Jak radzić sobie ze stresem (nawet w 1 minutę!)

Spis treści

W tym wpisie dowiesz się jak radzić sobie ze stresem.

Czy masz czasem tak, że Twoje myśli urządzają wyścig i nie możesz ich zatrzymać? Zaczynasz wpadać w błędne koło, krytykując innych lub siebie za swoją sytuację? Pragniesz ciszy i odpoczynku od swoich myśli, chcesz je zatrzymać, a one powracają z większą siłą.

Może masz trudności z zasypianiem, patrzysz tylko na przemijające godziny, a rano zwlekasz się wyczerpany i zmęczony po nieprzespanej nocy? Może jesteś nieobecny w pracy, zamyślony i nie możesz się skupić? Twoje życie może Ci się wymykać i doświadczasz coraz więcej niepokoju i stresu… Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak się nie stresować czytaj dalej.

Jak radzić sobie ze stresem?

Umysł jest niesamowitym narzędziem. Jest zdolny do wspaniałych rzeczy, jednak czasami staje się naszym wrogiem. Potrafi z małego smutku stworzyć długoletnią depresję, a z krótkiego obniżenia nastroju — długi okres stresu i zmęczenia.

Tak naprawdę to nie uczucie smutku, zmęczenia, czy lęku jest problemem, ale nasza reakcja na nie. Zaczynasz starać się zrozumieć, skąd wziął się Twój stan, dlaczego jesteś nieszczęśliwy i jak to zmienić jak najszybciej. Niestety im bardziej chcesz się pozbyć stresu, tym więcej go produkujesz.

Do tego może włączać Ci się Twój wewnętrzny krytyk. Możesz myśleć, że to Twoja wina, że powinieneś starać się bardziej. Możesz uznać, że nie jesteś wystarczający. Zaczynasz obarczać się winą i wpadasz w błędny cykl samokrytyki.

jak się nie stresować

Dlaczego tak się dzieje?

Umysł działa w 2 trybach:

  • tryb działania
  • tryb bycia

Tryb działania – to tryb, w którym umysł chce wypracować rozwiązanie. Określa on Twoje aktualne położenie (stres, nieszczęście) i punkt, do którego dążysz (spokój, relaksacja). Następnie analizuje różnice między tymi punktami i szuka sposobu jak najszybciej przejść do końcowego punktu.

Jest to bardzo dobra metoda rozwiązywania problemów. Np. kiedy masz wybrać się do innego miasta odwiedzić przyjaciela. Twój umysł wymyśli cały plan jak to zrobić, wybierze odpowiedni środek transportu, zaplanuje godzinę wyjazdu itd.

Jest to bardzo logiczny sposób myślenia, który wyróżnia gatunek człowieka i pozwala mu realizować niesamowicie skomplikowane cele np. skonstruowanie samochodu.

Jednak jeżeli naszym problemem są nasze uczucia np. stres, lęk, smutek — umysł w trybie działania nie radzi sobie z ich rozwiązaniem. Zaczyna wtedy krytycznie myśleć i zadawać pytania typu „Co jest ze mną nie tak? Gdzie popełniłem błąd?” Umysł sam znajduje dowody na to, że coś z nami jest nie tak i skupia się na różnicy, która jest między naszym obecnym stanem, a docelowym. To powoduje katastrofalne skutki i zapętlone pełne niepokoju myśli. A to powoduje jeszcze większe obniżenie nastroju i jeszcze większe obwinianie się. Niestety podczas stresu spada zdolność do racjonalnego rozwiązywania problemów i jesteśmy w błędnym kole.. Co zrobić? Jak radzić sobie ze stresem?

Tryb bycia

„Tryb działania to pułapka, a tryb bycia to wolność”

Co więc zrobić i jak się nie stresować? Na szczęście umysł a jeszcze drugi tryb — tryb bycia. W tym trybie umysł skupia się na tym, co jest i nie próbuje niczego poprawiać. Zatrzymuje się i doświadcza świata bezpośrednio przez swoje zmysły. Wychodzisz wtedy poza swoje myśli i krytykę w głowie.

Dzięki uważności możesz podejść do swoich trudności w zupełnie inny sposób. Z otwartością i ciekawością. Możesz praktykować „bycie obecnym” i zdystansować się do swoich myśli. Uważność pomaga stać się bardziej empatycznym do siebie i do innych. Zamiast wpadać w samokrytykę, możesz być dla siebie pełen życzliwości i rozwijać w sobie coraz więcej spokoju i radości. Pomimo różnej sytuacji zewnętrznej, możesz zachować pozytywne nastawienie.

Medytacja na stres 1-minutowa

Ta krótka medytacja pomoże skupić całą uwagę na tym, jak oddech wpływa i wypływa przez Twoje ciało. Pomaga wrócić uwagą do ciała i zatrzymać pęd myśli. Nawet podczas jednej minuty następuje relaksacja i możesz nabrać troszkę więcej dystansu do swoich trosk. Ta 1 minuta pomoże Ci doświadczyć jak radzić sobie ze stresem.

Uważność pomaga skupić się na tym, co jest. Bez oceniania i oczekiwań jak powinno być. Jest totalnie bezwysiłkowa i w zgodzie z tym, co się wydarza tu i teraz.

Tutaj przeczytasz więcej o tym, co daje medytacja.

Medytacja skutecznie redukuje poziom stresu

Badania naukowe przeprowadzone na całym świecie wykazały, że medytacja zmniejsza wskaźniki stresu. Redukuje poziom kortyzolu i adrenaliny w naszej krwi, czyli hormonów odpowiedzialnych za stres. Dodatkowo osoby medytujące znacznie szybciej regenerowały się po doświadczeniu stresującej sytuacji. Więcej o tym dowiesz się w artykule jak się zmienić dzięki medytacji.

Medytacja Mindfulness

Jak się nie stresować? Medytacja Mindfulness, czyli medytacja, w której skupiasz się na swoich zmysłach, jest wspaniałym sposobem na zmniejszenie stresu. Coraz bardziej popularny jest 8-tygodniowy program uważności (MBCT), w którym w każdym tygodniu wykonujesz inne ćwiczenia. Każdego dnia ćwiczyć ok 20-30 minut. Sylwek brał udział w takim treningu i był z niego zadowolony.

Możesz także trenować w domu. Bardzo polecam w tym celu poniższą medytację YouTube, w której skanujesz swoje ciało.

Mnie bardzo pomaga taka medytacja, w której skupiam się na swoim ciele. Pomaga mi zdystansować się od swoich myśli i bardziej się zrelaksować. Mam nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie przydatny.

Czy pomógł bardziej zrozumieć Ci jak radzić sobie ze stresem? A może znasz inne skuteczne sposoby? Będę wdzięczna za komentarze!

Podobał Ci się ten wpis?

Jeśli tak, to dołącz do naszej społeczności, aby otrzymywać inspirujące materiały o medytacji i ćwiczeniach oddechowych. Dziękujemy!

Otrzymaj za darmo 7 medytacji na start

Zacznij swoją przygodę z medytacją, zmniejsz stres i zadbaj o swoje zdrowie!