W jakiej pozycji medytować?​ 5 popularnych pozycji

Spis treści

Jaka pozycja jest najlepsza do medytacji? Na co zwrócić uwagę? W jakiej pozycji medytować W tym wpisie robimy przegląd 5 pozycji do medytacji, pokazujemy plusy i wady każdej pozycji. Dzięki temu łatwiej będzie Ci wybrać najlepszą pozycję dla siebie.

W jakiej pozycji medytować?

Zdecydowanie lepiej medytować na siedząco w stabilnej pozycji ciała i  taką pozycję polecamy na początek. Ważne, aby kręgosłup był wyprostowany. Wyciągamy także głowę do sufitu i rozluźniamy ramiona. Będzie to sprzyjać czujności naszego umysłu i poprawi jakość medytacji. Staramy się, aby pozycja nie była ani za bardzo nie rozluźniona, ani zbyt napięta.

Możemy usiąść na krześle albo na ziemi np. na specjalnej poduszce do medytacji. Bardzo polecamy takie poduszki, są one wypełnione łuską gryki i można je kupić przez internet. Koszt takiej poduszki to ok. 40-50 zł.

Oczy zamykamy lub przymykamy, aby łatwiej było skierować uwagę do wewnątrz. W niektórych medytacjach oczy zostawiamy otwarte.

pozycja do medytacji medytacja

Siad skrzyżny

W tej pozycji krzyżujemy nogi i siadamy na podłodze lub poduszce do medytacji. Jest to najbardziej popularna pozycja. Kolana możemy oprzeć o podłoże lub na stopach. Jeżeli kolana są dalej uniesione wysoko, możemy podłożyć pod nie dodatkowe poduszki. Jest to pozycja bardzo stabilna i można w niej spędzić dużo czasu. Ręce można oprzeć na udach lub kolanach. My otwieramy dłonie wnętrzem do góry. Ręce można także złożyć w „koszyczek” i położyć je na podbrzuszu. Kciuki mogą się delikatnie stykać, co pozwala zachować większą czujność umysłu.

Bardziej zaawansowaną wersją tej pozycji jest pozycja lotosu, gdzie stopy trzymamy na udach. Dla nas ta pozycja nie jest zbyt wygodna i jej nie stosujemy.

Zapraszamy także na wpis: Czy trzeba medytować w siadzie skrzyżnym?

medytacja w domu wskazówki

Siad japoński

To ulubiona pozycja Eli, w której się klęczy. Kolana są w niej dość mocno zgięte, więc nie jest to pozycja dla osób, które mają problemy z kolanami. Można za to podłożyć sobie więcej poduszek pod pośladki i przez to odciążyć kolana. Ręce można położyć na udach lub na podbrzuszu.

w jakiej pozycji medytować siad japoński

Siedzenie na krześle

W jakiej pozycji medytować, gdy mamy np. problemy z kolanami? Pozycja na krześle to łatwa pozycja dostępna dla większości osób. Warto pamiętać, żeby zachować w niej kąty proste (kolana, uda względem tułowia) i pamiętać o wyprostowanym kręgosłupie. Najlepiej stosować krzesło z prostym oparciem, lub w ogóle nie opierać się plecami o oparcie. Stopy kładziemy na ziemi i rozluźniamy nogi.

Pozycja leżąca lub półleżąca

Jak medytować na leżąco? Niektórzy medytują na leżąco, ale wtedy bardzo łatwo jest zasnąć i nie jest to już medytacja. Nasz umysł kojarzy tę pozycję ze spaniem i wypoczynkiem. W medytacji szukamy balansu między rozluźnieniem a uważnością, dlatego bardziej polecamy pozycje siedzące.

Leżenie może się dobrze sprawdzić np. w przypadku bezsenności, gdy chcemy, aby medytacja pomogła nam się rozluźnić i zasnąć.

Mamy nadzieję, że wiesz już, w jakiej pozycji medytować. Zdecydowanie polecamy siad skrzyżny lub siad japoński, bo efektywność medytacji jest znacznie wyższa.

Podobał Ci się ten wpis?

Jeśli tak, to dołącz do naszej społeczności, aby otrzymywać inspirujące materiały o medytacji i ćwiczeniach oddechowych. Dziękujemy!

Ela i Sylwek

Cześć, witamy Cię na naszym blogu o medytacji i ćwiczeniach oddechowych. Chcemy Cię zainspirować naszymi sposobami, dzięki którym jesteśmy bardziej zdrowi i szczęśliwi.

Otrzymaj prezent!

Otrzymaj za darmo 7 medytacji na start

Zacznij swoją przygodę z medytacją, zmniejsz stres i zadbaj o swoje zdrowie!