Jak medytacja wpływa na organizm? [4 zaskakujące wyniki badań]

Spis treści

Pęd codziennego życia, liczne obowiązki sprawiają, że mamy coraz mniej czasu dla siebie, by na chwilę usiąść i się zrelaksować, a to duży błąd. 

Życie w stresie powoduje większe ryzyko depresji, a także wzrost ilości kortyzolu w organizmie, co prowadzi do zwiększonej aktywności wolnych rodników tlenowych, a tym samym wielu chorób, zarówno układu krążenia, jak i nowotworowych. 

Odpowiedzią na nasze bolączki może być medytacja

Jak medytacja wpływa na organizm?

Medytacja istotnie wpływa na nasze samopoczucie, ale również ograniczenie różnych dolegliwości somatycznych wynikających z nagromadzonego stresu. 

Pomaga osiągnąć stan głębokiego odprężenia, wyciszyć się, ukoić nerwy. 

W ten sposób miarowo oddychając, dotleniamy też nasz mózg, a tym samym wszystkie komórki naszego organizmu.

Medytacja to lepsza samokontrola i koncentracja

W naszym mózgu znajduje się ośrodek głodu i sytości, który bardzo często jest zaburzony poprzez nasze złe nawyki żywieniowe, zachcianki, spożywanie słodzonych i solonych potraw. Medytacja może pomóc nam osiągnąć stan samokontroli. 

Dzięki temu będziemy kontrolować też swoje zachcianki i nie będziemy im ulegać. Korzystanie z medytacji pozwala zatem wytrwać w diecie.

Medytacja uczy nas także skupienia, zatem może pomóc nam także w lepszym wypełnianiu codziennych obowiązków.

jak medytacja wpływa na organizm

Redukcja stresu i stanów zapalnych

Dzięki medytacji znacząco zredukujesz stres, zmniejszysz stany zapalne, a także opóźnisz procesy starzenia.

Jest wiele dowodów naukowych, dlaczego medytacja dobrze wpływa na stres. Jak pokazały badania z 2013 roku, różne techniki medytacji pomagają ograniczać uwalnianie zmieniających nastrój cytokin. 

To właśnie te zapalne związki chemiczne mogą prowadzić do rozwoju depresji. To prowadzi do wniosków, że medytacja może być jednym z elementów zapobiegania rozwojowi depresji. 

Choroby autoimmunologiczne mogą prowadzić do poważnych, rozwijających się stanów zapalnych. Jak się okazuje, medytacja może je ograniczać. 

Zostało to udowodnione w badaniach, w których brała udział grupa praktykująca medytację, a także grupa kontrolna, która jej nie praktykowała. Po 8 tygodniach ich skórę posmarowano kremem, który miał wywołać reakcję alergiczną. 

Okazało się, że osoby ćwiczące medytację miały znacznie mniejszy odczyn zapalny niż te, które jej nie praktykowały. 

Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie akademickim „Brain, Behaviour and Immunity„. Warto podkreślić, że medytacja ma również korzystny wpływ na naszą skórę i hamuje zachodzące w organizmie procesy starzenia. 

To właśnie stres ma bezpośredni wpływ na tempo starzenia się naszego organizmu poprzez aktywizację wolnych rodników tlenowych.

Według mnie medytowanie nie jest łatwe, ale mimo wszystko zapoznanie się z zasadami i próbowanie może dać sporo satysfakcji, a jednocześnie pomóc zadbać o zdrowie w sposób holistyczny. 

Można powiedzieć, że medytacja jest równie ważna jak aktywność fizyczna.

jak medytacja wpływa na organizm

Większe dotlenienie mózgu

Potwierdzono, że medytacja poprawia jakość życia, dotlenienie mózgu i zmniejsza markery stresu. 

Przeprowadzono randomizowane, kontrolowane badanie w celu oceny wpływu medytacji na ciśnienie wewnątrzgałkowe, subiektywną jakość życia oraz obiektywne markery stresu i utlenowania mózgu u pacjentów z POAG.

W badaniu wzięło udział 60 pacjentów, którzy losowo zostali przydzieleni do grup: kontrolnych i interwencyjnych.

Badanie przeprowadzono:

  1. Gruba eksperymentalna miała 45 minut medytacji codziennie przez 6 tygodni + standardowe leczenie medyczne
  2. Grupa kontrolna wyłącznie standardowe leczenie medyczne

Po 6 tygodniach badania wykazano, że:

  1. IOP(ciśnienie wewnątrzgałkowe) znacznie obniżył się u grupy interwencyjnej (czyli tej, która miała medytacja+leczenie)
  2. Zaszła znaczna poprawa w zakresie zmiany utlenowanej hemoglobiny w grupie interwencyjnej w korze przedczołowej. 
  3. Średni poziom kortyzolu znacząco spadł
  4. Wzrosły średnie poziomy endorfin

Redukcja tkanki tłuszczowej

Kolejne bardzo ciekawe badanie potwierdza, że wdrożenie w życie medytacji może poprawić jakość życia. Niestety, ale stres oraz podwyższony poziom kortyzolu wpływa na odkładanie się tłuszczu w jamie brzusznej. Co często przestaje być kontrolowane i doprowadza do otyłości.

Tym razem przeprowadzone badanie potwierdzało, że medytacja może wspomóc proces odchudzania. 

Badanie, które zostało przeprowadzone na 47 kobietach z nadwagą (średnie BMI wynosiło około 31), które losowo przydzielono do 4-miesięcznej grupy eksperymentalnej lub grupy oczekujących w celu zbadania efektów programu uważności na stres związany z jedzeniem.

Przed i po leczeniu pod uwagę w badaniu zostało wzięte:

  • Stres
  • Uważność
  • Zachowania żywieniowe
  • Wagę
  • Tłuszcz brzuszny

Grupa eksperymentalna została opracowana w oparciu o komponenty z Mindfulness-Based Stress Reduction (MBSR), Terapii Poznawczej Opartej na Uważności (MBCT) i Treningu Świadomości żywienia opartego na uważności (MB-EAT).

W tej grupie program składał się z:

  • dziewięciu 2,5-godzinnych zajęć
  • jednego 7-godzinnego dnia cichej praktyki medytacyjnej po zajęciach 6
  • zajęcia odbywały się co tydzień w weekendy

Podsumowując, badanie uczestnicy z grupy eksperymentalnej poprawili:

  • uważność
  • niepokój 
  • odżywianie zewnętrzne w porównaniu z uczestnikami kontrolnymi

Według przeprowadzonego badania grupy nie różniły się w czasie pod względem średniego CAR, masy ani tłuszczu w jamie brzusznej. 

Otyli uczestnicy leczenia wykazywali znaczne zmniejszenie CAR (reakcji przebudzenia kortyzolu) i utrzymanie masy ciała, podczas gdy otyli uczestnicy grupy kontrolnej mieli stabilny CAR i przybierali na wadze. Nastąpiła u nich poprawa uważności, chronicznego stresu i CAR  co wiązało się z redukcją tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej.

Podsumowanie

Dzięki medytacji jesteśmy w stanie poprawić jakość naszego życia. Wpływa ona na zmniejszenie tkanki tłuszczowej, ciśnienia wewnątrzgałkowego czy zminimalizowanie stresu.

Medytacja to coś, co każdy może zrobić, aby poprawić swoje zdrowie psychiczne i emocjonalne. Tak naprawdę możesz to robić wszędzie, bez konieczności wykupowania karnetu.

Aby zacząć i zrozumieć medytacji,  możesz korzystać z kursów medytacji i grup wsparcia, które są szeroko dostępne.

O autorce:patrycja zdjęcie

Nazywam się Patrycja Daszkiewicz i moją pasją jest pomaganie innym poprzez dzielenie się zdobytą wiedzą z zakresu odżywiania i dietetyki. Szczególnie lubię pisać na tematy związane ze zdrowym stylem życia i zbilansowanym odżywianiem. Jeżeli chcesz mnie poznać, to możesz mnie znaleźć na portalu doktorfit.edu.pl, gdzie jestem redaktorką.

Podobał Ci się ten wpis?

Jeśli tak, to dołącz do naszej społeczności, aby otrzymywać inspirujące materiały o medytacji i ćwiczeniach oddechowych. Dziękujemy!

Otrzymaj za darmo 7 medytacji na start

Zacznij swoją przygodę z medytacją, zmniejsz stres i zadbaj o swoje zdrowie!