealna medytacja dla Ciebie. Pomoże Ci nabrać więcej życzliwości i łagodności w stosunku siebie i innych. Pomoże Ci podnieść Twój poziom szczęścia.

Metta to jedna z naszych ulubionych praktyk.

5. Medytacja z mantrą

Znaczenie i pochodzenie

Mantra jest sylabą lub słowem, zazwyczaj bez żadnego konkretnego znaczenia. Mantra jest powtarzana w celu skupienia Twojego umysłu. Mantra nie jest afirmacją używaną w celu przekonania siebie do czegokolwiek.

Jak medytować?

Jak w większości praktyk medytacji, tę technikę praktykuje się w pozycji siedzącej. Gdy masz już zajętą odpowiednią pozycję, wtedy powtarzasz mantrę wewnątrz swojego umysłu na okrągło przez całą sesję.

Czy ta praktyka jest dla mnie?

Skupienie na mantrze może być łatwiejsze niż skupienie na oddechu. Nasza uwaga może łatwiej utrzymać się na słowie niż na oddechu. Tego typu praktyka może być szczególnie pomocna, gdy Twój umysł jest pogrążony w wielu myślach.

6. TM — Medytacja Transcendentalna (eng. Transcendental meditation)

Znaczenie i pochodzenie

Ta medytacja jest specyficzną odmianą medytacji z mantrą. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych zdobyła sławę dzięki The Beatles, The Beach Boys oraz innych celebrytów.

Medytacja Transcendentalna nie jest nauczana w darmowej formie. Można jej się nauczyć jedynie za opłatą i tylko przez licencjonowanych nauczycieli.

Medytacja Transcendentalna zawiera elementy medytacji z mantrą. Zalecana praktyka polega na 15-20 minutowej medytacji dwa razy dziennie.

Czy ta praktyka jest dla mnie?

Ta praktyka w głównej mierze skupia się na relaksacji i uspakajaniu umysłu. Jeżeli to jest Twój główny cel jeżeli chodzi o praktykę medytacji, to może być technika dla Ciebie.

7. Jogiczne Medytacje (eng. Yogic Meditation)

Znaczenie i pochodzenie

Tradycja Jogi jest najstarszą medytacyjną tradycją na Ziemi i także jedną z najszerszą gamą dostępnych praktyk. Joga oznacza „jedność”. Tradycja jogi sięga aż do roku 1700 p.n.e., a jej celem jest duchowe oczyszczenie i samoświadomość.

Jak medytować

W naszym wpisie znajdziesz niektóre typy medytacji w praktyce Jogi. Najpopularniejszą i najbardziej uniwersalną medytacją w Jodze jest medytacja z trzecim okiem. Inne popularne praktyki polegają na koncentrowaniu się na czakrach, powtarzaniu mantr, wizualizacji światła lub koncentracji na zewnętrznym obiekcie.

Czy ta praktyka jest dla mnie?

Biorąc pod uwagę ilość dostępnych praktyk medytacyjnych w tradycji Jogi, na pewno znajdziesz taką, która Ci będzie odpowiadać.

Najprawdopodobniej najprostszą medytacją z wymienionych będzie medytacja z trzecim okiem. Rezultaty tej medytacji przychodzą dość szybko i jest dość łatwa do wykonywania. Poza tym także praktyka Pranajamy (ćwiczeń oddechowych) przyniesie każdemu korzyści.

8. Medytacja Samopoznawania oraz Medytacja "Ja Jestem"

Znaczenie i pochodzenie

Samopoznawanie (eng. Self-Enquiry) jest tłumaczeniem Sanskryckiego wyrażenia atma vichara. Oznacza ono „badanie”/ „sprawdzanie” jaka jest nasza prawdziwa natura, by odnaleźć odpowiedź na pytanie „Kim jestem?”. Na końcu tej ścieżki znajduje się uświadomienie sobie, kim tak naprawdę jestem i poznanie swojej prawdziwej istoty.

Jak medytować

Ta technika jest bardzo prosta, ale zarazem bardzo subtelna i może wyglądać na dość abstrakcyjną.

W metodzie Samopoznawania zadajemy sami sobie pytanie „Kim jestem?”. Musisz odrzucić każdą werbalną odpowiedź, która może do Ciebie przyjść i użyć tego narzędzia, by spojrzeć głębiej poza etykietki.  

Czy ta praktyka jest dla mnie?

Ta medytacja jest bardzo potężna w odkrywaniu swojej wewnętrznej wolności oraz spokoju. Jednak jeżeli nie masz wcześniejszych doświadczeń z medytacją ta metoda może być dla Ciebie zbyt trudna. Na początku możesz wesprzeć się nagraniami i wskazówkami np. Rupert-a Spira, którego bardzo lubimy słuchać na YouTube.

9. Medytacja Taoistyczna

Znaczenie i pochodzenie

Taoizm jest Chińską filozofią i religią datowaną na czasy życia Lao Tzu. Nacisk w tej filozofii jest położony na życie w harmonii z Naturą lub Tao.

Główną cechą tego rodzaju medytacji jest wytwarzanie, transformacja i udrożnienie krążenia energii wewnętrznej. Celem jest uspokojenie ciała i umysłu, zjednoczenie ciała i ducha, odnalezienie wewnętrznego spokoju i harmonii z Tao.

Jak medytować

Istnieje kilka różnych rodzajów medytacji taoistycznych i czasami są one podzielone na trzy: „wgląd”, „koncentracja”, „wizualizacja”. We wpisie znajdziesz ich przegląd.

Większość tych medytacji jest praktykowana w siadzie skrzyżnym na podłodze, z prostymi plecami. Oczy są na pół przymknięte i skierowane w kierunku czubka nosa.

Czy ta praktyka jest dla mnie?

Ludzie, którzy są bardziej związani z ciałem oraz naturą, mogą chętnie spróbować medytacji taoistycznej. Interesujące może też być czerpanie z nauk i filozofii, która się za tym kryje.
Także jeśli interesujesz się sztukami walki lub Tai Chi, to podejście może Cię zainteresować. Jednak centr oraz nauczycieli taoistycznych jest mniej niż Buddyjskich czy Jogi więc podążanie tą ścieżką może być większym wyzwaniem z tego względu.

10. Medytacja i ćwiczenia Qigong (Czi Kung)

Znaczenie i pochodzenie

Qigong to chińskie słowo, które oznacza „kultywację energii życiowej” i jest ćwiczeniem ciała i umysłu w zakresie zdrowia, medytacji i treningu sztuk walki. Zazwyczaj obejmuje powolny ruch ciała, skupienie i regulowany oddech. Tradycyjnie praktykowano go i nauczano w tajemnicy w chińskich tradycjach buddyjskich, taoistycznych i konfucjanistycznych.

Jak medytować

Skatalogowano tysiące różnych ćwiczeń Qigong, obejmujących ponad 80 różnych rodzajów oddychania. Niektóre są specyficzne dla sztuk walki (ożywienia i wzmocnienia ciała); inne służą zdrowiu (w celu odżywiania funkcji organizmu lub leczenia chorób); i inne do medytacji i rozwijania duchowości. Qigong można ćwiczyć w pozycji statycznej (siedzącej lub stojącej) lub za pomocą dynamicznego zestawu ruchów. Ćwiczenia, które są wykonywane jako medytacja, są zwykle wykonywane w pozycji siedzącej i bez ruchu.
Czy ta praktyka jest dla mnie?
Medytacja Qigong może być bardziej atrakcyjna dla osób, które lubią włączać bardziej aktywną pracę ciała i energii do praktyki. Jeśli medytacja w pozycji siedzącej jest dla ciebie nie do zniesienia i wolisz coś bardziej aktywnego, wypróbuj niektóre z bardziej dynamicznych form Qigong.

11. Medytacja Chrześcijańska

medytacja chrześcijańska modlitwa

W tradycjach wschodnich (hinduizm, buddyzm, dżinizm, daoizm) medytacja jest zwykle praktykowana w celu przekroczenia umysłu i osiągnięcia oświecenia. Z drugiej strony, w tradycji chrześcijańskiej celem praktyk kontemplacyjnych można powiedzieć, że jest moralne oczyszczenie i głębsze zrozumienie Biblii; lub bliższa zażyłość z Bogiem/Chrystusem, dla bardziej mistycznego strumienia tej tradycji.

Oto niektóre formy chrześcijańskiej praktyki kontemplacyjnej:
  • Modlitwa kontemplacyjna — która zwykle polega na cichym powtarzaniu świętych słów lub zdań, z naciskiem i oddaniem
  • Czytanie kontemplacyjne — lub po prostu „kontemplacja”, która wymaga głębokiego myślenia o naukach i wydarzeniach z Biblii.
  • „Siedzenie z Bogiem” – cicha medytacja, zwykle poprzedzona kontemplacją lub czytaniem, w której cały nasz umysł, serce i duszę skupiamy na obecności Boga.

12. Medytacje Sufickie

Rodzaje medytacji i techniki [pełny przegląd 13 technik] 1

Sufizm jest ezoteryczną ścieżką w islamie, której celem jest oczyszczenie się i osiągnięcie mistycznego zjednoczenia z Najwyższym (zwanym w tej tradycji Allahem). Praktykujący sufizm nazywani są sufistami i stosują się do różnych duchowych praktyk, z których wiele było pod wpływem tradycji jogi w Indiach.

Ich główne techniki medytacji obejmują:
  • Kontemplacja Boga (muraqabah)

  • Sufi Mantra medytacja (zikr, jikr lub dhikr)

  • Medytacja bicia serca

  • Sufi medytacja oddechowa (w tym oddychanie pięcioma elementami)

  • Medytacja Więzi Miłości

  • Medytacja wpatrywania się

  • Medytacja podczas chodzenia

  • Wirujący Sufi

13. Medytacje Prowadzone

 Znaczenie i pochodzenie

Medytacja prowadzona jest w dużej mierze zjawiskiem współczesnych czasów. Jest to najłatwiejszy sposób na rozpoczęcie medytacji. Wybierając medytacje prowadzone, możesz znaleźć praktyki pochodzące z różnych tradycji opisanych powyżej.

Jak medytować

Medytacja prowadzona zwykle jest w formie audio, a czasem audio i wideo. Każda medytacja prowadzona będzie należeć do jednej z poniższych kategorii (oczywiście z pewnym nakładaniem się).

Czy ta praktyka jest dla mnie?

Jeśli czujesz, że tradycyjna medytacja jest nieco zbyt trudna lub nie masz pewności, od czego zacząć, medytacje prowadzone mogą być sposobem na rozpoczęcie przygody z medytacją.
Jeśli szukasz jakiegoś bardzo konkretnego doświadczenia lub korzyści — na przykład poprawy poczucia własnej wartości, przepracowania traumy lub po prostu uwolnienia napięcia w ciele — możesz także łatwo znaleźć medytację, która Ci w tym pomoże.
Sprawdź nasze medytacje YouTube.
techniki medytacji rodzaje medytacji

Co dalej?

Przy tych wszystkich dostępnych rodzajach medytacji i wielu niuansach pomiędzy nimi na pewno znajdziesz praktykę, którą polubisz. Możesz wypróbować niektóre z tych praktyk samodzielnie.
Spróbuj także znaleźć nauczyciela, z którym możesz się połączyć, ponieważ może to mieć ogromny wpływ na twoją przygodę z medytacją. Poznaj różnych nauczycieli medytacji i grupy. Zobacz jaki wpływ na nich wywarła praktyka. Ważne jest znalezienie odpowiedniej dla siebie techniki medytacji.

FAQ (najczęściej zadawane pytania)

Jakie są dobre techniki medytacji dla początkujących?
Uważność, Medytacja z Mantrą i Joga Nidra są prawdopodobnie najłatwiejszymi medytacjami dla początkujących.
 
Jaki jest najlepszy sposób medytacji?
Nie ma „najlepszego sposobu” medytacji — tak jak nie ma „najlepszego sportu” lub „najlepszej diety”. Różne techniki  medytacji pasują do różnych osób i zaleca się wypróbowanie kilku, zanim zdecydujesz, która z nich jest dla Ciebie najlepsza.
 
Jakie są najpopularniejsze rodzaje medytacji?
Uważność, Medytacja Mantra, Trataka, TM, Vipassana, Metta (Medytacja życzliwości), Medytacja Czakr, Zazen, Medytacja Kundalini, Samopoznawanie, Medytacja Taoistyczna i Yoga Nidra są jednymi z najpopularniejszych metod medytacji.
 
Jakie są różne techniki Medytacji Uważności?
Dwa główne typy to:
  1. Uważność jako forma medytacji skupienia uwagi: ćwiczysz łagodne skupianie się na oddechu.
  2. Uważność jako forma medytacji z otwartym monitoringiem: rozwijasz nieoceniającą świadomość tego, co powstaje w doświadczeniu chwili obecnej (myśli, doznania, uczucia).
 
 
 
Jakie są techniki medytacji dla zaawansowanych?
Techniki medytacji, takie jak Dzogchen, Zuowang, Kundalini i Samopoznawanie, są ogólnie uważane za bardziej zaawansowane praktyki medytacyjne. Jednak każda forma medytacji może być podstawowa lub zaawansowana — zależy to od praktykującego.
 
Jaki jest sens medytacji?
Medytacja oznacza różne rzeczy dla różnych ludzi. Pierwotnie celem medytacji było uwolnienie umysłu od cierpienia, doświadczanie odmiennych stanów świadomości lub połączenie się z Bogiem/Źródłem. W dzisiejszych czasach medytacja jest jednak często praktykowana z celami zdrowia fizycznego, sprawności umysłowej, samopoczucia i rozwoju osobistego.
Jaki jest najłatwiejszy sposób medytacji?
Dwa najprostsze sposoby medytacji to liczenie oddechów (od 10 do 1) lub powtarzanie mantry.
 
Czy joga jest formą medytacji?
To zależy od tego, co rozumie się pod pojęciem „jogi”. Jeśli masz na myśli jogę w powszechnym zachodnim znaczeniu tego słowa (ćwiczenia fizyczne rozciągania), to nie jest to medytacja, ale podobnie jak wiele innych czynności, można to robić medytacyjnie. Jeśli joga jest rozumiana w oryginalnym kontekście, to możemy powiedzieć, że medytacja jest formą jogi.

Tekst został napisany na podstawie:
https://liveanddare.com/types-of-meditation/

Udostępnij znajomym
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Otrzymaj za darmo 7 medytacji na start

Zacznij swoją przygodę z medytacją, zmniejsz stres i zadbaj o swoje zdrowie!