Medytacja przynosi tak wiele korzyści, że wiele osób zaczyna ją praktykować. Niestety nauka medytacji może nie wydawać się prosta i po krótkim czasie medytujący natykają na problemy i zawieszają swoją praktykę. Ponoć jedynie 8% Amerykanów praktykuje regularnie. W Polsce może być bardzo podobnie. Medytacja przynosi ogrom korzyści dla naszego ciała i umysłu. Dlatego postanowiliśmy się podzielić z Wami, jak radzić sobie z najbardziej popularnymi trudnościami i kontynuować swój rozwój duchowy.
4 największe problemy podczas medytacji to:
? Nie umiem przestać myśleć
? Medytacja jest nudna, nic się nie dzieje
? Nie mam czasu medytować
? Nie mogę siedzieć spokojnie
Zapraszamy także do obejrzenia poniższego filmiku:
Nie umiem przestać myśleć
Czy umiesz nie myśleć przez 1 min?
Na szczęście wcale nie musimy przestawać myśleć, aby medytować. Wiele osób ma mylne przekonanie, że podczas medytacji powinny zatrzymać myślenie i dlatego rezygnują z dalszej praktyki.
To przekonanie wynika stąd, że w efekcie medytacji nasze myśli zwalniają i jest ich mniej. Uczymy się jak pozwalać przepływać naszym myślom i mniej się do nich przywiązujemy. Myśli cały czas się pojawiają, jednak nasza reakcja na nie może być zupełnie inna. Gdy pojawiają się stresujące myśli, wracamy do naszego oddechu i doznać w ciele.
Jedna z moich ulubionych nauczycielek medytacji Emily Fletcher porównywała pracę umysłu do pracy serca. Umysł i serce działają samoczynnie. Dlatego pomimo silnej chęci zatrzymania myśli, nie jest to możliwe. Nie mamy pełnej kontroli nad naszymi myślami i nie możemy ich w pełni zatrzymać. Tak samo, jak nie możemy zatrzymać naszego serca. To po prostu samo się wydarza.
Medytacja jest nudna, nic się nie dzieje
Medytacja może z zewnątrz wyglądać na nudną. Jednak osoba medytująca kieruje swoją uwagę do wewnątrz np. na swój oddech czy doznania w ciele. Wewnątrz nas ciągle się coś dzieje i dzieje się bardzo dużo. Pojawiają się równe myśli, oddychamy, bije nam serce, pojawiają się różne doznania (np. mrowienie), a także emocje. Są to dużo bardziej subtelne rzeczy niż przedmioty i wydarzenia w świecie fizycznym.
Jeżeli podejdziemy z odpowiednią ciekawością i wrażliwością do naszego wewnętrznego świata, to wszystkie te rzeczy będą dla nas interesujące. Nauka medytacji może być niesamowicie ciekawa. Nie ma wtedy miejsca na nudę. Wraz z praktyką stanie się to dla nas jeszcze bardziej fascynujące i będziemy mogli także obserwować swój rozwój.
Dlatego, jeżeli medytacja stała się nudna, oznacza to, że przestaliśmy obserwować z pełną uważnością to, co się dzieje. Zaczęliśmy myśleć o procesie i go analizujemy, zamiast być w procesie. Pewne jest, że jesteśmy wtedy w głowie, a nie w doświadczeniu. Rozwiązaniem jest powrót do obserwacji oddechu i doznać z ciała.
Stwierdzenie „Ale nuda.” także jest kolejną myślą.
Nie mam czasu medytować
Tak jak wspomnieliśmy w naszym krótkim poradniku Jak Medytować, wystarczy medytować nawet 1 minutę dziennie. Może być to także 5 czy 10 min, co ciągle jest bardzo krótkim czasem. Na pewno każdy znajdzie min. 1 minutę dziennie, żeby pomedytować. Nawet tak krótka medytacja przynosi efekty. Wtedy naturalnie chcemy wydłużyć praktykę, żeby mieć jeszcze więcej pozytywnych rezultatów.
Dzięki medytacji wzrasta nasza efektywność, możemy krócej spać, jesteśmy zdrowsi i spokojniejsi. Mamy też lepsze relacje z innymi np. rzadziej się kłócimy.
Ciężko znaleźć lepszą inwestycję dla naszego czasu. Medytacja jest nawet bardziej efektywna niż sen.
Mahatma Gandhi mówił, że jeżeli ma czas, to medytuje 1 godzinę dziennie. Jeżeli nie ma czasu, to medytuje 2 godziny. A więc im bardziej jesteśmy zapracowani i zajęci, tym bardziej potrzebujemy zharmonizować nasze ciało i umysł dzięki medytacji.
Nie mogę siedzieć spokojnie
Klasyczna siedząca medytacja polega na tym, że staramy się siedzieć spokojnie i bez zbędnych ruchów. Dzięki temu trenujemy swój umysł. Zamiast nieświadomie się drapać i wiercić, po prostu obserwujemy to odczucie i nie reagujemy. Czasami może być to bardzo trudne i może dużo się w nas dziać. Jednak wraz z praktyką będziemy w stanie wytrzymać w bezruchu coraz dłużej. Robi się to coraz łatwiejsze.
Nauka medytacji na co dzień
Najlepiej sprawdzić całą tę wiedzę w doświadczeniu. Polecamy nasze medytacje prowadzone, które mogą ułatwić cały proces.
Dziękujemy bardzo za Twoje zainteresowanie tematyką medytacji i mamy nadzieję, że nasze artykuły są dla Ciebie pomocne i Twoja nauka medytacji będzie łatwiejsza. Do zobaczenia w kolejnym wpisie!