Rozwój duchowy [czym jest, czym się różni od osobistego]

Spis treści

Czym jest rozwój duchowy? O co w nim chodzi? Na co zwrócić uwagę?

Rozwój duchowy to poszukiwanie odpowiedzi  na pytania:

  • Kim jestem?
  • Co ja tutaj robię?
  • Czym jest rzeczywistość?

Duchowość to ścieżka poszukiwania tego, co jest prawdziwe. Może kojarzyć się ona z religią, ponieważ religia daje nam pewne odpowiedzi na powyższe pytania.

Jednak nie do końca tak jest – czasem jest to tylko teoria, której nie rozumiemy i nie wiemy jak przełożyć na nasze codziennie życie. Religia daje nam także pewne ogólne zasady postępowania i obiecuje nagrodę po śmierci (np. pójście do nieba)

Część osób wierzy w odpowiedzi, które podsuwa nam religia, a część nie. W rozwoju duchowym nie chodzi o to, żeby w coś wierzyć, tylko żeby samemu sprawdzić i zobaczyć jak jest. Poprzez medytacje, przyglądanie się sobie i otaczającemu nas światu, możemy sami poszukiwać odpowiedzi na te pytania.

Najważniejsze, by szukać swoich odpowiedzi – odpowiedzi, które bazują na naszym własnym doświadczeniu. Odpowiedzi, które nie są nasze, tylko otrzymane od innych, nie są wystarczające. Pozostają jedynie na poziomie umysłowym. Nie dają nam tego doświadczenia, które mógł mieć nauczyciel duchowy.

Kluczowe jest samodzielne zgłębianie pytań i szukanie odpowiedzi. Wszystkie nauki nauczycieli duchowych jak Jezusa, Buddy, czy współczesnych jak np. Mooji, czy Eckhart Tolle mogą być bardzo przydatne i mogą wskazywać nam drogę. Jednak są to tylko wskazówki i drogowskazy, sami musimy przebyć tę drogę osobiście. Nikt jej za nas nie przejdzie.

Warto na pewno inspirować się różnymi nauczycielami, już samo patrzenie na kogoś od kogo bije ogromny spokój, jest bardzo pomocne na drodze rozwoju duchowego. Pamiętajmy, że oni także są (lub byli) tylko ludźmi i mieli swoje osobowości. Nie mieszajmy osobowości danej osoby z jej rozwojem duchowym, ponieważ są to 2 różne rzeczy.

Osoba duchowa wcale nie musi mieć żadnych super mocy i może się czasem denerwować, czy postawić na swoim. Nie musi być bierna i akceptować totalnie wszystko. Każda z tych osób ma zwyczajne życie, ma swoje problemy i trudności – tak samo jak my. Warto zrozumieć, że jest to w porządku i jest to część życia.

Duchowość to wchodzenie na wyższą perspektywę, wychodzenie poza siebie, poza swoje ciało i obecną tożsamość i osobowość. Patrzenie na całość i łączenie się ze wszystkimi ludźmi, naszą planetą, aż do świadomości, która nie ma początku i końca.

Praktycznie wszyscy nauczyciele duchowi mówią o połączeniu się z tą wyższą świadomością. Poprzez medytacje możemy zobaczyć, że jesteśmy czymś więcej, niż nam się wydaję.

Nie musimy znać końca tej drogi, ważne jest szczere i uczciwe przyglądanie się rzeczywistości. Kiedy podchodzimy bardziej neutralnie i obiektywnie do tego, czego doświadczamy, nasza świadomość będzie się sama zmieniać. Zaczniemy wychodzić poza swoje myśli, doznania, emocje i będziemy czuć, że stajemy się bardziej otwarci na rzeczywistość, To dzieje się samo – wystarczy być szczerym poszukiwaczem prawdy.

czym jest rozwój duchowy duchowość

Jaka jest różnica między rozwojem osobistym a duchowym?

Co nam dały? Dlaczego teraz rozwój duchowy jest nam zdecydowanie bliższy?

Rozwój osobisty

Rozwój osobisty pomaga rozwijać naszą osobowość i dzięki temu żyć bardziej komfortowo. Poprzez różne warsztaty, książki, kursy online itp. rozwijamy różne cechy, umiejętności, które są dla nas pożyteczne i dają nam więcej radości i przyjemności w życiu.

To może być rozwój umiejętności komunikacyjnych, żeby mieć lepsze relacje z innymi. To może być też warsztat, jak lepiej zadbać o swoje zdrowie i lepiej czuć się w swoim ciele. Dzięki temu możemy zrealizować więcej swoich celów.

W skrócie rozwój osobisty to rozwijanie w sobie umiejętności, które pomagają realizować nasze cele szybciej i efektywniej.

Przykłady:

  • warsztaty z wystąpień publicznych
  • zarządzanie czasem
  • motywacja
  • komunikacja np. NVC
  • praca z emocjami

Dawniej chodziliśmy bardzo często na różne warsztaty i ciągle się czegoś uczyliśmy. Rozwój osobisty to świetna sprawa i można dzięki niemu poznać inspirujące osoby, poprawić swoje relacje czy zadbać lepiej o swoje zdrowie. Myślę, że to ważny etap w życia każdego człowieka, kiedy odkrywa rozwój osobisty. Daje on początek zmianie na lepsze i może bardzo poprawić jakość życia.

Sylwek był kiedyś bardzo zamknięty i introwertyczny, nie chciał rozmawiać z ludźmi. Bardzo dużą część swojego życia poświecił na to, aby się zmienić, popracować nad swoją komunikacją i otworzyć się na ludzi. Dzięki temu może prowadzić bloga, nagrywać filmiki czy tworzyć swoje warsztaty.

Dla mnie bardzo ważna była praca z emocjami i warsztaty z NVC (komunikacji bez przemocy). Dzięki temu mogłam nauczyć się lepiej komunikować, oraz mówić o swoich emocjach i potrzebach. Wcześniej było to dla mnie bardzo trudne i nie umiałam się komunikować w sposób empatyczny.

rozwój osobisty a rozwój duchowy

Rozwój duchowy

Rozwój duchowym to zupełnie inna ścieżka, która nie polega na rozwijaniu swoich umiejętności. Jej celem nie jest podnoszenie naszego komfortu. Zazwyczaj jest to następny etap po rozwoju osobistym.

Po krótszym lub dłuższym czasie możemy zauważyć, że to, co miało nam dać szczęście (sukces, więcej pieniędzy, lepsza komunikacja) – nie dało nam takiego zadowolenia, jakiego się spodziewaliśmy.

Dopiero wtedy możemy otworzyć się na inne rozwiązania i odnaleźć rozwój duchowy. Duchowość to zupełnie inna ścieżka – odpuszczamy nasze cele i nie są już aż tak ważne jak na ścieżce rozwoju osobistego. Realizacja celów nie przynosi trwałego szczęścia i rezygnujemy w szukaniu szczęścia w rzeczach materialnych.

Możemy się nauczyć doceniać każdy moment swojego życia. Każdy moment jest dla nas ważny i jesteśmy obecni w „tu i teraz”. Tutaj właśnie rozwijamy w sobie wdzięczność za to, co się wydarza. To prowadzi do poczucia bezwarunkowego szczęścia.

Oczywiście droga każdego jest nieco inna, ale kierunek jest ten sam – uniezaleznić nasze szczęście od dóbr materialnych, naszego zdrowia, okoliczności itp. Zauważmy, że wszystkie te rzeczy przemijają.

W skrócie rozwój duchowy wiąże się z odpuszczeniem, byciem tu i teraz i odczuwanie akceptacji bez chęci zmiany czegokolwiek. Daje to duży spokój i radość.

Dawniej chciałam chodzić na prawie wszystkie warsztaty i kursy rozwoju osobistego. Wszystkie wydawały mi się niezbędne i konieczne, abym była zdrowa i szczęśliwa. To powodowało bardzo dużo napięcia i przekonanie, że ciągle coś powinnam poprawić.

Od wielu lat bardzo pomaga mi rozpisywanie swoich stresujących myśli za pomocą metody Byron Katie the work. Wtedy okazuje się, ze wcale nie muszę tego robić, mogę nie mieć takiego komfortowego życia i nic nie zrobić. Może być tak, jak jest, abym czuła spokój i akceptacje. Rozpisywanie i podważanie swoich myśli bardzo pomaga zmienić swoją perspektywę.

Często trudno jest być z tym, co jest – nie jest to komfortowe. Ale gdy się odpuści i pogodzi się z tym co jest, wtedy zaczyna dziać się magia. Pojawia się więcej przestrzeni, duży spokój i akceptacja. Oraz ulga, że nie trzeba nic zmieniać. To można zyskać dzięki rozwojowi duchowemu.

rozwój duchowy duchowość

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że teraz lepiej rozumiesz, czym jest rozwój osobisty i rozwój duchowy.

Obydwa mają swoje zastosowanie i każdy jest bardzo ważny.  Rozwój osobisty pomaga nam się zmieniać i podnosi jakość naszego życia. Rozwój duchowy daje akceptacje tego co jest i odpuszczenie. Nie oznacza to oczywiście, że nie możemy dalej realizować naszych celów.

Bardzo ważny jest balans między rozwojem osobistym a rozwojem duchowym. W przeszłości wiele czasu poświęciliśmy na rozwój osobisty, aktualnie bardziej oddajemy się rozwojowi duchowemu.

Zapraszamy Cię także na nasz kanał YouTube, gdzie znajdziesz wiele praktycznych wskazówek na temat medytacji i nie tylko!

Podobał Ci się ten wpis?

Jeśli tak, to dołącz do naszej społeczności, aby otrzymywać inspirujące materiały o medytacji i ćwiczeniach oddechowych. Dziękujemy!

Ela i Sylwek

Cześć, witamy Cię na naszym blogu o medytacji i ćwiczeniach oddechowych. Chcemy Cię zainspirować naszymi sposobami, dzięki którym jesteśmy bardziej zdrowi i szczęśliwi.

Otrzymaj prezent!

Otrzymaj za darmo 7 medytacji na start

Zacznij swoją przygodę z medytacją, zmniejsz stres i zadbaj o swoje zdrowie!