Medytacja na uspokojenie [efektywna i krótka medytacja 10 minut]

Spis treści

Medytacja na uspokojenie pomoże Ci się zrelaksować oraz wprowadzi Twoje ciało i umysł w stan harmonii.

Ta krótka medytacja trwająca jedynie 10 minut to czas na odpoczynek i odnalezienie wewnętrznego spokoju. Poprzez skupienie na oddechu uwolnisz zbędne troski i napięcie, a skupienie na swoim ciele pomoże Ci się efektywnie zrelaksować.

Poniższa medytacja to praktyka uważności, praktyka mindfulness. Zapraszamy!

Medytacja na uspokojenie [10 minut]

Usiądź lub połóż się i postaraj się zachować czujny umysł.

Weź kilka głębszych oddechów. Na wydechu wypuść wszelkie troski i napięcia, myśli, które Ci nie służą. Możesz na wydechu dodać także odgłos ziewania. To pomoże Ci uwolnić emocje, które są trzymane w Twoim ciele.

Pozwól sobie przez chwilę poziewać.

Skieruj teraz uwagę na swój oddech i pozwól mu być naturalnym. Sprawdź jak wygląda Twój wdech, jak wydech. Sprawdź, czy Twój oddech jest głęboki, czy płytki. Czy unosi się Twoja klatka piersiowa, czy unosi się także brzuch?

Czy wdychasz, czy wydychasz cieplejsze powietrze? Zwróć na to uwagę.

Czy bierzesz wdech i wydech nosem, czy ustami?

Teraz sprawdź, co się dzieje w Twoim ciele. Jakie odczucia płyną z Twoich stóp? Z twoich łydek, z kolan, z ud, jakie odczucia płyną z Twoich nóg?

Czy Twoje nogi są bardziej zrelaksowane, czy zmęczone?

Jakie odczucia płyną z Twoich bioder i miednicy?

Jakie odczucia i doznania płyną z Twojego brzucha i klatki piersiowej?

Jakie odczucia płyną z dolnej części pleców, a jakie z górnej?

Co odczuwasz w swoich dłoniach, przedramionach, ramionach? Jak się czują Twoje całe ręce?

Jak się czują Twoje barki, szyja, kark? Czy są zrelaksowane, czy napięte? Co by chciały Ci powiedzieć, gdyby mogły mówić? Wysłuchaj, zaakceptuj, przyjmij. Podziękuj.

Jak się czuje Twoja głowa? Jakie odczucia płyną z Twojej głowy? Nie myśli, lecz odczucia. To może być mrowienie, wibracja, ból, chłód, ciepło, odczucie napinania lub rozluźniania.

Weź jeszcze raz jeden głęboki wdech i swobodny wydech. Pozwól sobie wypuścić wszelkie myśli, napięcia, trudy, które są już Ci niepotrzebne i Ci nie służą.

Podnieś lekko swoje kąciki ust. Delikatnie się uśmiechnij nawet jeżeli nie masz ochoty. To pozwoli Ci troszkę poprawić Twój nastrój.

Teraz przypomnij sobie coś, za co jesteś wdzięczny. Być może jest to relacja z bliską osobą, relacja ze zwierzęciem, może jest to posiłek, który zjadłeś.

Przypomnij sobie odczucia, myśli, emocje, które Ci towarzyszyły, gdy byłeś w tej sytuacji, gdy doświadczałeś tego, za co jesteś wdzięczny.

Jakie to były emocje? Jakie to były doznania? Jakie to były myśli? Jak Ci z nimi było?

Pozwól sobie to poczuć. Niech te wszystkie dobre, przyjemne i pozytywne doznania i myśli zagoszczą teraz w Twoim umyśle.

Możesz wyobrazić sobie, że z wdechem wdychasz te wszystkie pozytywne doznania, myśli i emocje, a z wydechem wypuszczasz wszystkie niepotrzebne doznania, myśli i emocje. Właśnie tak. Jeszcze raz.

I swoim tempie powoli otwórz oczy.

medytacja na uspokojenie 10 minut

Dziękuję Ci za wspólną medytację.

Mam nadzieję, że ta krótka medytacja na uspokojenie była dla Ciebie bardzo relaksująca i Twoje ciało i umysł czują się choć odrobinę lepiej.

Jeżeli podobała Ci się ta medytacja, sprawdź także medytację uważności oraz nasz kanał na YouTube, gdzie co tydzień dodajemy nowy filmik 🙂

Pięknego dnia!

Podobał Ci się ten wpis?

Jeśli tak, to dołącz do naszej społeczności, aby otrzymywać inspirujące materiały o medytacji i ćwiczeniach oddechowych. Dziękujemy!

Otrzymaj za darmo 7 medytacji na start

Zacznij swoją przygodę z medytacją, zmniejsz stres i zadbaj o swoje zdrowie!