Jak efektywnie medytować? 1 bardzo ważna wskazówka!

Spis treści

Dowiedz się jak uniknąć najczęściej popełnianego błędu podczas medytacji i jak efektywnie medytować. Znajdź złoty środek podczas medytacji, zachowując równowagę pomiędzy relaksem a działaniem. Dzięki zastosowaniu podanej w tym nagraniu wskazówki Twoja medytacja będzie bardziej efektywna!

W medytacji szukamy balansu pomiędzy 2 przeciwstawnymi stanami umysłu. Pierwsza to koncentracja i aktywne podążanie do celu. Druga to rozluźnienie się i bezwysiłkowe zauważanie tego, co jest. Brak balansu między nimi zmniejsza efektywność naszej medytacji.

Działanie i nadmierne staranie się

Kiedy za bardzo się staramy, możemy zacząć się napinać i krytykować. Łatwo wtedy wpaść w pętle samokrytyki i powiększać swoje napięcie. Nasze ciało i umysł się usztywniają. Jest to szczególnie niebezpieczne, gdy chcemy udowodnić sobie lub innym, że umiemy medytować. 

Rozwiązaniem jest odpuszczenie i pozwalanie na pojawianie się tego, co jest i na popełnianie błędów. Medytacja to trening umysłu, więc warto być dla siebie życzliwym i wracać łagodnie do oddechu lub obiektu naszej koncentracji. Ważne, żeby być dla siebie łagodnym i cierpliwym. Możemy wtedy praktykować życzliwość dla siebie. 

Zbytnie rozluźnienie

Kiedy za bardzo się rozluźniamy i odpuszczamy, możemy zasnąć, albo pogrążyć się w swoich myślach. To mogą być:

  • czarne scenariusze i negatywne myśli, 
  • lub przyjemne myśli i fantazje, czy nawet rozwiązania naszych problemów. 

Jednak nawet gdy nasze myśli są przyjemne, nie uzyskamy wtedy efektów medytacji takich jak więcej balansu i harmonii w życiu. Jeżeli chcemy, możemy wydzielić specjalny czas na rozmyślanie i analizowanie naszych myśli, co również może być bardzo przydatne.

Skutecznym rozwiązaniem jest podniesienie swojej koncentracji i zwiększenie zaangażowania wkładanego w medytacje. Siadając do medytacji mamy określony cel (np. skupienie się na oddechu). Podążając za swoimi myślami czy zasypiając, nie realizujemy go. Nie jest to wtedy trening umysłu, w medytacji powinnyśmy szukać równowagi między dążeniem do celu a odpuszczeniem. 

tu i teraz jak efektywnie medytować

Jak efektywnie medytować?

Podczas zbalansowanej medytacji:

  • Szukamy stanu, w którym jesteśmy zrelaksowani, a jednocześnie czujni. Poszukiwanie tej harmonii jest celem medytacji. 
  • Nie jesteśmy zbyt spięci i siebie nie krytykujemy ani nie popadamy w senność i nadmierne rozluźnienie.
  • Jeżeli doświadczamy harmonii w ciągu medytacji i w ciągu dnia, oznacza to, że nasza praktyka jest efektywna.

Mamy nadzieję, ze ten wpis był dla Ciebie przydatny i wiesz już jak efektywnie medytować. Daj znać, czy te wskazówki były dla Ciebie przydatne. Zajrzyj także na nasz wpis medytacja w domu, aby znaleźć 4 bardzo przydatne wskazówki do regularnej praktyki w domu.

Podobał Ci się ten wpis?

Jeśli tak, to dołącz do naszej społeczności, aby otrzymywać inspirujące materiały o medytacji i ćwiczeniach oddechowych. Dziękujemy!

Ela i Sylwek

Cześć, witamy Cię na naszym blogu o medytacji i ćwiczeniach oddechowych. Chcemy Cię zainspirować naszymi sposobami, dzięki którym jesteśmy bardziej zdrowi i szczęśliwi.

Otrzymaj prezent!

Otrzymaj za darmo 7 medytacji na start

Zacznij swoją przygodę z medytacją, zmniejsz stres i zadbaj o swoje zdrowie!