Zazdrość to bardzo silna emocja, powoduje złość, bezsilność czy depresje. Jak sobie poradzić z zazdrością?
Sama czasem odczuwam zazdrość, gdy oglądam niektórych influencerów na Instagramie, podróżujących po najbardziej luksusowych hotelach, restauracjach, czy serfujących po oceanie. Bardzo ciężko jest kontrolować zazdrość, jest ona zbyt silnym doznaniem. Zazdrość działa bardzo wyniszczająco na nasz umysł i nasze ciało, powoduje duży stres, porównywanie się do innych i zwiększa poczucie izolacji.
Jest takie powiedzenie:
“Jeżeli chcesz być biedny, znajdź bogatych znajomych. Jeżeli chcesz być bogaty, znajdź biednych znajomych.”
Jakoś tak to działa, że nie porównujemy swoich zarobków do Roberta Lewandowskiego czy Jennifer Lopez. Porównujemy się do naszych znajomych, ludzi, którzy znajdują się w naszym otoczeniu bądź zasięgu.
Nie jest to do końca logiczne, bo naprawdę wystarczyłoby poszukać biedniejszych znajomych, by czuć się bogatym. Nasz umysł nie jest do końca logiczny, dobrze o tym pamiętać 😉
Jak sobie poradzić z zazdrością?
Ale jest kilka sposobów, aby ją zmniejszać i odczuwać jej dużo, dużo mniej.
- Wdzięczność — super proste i skuteczne ćwiczenie, aby pomyśleć o tym, co dobrego nam się przydarza
- Motywacja — możemy zrobić coś w kierunku, aby także mieć to, czego zazdrościmy innym. Skoro inni mogą, to my też możemy to osiągnąć.
- Pytanie siebie “Dlaczego tego chcemy i czy naprawdę tego potrzebujemy?” – Np. brak samochodu jest bardziej ekologiczny i ekonomiczny niż posiadanie luksusowego BMW, nie musimy zajmować się naprawami, płacić ubezpieczenie, myć samochód itp.
- Życzenie innym dobrze — możemy cieszyć się, że ktoś jeździ na wakacje i sobie odpoczywa na pięknej plaży i jest szczęśliwy. Radość z życzenia innym dobrze jest przeciwieństwem zazdrości.
Możemy powiedzieć sobie w myślach:
Ktoś ma coś, co my chcemy. To dobrze dla niego. Tak jak, on też pragnie być szczęśliwy, pragnie odnosić sukcesy, wspierać swoją rodzinę. Niech będzie szczęśliwy. Gratuluje mu i życzę mu jeszcze więcej szczęścia i sukcesów.
Mocne, prawda? To ćwiczenie dobrze pokazuje, jak bardzo kulturowo jesteśmy uwarunkowani na zazdrości. Ale można to zmienić. Praktyka życzliwości daje tak dużo relaksu, spokoju i szczęścia, że warto praktykować dla samego siebie. Tutaj znajdziesz nasze 2 wersje medytacji życzliwości.
Powyższe porady pochodzą od Dalajlamy i arcybiskupa Tutu z książki Wielka Księga Radości “The book of joy”. Książka opisuje nie tylko jak sobie poradzić z zazdrością, ale także z samotnością, złością, czy tak dużą ilością cierpienia wokół nas. Bardzo polecam!