Czym jest medytacja i na czym polega [w prostych słowach – 8 min]

Spis treści

Czym jest i na czym polega medytacja? W kilku prostych słowach z głębi serca opowiada Sylwek.

Medytacja to patrzenie na to, co subtelne. Na to, co nam umyka w ciągu dnia, gdy jesteśmy zapracowani i zajęci. Gdy medytujemy, możemy zdać sobie sprawę z tego, jakie myśli nam chodzą po głowie. Możemy obserwować je z dystansu, bez natychmiastowego robienia tego, o czym myślimy. Możemy przyjąć szerszą perspektywę, być neutralnym świadkiem pojawiających się i przemijających myśli.

Medytacja to danie uwagi naszemu ciału. Przyjrzeniu się co dzieje się w naszym ciele np. w jaki sposób teraz oddychamy. Czy nasze ciało jest zrelaksowane, czy napięte. Czy czujemy ból, czy może jest nam wygodnie i komfortowo. Dzięki medytacji możemy to wszystko zobaczyć.

Podczas medytacji możemy zdać sobie sprawę, jak nasze myśli i doznania w ciele się zmieniają. Odczucia w ciele pojawiają się w różnych miejscach naszego ciała z różną intensywnością od bólu po przyjemne doznanie. Niosą one różne informacje.

Medytacja to nauka poddawania się i pozwalanie, żeby to co, pojawia się w ciele i umyśle, mogło dalej być. W medytacji uczymy się uprzejmości i życzliwości. Nie chcemy pozbyć się tego, co się pojawia wewnątrz nas. Uczymy się przyjmowania, dawania uwagi temu, co niekoniecznie jest przyjemne. Dajemy przestrzeń na to, co się pojawia i z ciekawością to obserwujemy. Możemy pobyć z tym. To, co się pojawia to myśli, doznania, emocje. To wszystko jest w nas i składa się na nas. Poświecenie temu uwagi, to poświęcenie uwagi sobie.

medytacja

Medytacja to nie jest niż odległego i ezoterycznego. To cos, z czego każdy zdaje sobie sprawę, ale w codziennym życiu i zabieganiu, zapominamy o tym. To właśnie JA. JA jestem tą myślą, doznaniem, emocją. JA jestem też tą przestrzenią, w której to wszystko się pojawia. JA tego doświadczam, a to, co doświadczam stanowi MNIE. Przenikam się z doświadczeniem i wpływam na swoje doświadczenie.

Mam nadzieję, że nie brzmi to zbyt skomplikowanie. W gruncie rzeczy jest to dość proste — wystarczy poświęcić uwagę, temu, co jest tu i teraz. Usiądź z intencją przyjrzenia się obecnemu doświadczeniu, obecnej chwili. Postaraj się obserwować, to co jest, bez reagowania na swoje myśli.

Zapraszam także do bardziej praktycznego wpisu „Czym jest medytacja„, oraz „Jak zacząć medytować

Podobał Ci się ten wpis?

Jeśli tak, to dołącz do naszej społeczności, aby otrzymywać inspirujące materiały o medytacji i ćwiczeniach oddechowych. Dziękujemy!

Otrzymaj za darmo 7 medytacji na start

Zacznij swoją przygodę z medytacją, zmniejsz stres i zadbaj o swoje zdrowie!