Medytacja transcendentalna [TM] – popularna wśród gwiazd

Spis treści

Ta medytacja jest specyficzną odmianą Medytacji z Mantrą wprowadzoną przez Jogina Maharishi Mahesh w 1955 roku w Indiach oraz na zachodzie. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych zdobył on sławę jako guru zespołu The Beatles, The Beach Boys oraz innych celebrytów.

Jest to szeroko znana i praktykowana przez miliony osób forma medytacji. Istnieje też wiele naukowych badań głównie sponsorowanych przez organizację, która w ten sposób demonstruje korzyści z praktyki tej formy medytacji.

Jak medytować?

Medytacja Transcendentalna nie jest nauczana w darmowej formie. Można jej się nauczyć jedynie za opłatą i tylko przez licencjonowanych nauczycieli.

Ogólnie jednak wiadomo, że Medytacja Transcendentalna zawiera elementy medytacji z mantrą. Zalecana praktyka polega na 15-20 minutowej medytacji dwa razy dziennie. Mantry są nazwami Hinduskich bóstw.

the beatles medytacja
The Beatles, zdjęcie z serwisu Pinterest

Jak nauczyć się TM samemu?

Nie jest to możliwe, ponieważ medytacja jest nauczana w sposób płatny przez licencjonowanych nauczycieli.

Istnieje jednak inna podobna technika, nazwana Naturalnym Odprężeniem (eng. Natural Stress Relief), która została stworzona przez byłego nauczyciela TM i jest znacznie tańsza (47 $ zamiast 960 $) i usunęła niektóre mistyczne elementy praktyki TM. Więcej informacji tutaj.

Czy ta praktyka jest dla Ciebie?

Ta praktyka w głównej mierze skupia się na relaksacji i uspakajaniu umysłu. Jeżeli to jest Twój główny cel jeżeli chodzi o praktykę medytacji, to może być technika dla Ciebie. Opcją może być też wcześniej wspomniana tańsza technika Natural Stress Relief.

Natomiast jeżeli chcesz się rozwijać duchowo i pogłębiać swoją praktykę medytacyjną warto wypróbować inne metody.

Więcej źródeł:

  • TM w Wikipedii

Zobacz także inne rodzaje medytacji.

Podobał Ci się ten wpis?

Jeśli tak, to dołącz do naszej społeczności, aby otrzymywać inspirujące materiały o medytacji i ćwiczeniach oddechowych. Dziękujemy!

Otrzymaj za darmo 7 medytacji na start

Zacznij swoją przygodę z medytacją, zmniejsz stres i zadbaj o swoje zdrowie!