Medytacja dla dzieci – jak wychować spokojne i życzliwe dzieci?

Spis treści

Medytacja dla dzieci to proste i krótkie praktyki, które pomogą Twojemu dziecku się zrelaksować, nauczyć się zauważać swoje emocje i poprzez różne ćwiczenia mindfulness lepiej sobie z nimi radzić. Te praktyki rozwijają życzliwość i wdzięczność, a to przyczynia się do poczucia szczęścia i spełnienia w dziecięcym jak i dorosłym życiu.

Jak wychować spokojne i życzliwe dzieci?

Wyobraź sobie, że jesteś w przedszkolu na zajęciach dla 4-latków. Od przedszkolanki pada pytanie „Czego potrzeba roślinom, żeby mogły rosnąć?”. Dzieci odpowiadają „Słońca”- powiedziało pierwsze dziecko. „Wody.”-powiedziało drugie. „Miłości.” – powiedziało trzecie dziecko. Wszyscy bardzo mocno poczuli tę odpowiedź i tak zaczęła się lekcja o tym, dlaczego dobroć jest formą miłości. Jest to jedna z lekcji z przedszkolnego programu nauczania dobroci.

Polega on na uczeniu dzieci bardzo prostych ćwiczeń związanych z uważnością. Dzieci np. słuchają uderzeń dzwonka i zwracają w tym samym momencie uwagę na swój oddech. Leżą wtedy na plecach i na ich brzuchach położone są kamyki, które opadają i unoszą się wraz z każdym oddechem.

Dzieci uczą się także obserwować doznania ze swojego ciała, a także obserwują co dzieje się z innymi dziećmi np. kiedy są zdenerwowane. Rozwijają dzięki temu empatię do innych. Jeżeli dziecko zrobi coś dobrego dla innego dziecka, obdarowane życzliwością dziecko może poprosić przedszkolankę, aby przyznało życzliwemu dziecku nagrodę-naklejkę do wyklejenia na swoim plakacie „ogrodu dobroci.”.

medytacja dla dzieci

Medytacje prowadzone dla dzieci

Wiadro życzliwości [Medytacja dla dzieci i nie tylko]

Ta medytacja pomoże Ci się zrelaksować, poczuć wspaniale w swoim ciele i zwiększyć swoją pewność siebie. Rozwinie pozytywne nastawienie zarówno w szkole jak i w domu. Jest pomocna nie tylko dla dzieci, przyda się każdemu, bo życzliwość rozmiękcza i relaksuje każdego niezależnie od wieku. 

Usiądź w wyprostowanej, lecz zrelaksowanej pozycji. Zamknij oczy i weź bardzo głęboki oddech. Zaczynamy…

 

Medytacja inspirowana ilustrowanym przewodnikiem o szczęściu dla dzieci Have You Filled a Bucket Today?” (“Czy napełniłeś już swoje wiadro?”)

Badania – medytacja dla dzieci

Dzieci były także badane przez naukowców, którzy zauważyli, ze dzieci z programu nauczania dobroci o wile chętniej dzielą się naklejkami z chorymi lub mniej lubianymi dziećmi. Dzieci spoza programu wolały oddawać naklejki jedynie swoim przyjaciołom w przedszkolu.

Jak widać, można nauczać dzieci dobroci i rozwijać w nich współczucie. Jest to umiejętność, którą można regularnie trenować. Niestety mało które przedszkole czy szkoła skupiają się rozwijaniu w dzieciach dobroci, empatii, spokoju i skupienia. Nacisk położony jest na zapamiętywanie i rozwijanie umiejętności logicznego myślenia. Jednak bez umiejętności skupienia, ciężko jest się czegokolwiek nauczyć, a tej umiejętności dzieci nie są uczone. Tak samo jak radzenia sobie ze swoimi emocjami czy nawiązywaniem relacji z innymi.

Tym bardziej jest to potrzebne współcześnie, kiedy dzieci są bardzo rozproszone przez smartfony i tablety. Bardzo dużo dzieci ma problemy z koncentracją. Goleman i Davidson bardzo pragną, aby zajęcia rozwijające dobroć i skupienie uwagi były normą w standardowym programie edukacyjnym.

Nasze społeczeństwo potrzebuje zdecydowanie więcej spokojnych, dobrych i współczujących ludzi. Wszystkie te cechy możemy w sobie trenować i pomagać je trenować innym. Nauka pokazuje, że jest to możliwe i że każdy może rozwijać w sobie dobre cechy. Dzięki praktyce medytacji nasz świat może stawać się coraz bardziej przyjaznym miejscem.

Tutaj sprawdzisz aż 18 korzyści z medytacji, medytacja jest dobra zarówno dla małych jak i dla dużych.

Podobał Ci się ten wpis?

Jeśli tak, to dołącz do naszej społeczności, aby otrzymywać inspirujące materiały o medytacji i ćwiczeniach oddechowych. Dziękujemy!

Ela i Sylwek

Cześć, witamy Cię na naszym blogu o medytacji i ćwiczeniach oddechowych. Chcemy Cię zainspirować naszymi sposobami, dzięki którym jesteśmy bardziej zdrowi i szczęśliwi.

Otrzymaj prezent!

Otrzymaj za darmo 7 medytacji na start

Zacznij swoją przygodę z medytacją, zmniejsz stres i zadbaj o swoje zdrowie!