Medytacja na smutek i depresję ♥ Medytacja prowadzona (7 min)

Spis treści

Tym wpisem chciałam rozpocząć serię 4 medytacji prowadzonych dotyczących emocji. Dowiesz się jak zmieniać tzw. negatywne emocje takie jak smutek, strach, gniew i wstyd w radość i wdzięczność. Tych prostych medytacji nauczyłam się od nauczyciela energetycznego Jeffreya Allena. Sama stosuje je dość często i muszę przyznać, że zmieniły mi one sposób, w jaki postrzegałam emocje. Wcześniej często utykałam na jakiejś emocji jak np. smutek i nie potrafiłam jej przetransformować. Teraz moje emocje są znacznie częściej w przepływie i częściej odczuwam wdzięczność i spokój. Zapraszam Cię do sprawdzenia każdej z tej medytacji na sobie.

Czym są emocje?

W skrócie emocje pokazują nam, jak w danej chwili się czujemy. Po angielsku słowo „emotion”oznacza „energy in motion”, czyli energię w ruchu. Emocje mają ogromny wpływ na nasze ciało, umysł i wpływają na biochemię naszego organizmu.

Tak zwane negatywne emocje tak naprawdę nie są negatywne, tylko pokazują bardzo ważną dla nas informację. Możemy dużo nauczyć się od naszych emocji np. dają nam informacje, co jest dla nas dobre, a co nie.

Według Jeffreya Allena każda emocja jest jak prezent, tylko potrzebujemy nauczyć się go otrzymywać.

Czym jest smutek?

Smutek zazwyczaj związany jest ze stratą. Czasami strata jest czymś oczywistym np. strata pracy, a czasami jest na poziomie nieświadomym i nie wiemy, dlaczego odczuwamy smutek. Smutek pomaga nam się zatrzymać, odpocząć na poziomie fizycznym, często także umysłowym. Smutek pomaga odpuścić i się zrelaksować.

Medytacja prowadzona na smutek i depresje

Witaj w medytacji na smutek. Celem tej medytacji jest przetransformowanie smutku w radość i wdzięczność. Odbywa się to w kilku prostych krokach, w których będziesz praktykować m.in. współczucie do siebie i do innych. Wejdź w tę podróż z ciekawością i otwartym umysłem. A teraz zaczynamy…

Znajdź ciche i spokojne miejsce, gdzie poczujesz się komfortowo. Usiądź z wyprostowanym kręgosłupem lub połóż się na plecach. Zamknij delikatnie powieki i pozwól swojemu ciału się rozluźnić. Poczuj miejsca, w których ciało styka się z podłożem i oddaj część swojego ciężaru ziemi. Skieruj swoją uwagę na oddech. Poczuj, jak Twój brzuch opada i unosi się wraz z każdą falą oddechu. Obserwuj jak najdelikatniej swój oddech, nic nie zmieniaj. Niech oddech wydarza się sam, pozostań tylko jego obserwatorem.

Poczuj swój smutek. Zobacz, gdzie odczuwasz go w swoim ciele. Czy jest na klatce piersiowej, może w środku głowy? A może w całym ciele? Pozwól sobie na przyjęcie go w pełni, taki jaki jest.

Czy wydarzyło się coś, co Cię zasmuciło? Czy wiesz, jaka jest przyczyna Twojego smutku? Jeżeli nie wiesz, pozwól sobie nie wiedzieć. To też jest ok. Pozwól sobie odczuwać smutek.

Teraz poczuj współczucie do siebie, a także do innych ludzi, którzy odczuwają smutek. Czy nie pojawiła się mała ulga?

Poczuj połączenie ze wszystkimi ludźmi, którzy odczuwają smutek. Zobacz, czy nie pojawiła się mała ulga.

Woman with red umbrella contemplates on rain

Poczuj podziw za wytrwałość i nadzieję do ludzi, którzy odczuwają smutek. Poczuj małą ulgę.

Poczuj wdzięczność, że nie jesteś na tej drodze sam i że inni także odczuwają smutek. Poczuj wdzięczność za to, że ludzie wychodzą ze smutku i z depresji.

Poczuj radość z tego, że żyjesz i przeżywasz różne emocje. Poczuj wdzięczność za to, że Twoje życie jest pełne, że jest w nim miejsce na wszystkie emocje.

Powoli i łagodnie otwórz swoje oczy i uśmiechnij się do siebie.

Będę bardzo wdzięczna, jeżeli polubisz tę medytację, albo polecisz ją komuś, kto może jej teraz potrzebować. Do zobaczenia w następnym wpisie!

Podobał Ci się ten wpis?

Jeśli tak, to dołącz do naszej społeczności, aby otrzymywać inspirujące materiały o medytacji i ćwiczeniach oddechowych. Dziękujemy!

Otrzymaj za darmo 7 medytacji na start

Zacznij swoją przygodę z medytacją, zmniejsz stres i zadbaj o swoje zdrowie!