Medytacja – jak medytować? [kompletny przewodnik 10 kroków]

W tym wpisie dowiesz się dokładnie czym jest medytacja oraz jak medytować. Medytacja przynosi wiele długotrwałych korzyści jak zmniejszenie stresu, poprawa jakości snu, czy lepsza koncentracja. 

Jednak jaką technikę wybrać na początek?

W jakiej pozycji medytować?

Ten tekst to kompleksowy przewodnik po medytacji. Zaczynamy!

techniki i rodzaje medytacji jak medytować

1. Czym jest medytacja?

Spis treści

Medytacja to trening umysłu, który zawiera elementy relaksacji, skupienia oraz świadomości. Medytacja dla umysłu jest tym, czym ćwiczenia fizyczne są dla ciała. Praktyka zazwyczaj jest wykonywana indywidualnie w pozycji siedzącej oraz z zamkniętymi oczami.

Celem medytacji jest budowanie bardziej harmonijnego życia i lepszego zrozumienia siebie i innych. Dzięki temu możemy mieć więcej jasności w życiu i łatwiej podejmować decyzję. A to przyczynia się do szczęśliwego życia.

Medytacja to proces, to umiejętność, którą trzeba trenować. Podobnie jak z każdą inną umiejętnością np. nauką angielskiego, żeby mieć efekty trzeba ćwiczyć. Nie wystarczy ćwiczyć raz przez kilka godzin, trzeba stopniowo rozwijać umiejętność — ćwicząc np. kilka razy w tygodniu. A efekty na pewno się pojawią.

Sprawdź nasz poradnik jak medytować dla początkujących:

2. Jak działa medytacja?

Medytację można porównać do prysznica. Prawie każdy bierze rano lub wieczorem prysznic, aby oczyścić swoje ciało z zewnątrz. Dlaczego by nie brać „wewnętrznego prysznica”, który oczyści nasz umysł z negatywnych lub zapętlonych myśli, a ciało z nieświadomych napięć.

Dla osób bardziej związanych z komputerami medytację można porównać do programu do porządkowania dysku. Taki program porządkuje pliki, tak samo, jak medytacja porządkuje nasze myśli.

Medytacja „usuwa” niepotrzebne myśli i robi miejsce na nowe, bardziej kreatywne i pozytywne myśli. 

Sam proces medytacji nie zawsze jest łatwy, możemy mieć np. dużo wywołujących napięcie myśli. Wszystko jest to jak najbardziej normalne i jest to część treningu naszego umysłu.

Pozwalamy przepływać naszym myślom i wracamy do obiektu koncentracji. Nawet jak medytacja wydaje się trudna i pełna nieprzyjemnych myśli, to jej efekty i tak pojawiają się często później w ciągu dnia.

jak medytować i czym jest medytacja

3. Czym nie jest medytacja?

Oprócz skupienia uwagi, w medytacji również ważny jest spokojny umysł oraz introspekcja („spoglądanie do wewnątrz”).

Według nas medytacją nie jest:

  • Afirmowanie — rodzaj autohipnozy czy prowadzonej wizualizacji. W tej praktyce staramy się przeprogramować nasz umysł i nabyć bardziej wspierające przekonania.
  • Czysta relaksacja — gdzie celem jest jedynie rozluźnienie napięć w ciele.
  • Modlitwa  – gdzie praktyka polega na aktywnym rozmyślaniu i kierowaniu uwagi w stronę Bóstwa.
  • Kontemplacja — w której procesy myślowe są aktywnie zaangażowane, tak by lepiej zrozumieć jakiś temat lub przedmiot.
  • Transowy taniec — gdzie głównym celem jest zwykle wytworzenie wizji lub odmiennego stanu świadomości
  • Ćwiczenia oddechowe, takie jak pranayama, metoda Wima Hofa, qigong – w których nacisk kładziony jest na wytworzenie określonego wzorca oddychania i oczyszczenie ciała.
Wszystkie te praktyki są również dobre i pomocne, ale nie są medytacją (chociaż niektóre techniki medytacji mogą wykorzystywać niektóre z tych elementów).
“Umysł jest czymś, co zdecydowanie można zmienić, a medytacja oznacza jego zmianę”.
Dalajlama

4. Jak medytować?

Istnieją wiele technik medytacyjnych, więc może minąć sporo czasu, zanim znajdziesz tę, która najlepiej Ci odpowiada i z którą zostaniesz na dłużej. Polecam Ci eksperymentować z różnymi technikami medytacyjnymi przez krótkie okresy czasu (np. tydzień). Po pewnym okresie będziesz w stanie wybrać technikę medytacji, która najbardziej Ci odpowiada i przynosi Ci najlepsze rezultaty.

Polecamy te medytacje na początek:

Jak medytować na początku? Jeżeli chcesz już teraz wypróbować medytację, to zacznij od najbardziej popularnej i sprawdzonej metody medytacyjnej, czyli skupienia na oddechu. Powyżej znajdziesz nasze 2 medytacje prowadzone, dzięki którym sprawdzisz, jak może wyglądać medytacjaMożesz zacząć nawet od 1 minuty medytacji najlepiej codziennie. Wystarczy usiąść i skoncentrować się na swoim ciele i na swoim oddechu. Zatrzymać się. Pozwolić sobie na bycie ze swoimi doznaniami z ciała i swoimi myślami takimi, jakie są. 


Kilka faktów o medytacji:

  • Medytacja to indywidualną praktyka, nawet gdy jest praktykowana w grupach (np. odosobnienia medytacyjne)
  • Medytacja zazwyczaj jest praktykowana z zamkniętymi oczami, chociaż nie zawsze (wyjątkami są np. Zazen, medytacja ze świecą)
  • Medytację zazwyczaj praktykujemy w pozycji siedzącej z wyprostowanymi plecami. Są jednak rodzaje medytacji, które praktykuje się w ruchu (np. medytacja podczas chodzenia).
kurs medytacji online medytacja jak medytować

5. Przydatne wskazówki jak medytować

Poniżej znajdziesz ogólne zasady odnośnie praktyki medytacyjnej:
  • Postawa ciała: możesz medytować w pozycji siedzącej na poduszce lub krześle. Ważne jest to, żeby kręgosłup był całkowicie wyprostowany — od dolnej części pleców aż po szyje (idealnie gdy nie opiera się o nic).
  • Czas: najlepszym czasem na medytację jest poranek i gdy medytacja jest pierwszą rzeczą, którą robisz rano. Wtedy łatwiej regularnie praktykować i ma ona pozytywny wpływ na cały Twój dzień. Jednak każda pora, która Ci odpowiada, jest dobra!
  • Miejsce: znajdź miejsce, w którym nic Cię nie rozprasza. Idealnie gdy przestrzeń do medytacji jest cicha, czysta i uporządkowana — ma to pozytywny wpływ na umysł.
  • Długość: możesz zacząć od zaledwie 1 minuty i zwiększać  czas o 1 lub 2 minuty tygodniowo, aż dojdziesz do 20 minut lub nawet dłużej.
medytacja wdzieczności kurs jak medytować

Co zrobić, aby medytacja była skuteczna? Jak medytować?

  • Twoje ciało nie powinno być nadmiernie zmęczone. Najlepiej nie medytuj po intensywnych ćwiczenia/pracach fizycznych.
  • Twój umysł powinien być rozbudzony. Gdy jesteś śpiący lub zmęczony utrudni to medytację.
  • Twój brzuch nie powinien być pełny. Odczekaj 2 ~ 3 godziny po większych posiłkach.
  • Na czas sesji medytacyjnej wyłącz telefon lub włącz tryb samolotowy.
  • Przed medytacją rozluźnij ciało przy pomocy ćwiczeń oddechowych — np. weź kilka głębszych powolnych oddechów
  • Jeśli medytujesz w domu, ubierz się w luźne i wygodne ubrania.
“Kiedy nie umiemy odnaleźć spokoju w sobie, to bezużyteczne szukać go na zewnątrz.”
Francois de La Rochefoucauld

6. Jaką technikę medytacji wybrać na start?

Wiele osób, które nie miały do czynienia wcześniej z medytacją, zastanawia się co robić w swojej głowie. Oto 3 techniki, które warto wziąć pod uwagę, jeżeli zaczynamy naszą przygodę z medytacją.

1. Skupienie na obiekcie

Ta technika medytacji jest bardzo prosta. Jeżeli obiektem naszej koncentracji jest oddech, kierujemy swoją uwagę na doznania towarzyszące oddechowi.

2. Skupienie na doznaniach zmysłowych

W tej technice skupiamy się na doznaniach zmysłowych. Mindfulness możemy praktykować dosłownie wszędzie. To duży plus dla osób, które nie mają czasu.

3. Praktyka życzliwości i współodczuwania

Ta praktyka przynosi ogrom korzyści, pomaga nam rozwijać empatię do siebie i do innych, dzięki czemu też jesteśmy bardziej wyrozumiali podczas medytacji. Mniej się stresujemy i mamy spokojniejszy umysł.

7. W jakiej pozycji medytować?

Jaka pozycja jest najlepsza do medytacji? Na co zwrócić uwagę? W tym wpisie robimy przegląd 5 pozycji do medytacji, pokazujemy plusy i wady każdej pozycji. Dzięki temu łatwiej będzie Ci wybrać najlepszą pozycję dla siebie.

Jak medytować? Zdecydowanie lepiej medytować na siedząco w stabilnej pozycji ciała i  taką pozycję polecamy na początek. Ważne, aby kręgosłup był wyprostowany. Wyciągamy także głowę do sufitu i rozluźniamy ramiona. Będzie to sprzyjać czujności naszego umysłu i poprawi jakość medytacji. Staramy się, aby pozycja nie była ani za bardzo nie rozluźniona, ani zbyt napięta.

8. Jak medytować efektywnie?

Dowiedz się jak uniknąć najczęściej popełnianego błędu podczas medytacji i jak medytować efektywnie. Znajdź złoty środek podczas medytacji, zachowując równowagę pomiędzy relaksem a działaniem. Dzięki zastosowaniu podanej w tym nagraniu wskazówki Twoja medytacja będzie bardziej efektywna!

W medytacji szukamy balansu pomiędzy 2 przeciwstawnymi stanami umysłu. Pierwsza to koncentracja i aktywne podążanie do celu. Druga to rozluźnienie się i bezwysiłkowe zauważanie tego, co jest. Brak balansu między nimi zmniejsza efektywność naszej medytacji.

ela i sylwek jak medytować medytacja

9. Jak zacząć medytować w domu?

Medytacja przynosi największe i trwałe efekty gdy jest praktykowana codziennie. Na początku jednak gdy Twoja motywacja do medytacji nie jest jeszcze mocna, codzienna praktyka może być nie lada wyzwaniem. Z czasem, gdy zauważysz korzyści z medytacji, będzie o to zdecydowanie łatwiej.

Jak medytować regularnie? Możesz sobie ułatwić budowanie regularnej praktyki, korzystając z poniższego systemu:

  1. Odkryj swoje wartości — co jest dla Ciebie ważne w życiu
  2. Połącz medytację ze swoimi wartościami — jak medytacja pomoże Ci realizować to co jest dla Ciebie ważne
  3. Ustal czas, miejsce i rodzaj praktyki — zaangażuj się 
  4. Znajdź przypominajkę i nagrodę — np. ustaw sobie przypomnienie w telefonie o medytacji oraz zauważaj korzyści z medytacji. Możesz dać sobie także jakąś nagrodę np. za regularną praktykę (np. wyjście do kina)
  5. Powiedz innym o swojej regularnej praktyce lub prowadź dziennik medytacyjny — pomoże Ci to utrzymać ciągłość praktyki
  6. Właściwe podejście — nie oczekuj, ale za to bądź ciekawy efektów. Uczyń regularną praktykę czymś, co nie podlega zmianom – tak jak codzienna higiena (np. mycie zębów). Medytacja to takie dbanie o higienę Twojego umysłu
Czym jest medytacja

10. Podsumowanie

Jak widzisz, praktyka medytacji nie jest czymś skomplikowanym czy abstrakcyjnym. Wraz z praktyką zauważysz, jak wiele korzyści będzie Ci przynosić i jak bardzo Twoje życie zmienia się na lepsze. Zauważysz więcej spokoju, harmonii i szczęścia w swoim życiu. Dla mnie i Eli medytacja stała się czymś kluczowym w naszym życiu.

Dziękujemy za przeczytanie tego wpisu o tym jak medytować. Mamy nadzieję, że był on dla Ciebie wartościowy i wiesz już, czym jest medytacja.

Na początek polecamy medytacje prowadzone, które pomogą Ci skupić się na medytacji. Zapraszamy także na naszego Facebooka, gdzie znajdziesz inspirujące wpisy na temat medytacji i o tym jak medytować efektywnie. Dobrego dnia!

Udostępnij znajomym
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Polecane wpisy o medytacji

Otrzymaj za darmo 7 medytacji na start

Zacznij swoją przygodę z medytacją, zmniejsz stres i zadbaj o swoje zdrowie!