Inspirujące duchowe filmy z głębią [lista 5 filmów]

Spis treści

Co obejrzeć, by lepiej zrozumieć ten świat oraz samego siebie? Jakie inspirujące duchowe filmy polecamy? Który film zainspiruje Cię do przemyśleń o swoim ego? Który film da Ci nadzieje i pocieszenie, gdy czujesz trudne emocje?

Duchowe filmy [lista]

Oto lista 5 filmów, które polecamy z bardziej duchowej perspektywy. Każdy jest inny i da Ci zupełnie inną perspektywę.

inspirujące duchowe filmy z głębią

Matrix

Ten film to legenda i wszystkie części są warte obejrzenia. Matrix zaprasza Cię do głębszego zastanowienia się nad życiem. Czy nie żyjemy w iluzji? W Matriksie metaforycznie przedstawiona jest sytuacja, w której ludzkość żyje w fikcyjnym/iluzorycznym świecie (czyli matriksie). Normalni ludzie nie są świadomi tego, kim naprawdę są i nie zdają sobie sprawy, że świat, którego doświadczają, jest iluzją.

Nielicznym osobom udaje się uzyskać świadomość i wybudzić się z iluzji. Mogą oni zobaczyć i doświadczyć rzeczywisty świat. W filmie jest wiele metafor, które zmuszają do refleksji nad swoim życiem i zastanowienia się, czy sami nie wierzymy w iluzję. W filmie jest wiele wątków psychologiczno-duchowych.

Kilka duchowych lekcji z Matrixa:

  1. Nie możesz wrócić do spania — czerwona tabletka symbolizuje koniec z utożsamieniem z ego, niebieska to ignorowanie prawdy. Jeżeli masz duchowe doświadczenie, możesz chcieć dalej poszukiwać prawdy lub nie chcieć jej przyjąć i chcieć dalej żyć swoim starym życiem. W rozwoju osobistym i duchowym nie możesz już wrócić do tego, kim byłeś, ale możesz jednak przyjąć, kim jesteś obecnie i kim się stajesz.
  2. Nic nie możesz zrobić, aby ktoś wziął czerwoną tabletkę — Neo zawsze miał wybór, którą tabletkę weźmie. Każda miała swoje konsekwencje, i to właśnie możemy zrobić. Możemy mówić innym o konsekwencjach ich wyborów, ale sami nie możemy wybrać za nich pracy nad sobą. Tym bardziej że jest to często nieprzyjemna praca jak integrowanie swojego cienia i trudnych doświadczeń. Ale jest to jedyna droga do prawdy i wyzwolenia z cierpienia. Możesz akceptować i kochać ludzi za to, kim są i gdzie są, i wiedzieć, że są na swojej własnej, wyjątkowej ścieżce.

    „Jesteś tutaj, ponieważ coś wiesz. Nie potrafisz wyjaśnić tego, co wiesz, ale czujesz to. Czułeś to przez całe życie; że coś jest nie tak ze światem. Nie wiesz, co to jest, ale jest – jak drzazga w twoim umyśle, która doprowadza cię do szaleństwa. To właśnie to uczucie przywiodło cię do mnie”. Morfeusz

  3. Działasz zgodnie z własnymi zasadami — postać Neo zmieniała sie w ciągu filmu. Uczył się siebie, odkrywał swoje umiejętności i musiał nie raz zmienić przekonanie na swój temat. Tak samo jest z nami, to nasze ukryte w podświadomości przekonania, tworzą naszą rzeczywistość. Każdy, kto pracuje nad sobą, pewnie nie raz odkrył, jak bardzo ograniczają go jego własne wierzenia. Nie zewnętrzny świat, tylko własne przekonania co może, a czego nie. Podczas rozwoju duchowego, odkładamy to, co już nam nie służy, zmieniamy nasze nawyki, otoczenie i nawet relacje. Kreujemy siebie na nowo.

Dobór głównych aktorów

Bardzo ważny dla filmu jest nieprzypadkowy dobór głównych aktorów. Anne Moss (Trinity) od 20 lat praktykuje Kundalini jogę i zajmuje się medytacją (więcej tutaj). Już jako dziecko zaczęła interesować się tematem medytacji, dzięki której odnajduje spokój.

Za to Keanu Reeves to osoba bardzo ciężko doświadczona przez los m.in ojciec porzucił go w wieku 3 lat, jego córka przy porodzie, żona zginęła w wypadku samochodowych, najlepszy przyjaciel przedawkował leki… Po tym wszystkim aktor ma sobie bardzo dużo empatii i życzliwości do innych.

Podczas kręcenia „Domu nad jeziorem”, podsłuchał rozmowę dwóch asystentów w pokoju kostiumów. Okazało się, że ktoś straci dom, jeżeli nie zapłaci 20 000 dolarów. Jeszcze tego samego dnia Keanu wpłacił potrzebną kwotę na konto bankowe tej osoby.

Aktor rozmawia czasem na ulicy z bezdomnymi, a po premierze najnowszego Matrixa, przekazał 30 mln dolarów na badania nad rakiem.

Don’t look up (Nie patrz w górę)

O czym tak naprawdę jest popularny na Netflixie film? Dlaczego wywołuje tak duże emocje?

Ten film pokazuje, jak ludzkość reaguje na koniec świata. Groteskowy, ukazujący pełnie paradoksów współczesnych ludzi. Trudne tematy są nie do przyjęcia, są ignorowane, nie możemy pogodzić się z tym, że taka może być prawda. Chcemy prawdy lekkiej, zabawnej i sexy — takiej, która dobrze się sharuje na portalach społecznościowych.  

A co jeśli prawda jest przerażająca i nie pozostawia złudzeń? 

„Celem filmu było podniesienie świadomości na temat przerażającej pilności kryzysu klimatycznego, i dzięki temu odniósł spektakularny sukces” Genevieve Guenther, założycielka i dyrektor End Climate Silence.

Ten film to metafora katastrofy ekologicznej, która zbliża się do nas wielkimi krokami. Nie chcemy o tym myśleć, chcemy żyć normalnie jak gdyby nigdy nic. 

A co jeżeli to naprawdę może być koniec? Mamy trochę więcej czasu niż bohaterowie filmowi. Czy zdążymy jeszcze coś zmienić? Tutaj link do działań, które polecają twórcy filmu 

Czy obudzimy w sobie życzliwość i współczucie do innych istot? 

Sama także czasem nie chcę o tym myśleć, bo to za trudne. Jednak otwierane się na rzeczywistość taką, jaka jest, to (długoterminowo) droga do większej życzliwości i spokoju.

Wisdom of trauma (Mądrość traumy)

Ten film polecało mi kilka osób, jednak temat traumy wydawał mi się ciężki i depresyjny, dodatkowo za film trzeba zapłacić… Jednak kiedy posłuchałam kilka wypowiedzi Gabora Mate, autora filmu, spojrzałam na problem uzależnienia zupełnie inaczej. Uzależnienia nie muszą być tak oczywiste i widoczne jak papierosy czy alkohol. To może być też gonitwa za pieniędzmi, czy uznaniem. 

Trauma to oznacza, że nie umieliśmy przyjąć zbyt trudnych emocji często w dzieciństwie. Np. nauczyliśmy się, że gdy wyrażamy złość, rodzicie są niezadowoleni. Blokujemy w sobie wyrażanie złości i wszystko jest super, tylko wypieramy część siebie. To powoduje bardzo duże napięcie i stres, więc uciekamy w krótkotrwałe przyjemności i momenty ulgi. To właśnie dają uzależnienia. 

Krótkotrwała przyjemność z zamian za długofalowe negatywne skutki. 

Dla mnie ten film był bardzo wzruszający, pokazujący ile cierpienia jest wokół nas, w jaki sposób ono w nas powstaje. I co najważniejsze daje ogromnie dużo ulgi, zrozumienia i nadziei. 

Szczególnie wzruszające są sceny z więzienia. Pokazują, że siedzą tam często najbardziej straumatyzowani ludzie po bardzo ciężkim dzieciństwie. Czy w bardziej życzliwym społeczeństwie mieliby szansę na uzdrowienie? Gabor pokazuje, że tak. 

Ten film budzi ogrom życzliwości do siebie i do innych. 

Bardzo polecam, ogląda się jednym tchem!

Rewolwer

To ulubiony film Sylwka.

Akcja rozgrywa się w gangsterskim świecie. W filmie występuj wątki psychologiczne i duchowe. Ukazane jest zmaganie się bohaterów z własnym ego, które ma potrzebę wielkich osiągnięć, dużych pieniędzy, czy posiadania władzy.

W filmie przemycane są ryzyka i koszty związane z podążaniem za swoim ego. Dostajemy także wskazówki i mądrości na temat tego jak wyjść z pułapki z utożsamienia z ego.

Siła spokoju (Peaceful warrior)

W filmie przedstawiona jest ścieżka sportowca lekkoatlety z dużymi ambicjami. Na początku filmu wydaje się, że główny bohater ma idealne życie, jest dobrym sportowcem, ma bogate życie towarzyskie i dużo rozrywki. Jednak jak się okazuje, pomimo tych dobrodziejstw, nie potrafi spokojnie spać. W głębi nie czuje się szczęśliwy.

Na jego drodze pojawia się duchowy nauczyciel, który pomaga mu zrozumieć samego siebie oraz wskazuje drogę do bardziej szczęśliwego życia.

Oczywiście lista mogłaby być znacznie dłuższa i postaramy się na bieżąco uzupełniać ją o inne duchowe filmy. Zapraszamy także na wpis o znanych osobach, które medytują.

Do zobaczenia!

Podobał Ci się ten wpis?

Jeśli tak, to dołącz do naszej społeczności, aby otrzymywać inspirujące materiały o medytacji i ćwiczeniach oddechowych. Dziękujemy!

Otrzymaj za darmo 7 medytacji na start

Zacznij swoją przygodę z medytacją, zmniejsz stres i zadbaj o swoje zdrowie!