Co się u nas działo? Nasze plany na 2023 rok

Spis treści

Witamy po przerwie! 👋

W tym filmiku dowiesz się co się u nas działo przez ostatnie pół roku i jakie mamy plany na ten rok. Zapraszamy do oglądania!

Tematy, które poruszamy:

  • Sytuacja z pracą
  • Dom i nowe hobby
  • Morsowanie i zimne prysznice
  • Techniki oddechowe
  • Praktyka medytacji
  • Książka
  • Tematy do nagrywania

Co się u nas działo? Nasze plany na 2023 rok

Poniżej transkrypcja filmiku:

S: To sytuacja zawodowa jak wygląda u nas?

E: Sytuacja zawodowa wygląda podobnie. Dalej pracujemy w branży IT na bardzo podobnych stanowiskach, jednak w maju obydwoje zmienialiśmy pracę. Pracujemy zdalnie oboje, w domu.

S: I z tym wiąże się temat domu.

E: Właśnie, bo jak wiecie, gdzieś też może widzieliście na naszych storiesach jeszcze sprzed półtora roku, kupiliśmy dom i go też remontujemy od tego czasu.

S: I zajęć z domem nam nie brakuje i ogrodem, ponieważ ogród też jest całkiem niemały. To jest coś, co nam gdzieś tam co jakiś czas zajmuje trochę czasu, ale też dużo się przy tym uczymy. Jest to też rozwój taki osobisty i można powiedzieć, że często też duchowy.

E: Tak, są też przyjemności związane z domem, np. to, że mamy kominek, w którym sobie czasami, właściwie to Sylwek rozpala i sobie siedzimy i mamy taki romantyczny nastrój.

S: A gdy przychodzi jesień, ostatnio była jesień, to wychodzimy sobie z domu i zbieramy grzyby.

E: Tak. 

S: W tym roku, w zeszłym roku właśnie zaczęliśmy, ostatniej jesieni.

E: Dokładnie. Byliśmy na kursie medytacji Zen w Młodnikach, o czym postaramy się również nagrać filmik, i tam znaleźliśmy takie duże okazy grzybów, które wyglądały właściwie jak z katalogu grzybów.

S: I nas zainspirowały.

E: Zainteresowaliśmy się tym tematem, zaczęliśmy zbierać prawdziwki…

S: Podgrzybki.

E: Podgrzybki. Kanie. 

S: I innego rodzaju grzyby. Mamy tutaj tereny koło nas, które sprzyjają grzybom, więc mamy też niedaleko, żeby sobie wyjść, zrobić wypad na grzyby.

E: Dokładnie. Tym bardziej, że temat grzybów też jest związany z wychodzeniem do lasu i ostatnio zrobiło się takie bardziej popularne pojęcie kąpieli leśnych, ponieważ tak zdrowe jest chodzenie do lasu, więc nawet powstało takie pojęcie. Też jest to związane trochę z medytacją, żeby jednak trochę pobyć w tym lesie, a nie pójść i rozmyślać na przykład, tylko żeby rzeczywiście zatrzymać się, pobyć, pooddychać świeżym powietrzem, popatrzeć na…

S: Przyrodę.

E: Na przyrodę.

S: Drzewa, rośliny.

E: Może poszukać przy okazji grzybów. Jakoś to się też ze sobą nieco łączy.

S: Po prostu jest to spacer, wyjście z domu, jest to coś, co pomaga się zrelaksować i wyjść z rutyny codziennej. Następne mamy morsowanie, czyli temat, który jest też dosyć popularny na naszym kanale YouTube. I w temacie morsowania – ciągle bierzemy zimne prysznice, to się nie zmieniło. To już dobrych kilka lat.

E: Tak, ciągle stosujemy metodę Wima Hofa, oddychanie i zimne prysznice. 

S: A ostatnio, właściwie parę tygodni temu przyszedł taki basenik jednoosobowy i sobie stoi teraz u nas na ogrodzie, gdzie sobie czasami wskakujemy, żeby się troszkę schłodzić tej zimy.

E: Było trochę śniegu nawet, trochę lodu, więc korzystaliśmy. Teraz akurat trochę się ociepliło. Może jeszcze się ochłodzi, zobaczymy.

S: Techniki oddechowe…

S: Techniki oddechowe no to po części właśnie stosujemy technikę oddechową od Wima Hofa, ale też przeplatamy od czasu do czasu z innymi technikami oddechowymi, żeby się zrelaksować, zharmonizować np. właśnie oddech w koherencji serca czy oddychanie pudełkowe. A jeśli chcemy tak bardziej się oczyścić, tak powiedzmy emocjonalnie coś z siebie wyrzucić, no to jest taka technika właśnie takiego zapętlonego oddechu. Chyba nie nagraliśmy o tym w końcu nic na kanale, ale może, może nagramy. Jest to prosta technika, więc też coś takiego sobie stosujemy od czasu do czasu. Jest to temat jak najbardziej u nas żywy i  aktualny. No to temat może medytacji i technik medytacji. No bo tu przez różne etapy przechodziliśmy i różne techniki medytacji stosowaliśmy. Ostatnio chyba najbliższa nam jest taka medytacja niedualna, można powiedzieć, określa się tego typu podejście jako takie najwyższa forma medytacji, ponieważ tam się nie skupiamy na jakimś przedmiocie, obiekcie medytacji tylko bardziej…

E: Na byciu.

S: Bardziej kierujemy uwagę do źródła naszej… do źródła naszej uwagi. Takie właśnie, to jest taka paradoksalna medytacja, gdzie obserwujemy tego, co obserwuje. Jakby to właśnie takie trochę w takich paradoksach, czyli właśnie to się wszystko rozmywa, że nie ma już tego ja, nie ma, nie ma tego, co obserwuję, nie ma tego czegoś, co jest do obserwowania. Jest to trochę trudne do opisania i wymagałoby trochę więcej może czasu.

E: Jakąś medytację muszę jeszcze nagrać.

S: I jeszcze też chyba nic o tym nie nagraliśmy, więc też mamy plan, żeby coś w tym temacie nagrać.

E: Tak. Jeżeli chodzi o jakieś inspiracje, o to, co też jeszcze poza tym, oglądamy, to także dalej lubimy kursy z Mindvalley. Są to kursy po angielsku. Jest to taka platforma z różnymi kursami z tematyki rozwoju osobistego, ogólnie pojętego, ale też są tematy takie bardziej może i duchowe, jakieś o odżywianiu.

S: Biznesowe, dietetyczne.

E: Bardzo dużo różnych tematów.

S: Bardzo szeroki, szeroki, szeroka gama po prostu z tematyki rozwoju.

E: I wszystkie kursy są naprawdę bardzo…

S: Wysokiej jakości.

E: Wysokie jakościowo, jeżeli chodzi zarówno o nauczycieli i to są jedni z najlepszych nauczycieli na świecie, tak jak i bardzo wysoka jest jakość nagrań. Więc bardzo wam polecamy.

S: Oprócz serwisu MindValley korzystamy też z aplikacji Sama Harrisa, która się nazywa Waking Up, no i tam też jest dostępnych wiele medytacji różnego rodzaju, aczkolwiek właśnie tam jest… dominuje właśnie takie medytacje skupione właśnie na niedualnym podejściu i szukaniu takiego tego obserwatora, kto tak naprawdę postrzega rzeczywistość, gdzie jest ja, kim jest ja i tak dalej. No ale też jest tam dużo teorii, niestety też jest to po angielsku.

E: Kolejny dość ciekawy wątek to to, że odezwało się do nas jedno wydawnictwo i zaproponowali nam współpracę związaną z pisaniem, napisaniem książki na temat stresu, na temat metod właściwie, jak poradzić sobie ze stresem. No i jesteśmy w trakcie tworzenia tej książki. Nie wiemy jeszcze…

S: Na początku właściwie i jeszcze…

E: Jeszcze nie wiemy, czy powstanie, czy nie. Patrzymy…

S: Oprócz spisu treści jeszcze nic nie ma, więc na razie podchodzimy jeszcze do tego dosyć ostrożnie, bo zobaczymy, jak będzie przebiegać…

E: Proces twórczy.

S: Proces twórczy, który jeszcze jest trochę pod znakiem zapytania, ale jesteśmy dobrej myśli i zobaczymy, co z tego wyniknie.

E: Są chęci z obu stron, więc zobaczymy, jak dalej się potoczy ta współpraca. Tak, część osób też zauważyła, że dawno nie nagrywaliśmy i rzeczywiście mamy dość długą przerwę, kilka miesięcy. No, cały czas myślimy o tym, co dalej i w jakim kierunku dalej podążać i o czym nagrywać. No i czy ten kryzys twórczy zażegnamy, to się pewnie okaże. Nie możemy nic obiecywać, jednak ciągle myślimy, pamiętamy o naszym blogu i mamy kilka pomysłów na filmiki. 

S: O blogu cały czas myślimy, aktywnie myślimy. Często nic z tego nie wynika twórczego, ale tak myślimy nad tematami, o niektórych już tematach wspomnieliśmy wcześniej, czyli jeszcze na pewno nagramy o jakichś technikach medytacji, o których nie mówiliśmy, o właśnie takich oddechowych, o naszym wyjeździe właśnie na przykład…

E: Na medytację Zen.

S: Na odosobnienie zen, na którym byliśmy. Też bardzo ciekawe doświadczenie to było, którym chcemy się podzielić. I co jeszcze?

E: No może też coś o tym baseniku na przykład, moglibyśmy zrobić jakąś krótką recenzję na przykład, może o tych różnych inspiracjach.

S: No właśnie, właśnie, tak. Dużo naszych tutaj widzów jest zainteresowanych tematem morsowania, więc w sumie faktycznie, może coś warto na ten temat wrzucić.

E: Dokładnie, więc jak macie też jeszcze jakieś pomysły, to dawajcie znać.

S: Lub macie jakiś pomysł, żeby nas tu bardziej zmotywować, to też chętnie posłuchamy i poczytamy. 

E: A z okazji Nowego Roku życzymy wam wszystkiego dobrego, dużo odpoczynku, dużo relaksu, dużo spokoju.

S: I obfitości w same dobre rzeczy i doświadczenia w Nowym Roku.

Jeżeli macie jakieś pomysły na filmiki, dajcie znać. Wystarczy napisać do nas wiadomość!

Podobał Ci się ten wpis?

Jeśli tak, to dołącz do naszej społeczności, aby otrzymywać inspirujące materiały o medytacji i ćwiczeniach oddechowych. Dziękujemy!

Otrzymaj za darmo 7 medytacji na start

Zacznij swoją przygodę z medytacją, zmniejsz stres i zadbaj o swoje zdrowie!