Medytacja oddechu [idealna medytacja na start – 2 nagrania]

Spis treści

Czy chciałbyś potrafić uspokoić swój umysł, aby odczuwać więcej spokoju? Medytacja oddechu jest najłatwiejszą techniką medytacji, która przynosi niezwykłe korzyści. Pomoże Ci ona uzyskać stan równowagi między ciałem a umysłem oraz odnaleźć harmonie i balans w codziennym życiu.

Dla nas jest to podstawowa technika medytacji, którą stosujemy codziennie. Jest to idealna medytacja zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych. Medytacja to trening umysłu, który pomaga zwiększyć swoją świadomość i klarowność umysłu. Dzięki temu możemy być bardziej efektywni, spokojni i szczęśliwi w życiu. Tutaj, możesz dowiedzieć się więcej czym jest medytacja.

„Życie, które prowadzisz, jest zewnętrznym wyrazem twojej wewnętrznej podróży”. Will Craig

Podstawowa technika, czyli medytacja oddechu na start

Zapraszam Cię do medytacji prowadzonej, która przyniesie Ci spokój i koncentrację. Medytacja oddechu to podstawowa technika medytacji idealna dla początkujących, jak również bardziej zaawansowanych. Dzięki tej medytacji wzmocnisz swoją zdolność skupienia.

Koncentracja jest kluczową umiejętnością podczas medytacji, jak i w życiu codziennym. Dzięki koncentracji zyskujemy możliwość dążenia do celów, które są dla nas ważne. Mniej rozpraszają nas rzeczy losowa i nieważne.

Ważne, abyś praktykował koncentrację regularnie. Taka praktyka wzmocni twój mięsień skupiania uwagi i z każdą kolejną medytacją będziesz umieć skupić swoją uwagę, przez coraz dłuższy czas na jednym obiekcie.

Wraz z praktyką możesz zauważyć, że praktyka koncentracji na oddechu powoduje w Tobie coraz większe rozluźnienie oraz klarowność umysłu.

Decyzje, które będziesz podejmować po takiej medytacji, będą trafniejsze, a Ty będziesz efektywniejszy i bardziej szczęśliwy.

Jak działa medytacja oddechu?

Niespokojny umysł można porównać do wzburzonego oceanu. Nasze myśli napędzają niespokojne fale. Medytacja oddechu pomaga uspokoić fale, nasze myśli mogą opaść na dno. Umysł staje się czysty i klarowny, a Ty odczuwasz spokój i relaks.

Poprzez świadomy kontakt z Twoim oddechem automatycznie będziesz miał lepszy kontakt ze swoim umysłem oraz ciałem.

Jak to możliwe? Obrazowo wygląda to następująco:
myśli → emocje → oddech → ciało
myśli ← emocje ← oddech ← ciało

Twoje myśli wpływają na stan emocjonalny, który to wpływa na Twój oddech (np. szybkość i głębokość). Twój oddech ma ogromne znaczenie dla Twojego samopoczucia. Dostarcza on Twojemu ciału niezbędny do właściwego funkcjonowania tlen.

Ten sam proces działa również w drugą stronę. Czyli to, w jakiej kondycji jest nasze ciało, wpływa na nasz oddech. Oddech wpływa na emocje, a następnie to wpływa na nasze myśli.

Oddech jest łącznikiem pomiędzy ciałem i umysłem. Poprzez obserwację oddechu uczymy się Siebie, swojego ciała i umysłu. Automatycznie to przekłada się na większą harmonię w naszym życiu. Oczywiście, jeżeli praktykujemy tego typu medytację regularnie.

Medytacja oddechu to jedna najprostszych medytacji minfulness, czyli skupieniu się na tym, co doświadcza nasze ciało w chwili obecnej.

medytacja oddechu prowadzona

Gdzie dokładnie obserwować oddech?

Oddech towarzyszy nam cały czas od uradzenia. Niestety często jesteśmy go nieświadomi i nie zwracamy na niego uwagi.

Oddech możesz obserwować:

  • poprzez unoszący i opadający brzuch
  • unoszącą i opadającą klatkę piersiową
  • nos lub usta, przez które wchodzi powietrze

My zazwyczaj stosujemy oddychanie nosem i skupienie na nozdrzach. W tym miejscu oddech jest bardzo subtelny. Jeśli jest on dla Ciebie niewyczuwalny, może skupić się najpierw na brzuchu, gdzie doznania będą silniejsze. Potem wraz z czasem Twoja wrażliwość będzie rosła i na pewno uda Ci się wyczuć oddech w okolicach nozdrzy.

Co można obserwować w medytacji oddechu?

Medytacja oddechu pomoże Ci rozwinąć świadomość takich właściwości swojego oddechu jak:

  • temperatura wdychanego i wydychanego powietrza (zimne, ciepłe, letnie)
  • szybkość oddechu (szybkie, wolne)
  • wilgotność powietrza (różnica na wdechu i wydechu)
  • długość oddechu
  • głębokość oddechu
  • itd.

medytacja oddechu oddech

Jak oddech wpływa na ciało?

Spokojny i regularny oddech pomaga nam wejść w stan koherencji serca. Jest to specyficzny rytm pracy serca, w którym nasze tętno zmienia się synchronicznie z oddechem. Serce delikatnie przyspiesza przy wdechu oraz zwalnia przy wydechu.

To naturalny i bardzo zdrowy stan, którego nie trzeba wywoływać skomplikowanymi zabiegami mentalnymi. Wystarczy obserwować łagodnie swój oddech i zrelaksować swój umysł. 

Gdy jesteś w stanie relaksu, oddychasz mniej więcej 4-7 oddechów na minutę. Jest to tzw. częstotliwość rezonansowa, rytm oddechu, w którym serce może wejść w stan koherencji.

W stanie koherencji nasze ciało i umysł zaczynają uzdrawiać się. Zachodzi wiele zmian np. opada kortyzol odpowiedzialny za stres, a wydzielany jest hormon młodości. Do tego odczuwamy spokój, radość i szczęście. Jest to stan relaksu, w którym najlepiej przebywać jak najdłużej 🙂

“Kiedy posiadasz swój oddech, nikt nie może ukraść Twojego spokoju.” Anonim

Medytacja oddechu – obserwacja

Poniżej znajdziesz inną wersję medytacji oddechu:

Jeżeli odpłyniesz w myśli lub inne doznania w ciele, wracaj łagodnie do obserwacji oddechu. Bądź przy tym dla siebie życzliwy i wyrozumiały. Trening umysłu jest treningiem na całe życie, a ocenianie i krytykowanie uniemożliwi medytacje.

Często przez całe swoje życie praktykowaliśmy rozproszenie umysłu. Nic więc dziwnego, że umysł ma problemy z koncentracją i często gdzieś odpływa. Jednak wraz z regularną praktyką, doświadczysz, że Twój umysł robi się bardziej skupiony i spokojny. 

Im częściej będziesz medytować, tym więcej będziesz widzieć korzyści w swoim życiu.

Zapraszam także na nasz kanał na YouTube, gdzie znajdziesz więcej wartościowych nagrań i medytacji prowadzonych!

Podobał Ci się ten wpis?

Jeśli tak, to dołącz do naszej społeczności, aby otrzymywać inspirujące materiały o medytacji i ćwiczeniach oddechowych. Dziękujemy!

Otrzymaj za darmo 7 medytacji na start

Zacznij swoją przygodę z medytacją, zmniejsz stres i zadbaj o swoje zdrowie!