Jak odzyskać spokój? Czyli metoda Byron Katie „The Work”

Spis treści

Dziś chciałabym podzielić się z Wami metodą jednej z moich ulubionych nauczycielek duchowych, czyli „The work” Byron Katie. Katie jest autorką wielu niezwykłych książek m.in. „Skończ z cierpieniem, ciesz się życiem!”. Zadziwiające jest to, że do jej książek i jej metody wracam bardzo często. Przynosi mi ona bardzo dobre efekty, a jednocześnie jest prosta i można ją wykonać praktycznie wszędzie. Pomaga ona odzyskać spokój, akceptację i radość życia.

Ale zanim o metodzie, chciałam opisać Wam niezwykłą historię Byron Katie. Przypadek sprawił, że ta wówczas nieszczęśliwa kobieta zauważyła, jak może pracować ze swoimi negatywnymi myślami. Dzięki temu całkowicie zmieniła siebie i swoje życie, a teraz pomaga innym odnaleźć drogę do czystego i klarownego umysłu. Stała się miłośniczką rzeczywistości.

Historia Byron Katie

Byron Katie urodziła się w południowej Kalifornii. Są to bardzo pustynne tereny. Jej życie było dość zwyczajne, pracowała jako agentka nieruchomości. Wyszła za mąż, urodziła trójkę dzieci i była szczęśliwą matką. Niestety szybko zaczęło się psuć i poukładany świat Byron Katie się zawalił. Jej małżeństwo się rozpadło, a ona została bez grosza. Przestała dbać o siebie — przytyła i zaczęła uciekać w alkohol. Bardzo często odczuwała gniew i lęk. Była tak przerażona, że trzymała nawet rewolwer pod poduszką. Rodzina była bardzo zaniepokojona i obawiała się, czy Katie nie zwariowała.

A Katie i pogrążyła się w wieloletnim i głębokim kryzysie. Miała depresje i bardzo niskie poczucie wartości. Tak niskie, że nawet nie spała na łóżku. Spała na podłodze, ponieważ uważała, że nie zasługuje na spanie na łóżku. Do tej pory jej historię można porównać do „upadku bohatera”.

Jednak pewnego dnia w 1986 roku coś się zmieniło. Nieoczekiwanie doświadczyła czegoś, co można by nazwać oświeceniem. Było to bardzo intensywne doświadczenie, które wywróciło świat Byron Katie do góry nogami. Wcześnie odczuwała dużo smutku czy gniewu, a teraz miłość i życzliwość. Wszyscy byli zaskoczeni jej przemianą, a szczególnie najbliżsi. Byli zdumieni jak pełna cierpliwości, spokoju i serdeczności jest teraz Katie.

Byron Katie

Wkrótce potem znowu zaczęła dbać o siebie, uwolniła się od depresji i lęków i nawet ponownie wyszła za mąż. Jej cały świat się zmienił, bo ona zmieniła się wewnątrz. Kiedy zaczęła wychodzić na zewnątrz, była niezwykle życzliwa dla mieszkańców swojego miasta. Mieszkańcy zaczęli dzielić się więc z nią swoimi problemami, a ona zapraszała ich na herbatę do swojego domu i rozpisywała z nimi stresujące myśli. Nikomu niczego nie narzucała, jedynie zadawała pytania. Ludzie zaczęli się zmieniać, a Katie zyskiwała coraz większą popularność. Najpierw w Kalifornii, a potem na całym świecie. Pomogła tysiącom ludzi, podróżuje po całym świecie i prowadzi otwarte spotkania i warsztaty. Napisała w sumie 5 książek, które zostały przetłumaczone na wiele języków. Można ją znaleźć także na YouTubie. Jej życie zmieniło się nie do poznania, a Katie dalej jest skromną i pełną życzliwości osobą.

„Odkryłam, że kiedy wierzę swoim myślom to cierpię, a kiedy im nie wierzę, to przetaję cierpieć i, że wszyscy ludzie mają tak samo. Wolnośc jest taka prosta. Zobaczyłam, że cierpnienie jest opcjonalne. Znalazłam radość, która zawsze ze mną była, w każdym momencie. Ta radość jest wszędzie i zawsze. I zapraszam Cię do nie wierzenia mi na słowo, ale sprawdzenia na sobie.” BYRON KATIE

O co chodzi w „The work”?

Metoda Byron Katie polega na badaniu swoich stresujących myśli, a następnie ich zakwestionowaniu. Metoda prowadzi do odkrycia, że rzeczywistość jest przyjaznym i życzliwym miejscem. Pomaga obudzić się z „koszmaru”, jaki tworzą pełne złości, smutku lub strachu negatywne myśli. Dzięki tej metodzie można odzyskać spokój i czysty umysł, a następnie podjąć najlepsze możliwe działanie.

Jednym z głównych założeń tej metody jest to, że same negatywne myśli nie przynoszą nam cierpienia, dopóki w nie nie uwierzymy. Jednak oprócz mnichów i bardzo duchowych osób, praktycznie każdy z nas wierzy we wszystkie swoje myśli. To prowadzi do wielu problemów i stresu. Proces, jakim jest „The work” pomaga zerwać przywiązanie do danej myśli, zdystansować się do niej i poszukać innych wspierających przekonań.

Skąd wiedzieć, z jaką myślą pracować?

Bardzo łatwo rozpoznać to po reakcji ciała na daną myśl. Jeżeli wywołuje ona stres, lęk, strach, gniew lub różnorodne napięcia w ciele — oznacza to, że myśl jest nieprawdziwa. Jak mówi Katie: jest to kłamstwo, w które wierzymy. W pierwszej chwili może się to wydawać dość szalony sposób, jednak tak naprawdę każda taka myśl stanowi walkę z rzeczywistością. I stąd się bierze cały problem. „The work” pomaga odnaleźć spokój umysłu i dzięki temu najlepsze rozwiązanie na nasz problem. A może się okazać też, że problem całkowicie się rozpłynął.

praca z przekonaniami

A teraz przejdźmy do praktyki…

Przygotuj sobie kartkę papieru i długopis. Cały proces najlepiej zapisywać, po to, żeby dokładnie widzieć jego przebieg i miejsce, w którym aktualnie jesteś.

Zapisz stresującą myśl np. „Powinnam być zdrowsza”. „Powinnam więcej zarabiać”. „Mój mąż mnie nie kocha.”

Następnie odpowiedz na pytania:

  1. Czy to prawda?
  2. Czy możesz mieć absolutną pewność, że to prawda?
  3. Jak reagujesz, gdy wierzysz, że ta myśl jest prawdziwa?
  4. Kim byłbyś bez tej myśli?

Zadawaj każde z tych pytań po kolei i poczekaj, pozwól, by odpowiedź sama do Ciebie przyszła.

Kiedy odpowiesz na wszystkie cztery pytania, odwróć pierwotną stresującą myśl. Np. jeżeli była to myśl „Mój mąż mnie nie kocha” to odwrócenie może brzmieć „Mój mąż mnie słucha”.

Następnie znajdź trzy przykłady ze swojego życia, na to, że to prawda. Wybierz takie, które są dla Ciebie przekonywające.

Czasem jest to bardzo trudny proces, ponieważ tak jesteśmy „zawieszeni” na pierwotnej myśli i w naszym umyśle nie ma w ogóle przestrzeni na to, żeby zobaczyć, że może być inaczej. Jest to najłatwiejsza i najszybsza ścieżka, jaką podąża nasz mózg i dlatego wymyślenie dowodów na odwrócenie może być takie trudne. Jednak zawsze jest to możliwe, ponieważ umysł jest bardzo elastyczny.

Po przeprowadzeniu całego procesu sprawdź swoją reakcję w ciele. Jeżeli pojawiło się więcej lekkości, spokoju, może nawet radości, to wspaniale. Metoda zadziałała i uwolniłeś się od stresującego przekonania.

Jeżeli jednak dalej odczuwasz ciężkość i napięcie, poszukaj najbardziej stresującej myśli na ten moment i rozpisz ją. Czasami trzeba pobawić się w detektywa, by znaleźć to, co sprawia nam najwięcej cierpienia.

Krytyka jej metody

W internecie można natknąć się na krytykę Byron Katie i jej metody. Sama stosuję „The work” bardzo często i nie zauważyłam żadnych negatywnych efektów. Prawie zawsze mam po niej więcej energii, spokoju i jasności.

Byron Katie jest osobą na bardzo wysokim poziomie rozwoju duchowego, można powiedzieć, że wyszła poza „ego”. Nie boi się śmierci i nie przywiązuję do swojego życia aż tak na poważnie. Jest miłośniczką rzeczywistości i kocha to, co jest. Dla osób, które silnie utożsamiają się ze sobą i swoim ciałem, jej książki i odpowiedzi mogą być bardzo zaskakujące, czy nawet szokujące. Myślę, że osoby krytykujące Byron Katie, po prostu nie znają duchowej perspektywy. I oczywiście nie jest to metoda dla każdego. Jest to metoda dla osób, które chcą rozwijać się duchowo i odnaleźć prawdę. Wyjść poza schematy mówiące o dobrej i złej rzeczywistości. Świat po prostu jest taki, jaki jest i Katie z ogromną szczerością i otwartością nam go pokazuje.

Balans i spokój

Podsumowując, metoda Byron Katie pomaga odnaleźć balans i równowagę w życiu. Pomaga zobaczyć, że stresujące myśli nie są do końca prawdziwe i zyskać więcej przestrzeni i lekkości. Nawet jeżeli, po wykonaniu tej metody, dalej mamy „problem” to często nabieramy do niego dystansu, bardziej go rozumiemy. Dzięki spokojnemu i czystemu umysłowi możemy logicznie odnaleźć najlepsze rozwiązanie dla nas i dla innych.

Metoda pomaga pogodzić się z rzeczywistością. Pomaga sięgnąć po wewnętrzną mądrość i stać się miłośnikiem tego, co jest. Chyba nie można mieć bardziej szczęśliwego życia 🙂

Podobał Ci się ten wpis?

Jeśli tak, to dołącz do naszej społeczności, aby otrzymywać inspirujące materiały o medytacji i ćwiczeniach oddechowych. Dziękujemy!

Otrzymaj za darmo 7 medytacji na start

Zacznij swoją przygodę z medytacją, zmniejsz stres i zadbaj o swoje zdrowie!