Medytacja uziemiająca [medytacja góry] – 11 min

Spis treści

Medytacja uziemiająca (góry) to bardzo relaksująca i przyjemna praktyka, która pomoże Ci poszerzyć swoją świadomość. Zauważ, że cokolwiek się pojawia – zarówno przyjemne jak i nieprzyjemne doświadczenie – to wszystko przemija.

Twoja świadomość jest jak góra, stabilna i nieporuszona. Medytacja uziemiająca to idealna praktyka zarówno na początek jak i na koniec dnia.

Zapraszam na medytacje!

Medytacja uziemiająca (medytacja góry)

Znajdź wygodną pozycję i zamknij swoje oczy.

Skieruj swoją uwagę na kontakt z podłożem. To może być krzesło, poduszka czy cokolwiek na czym siedzisz.

Teraz skieruj swoją uwagę na oddech. Poczuj, jak powietrze wpływa i wypływa z Twojego ciała. Poczuj, jak oddech porusza Twoim ciałem, to bardzo subtelny i delikatny ruch.

Wyobraź sobie przed sobą piękną i ogromną górę. Ta góra to metafora Twojej świadomości. 

Wyobraź sobie, że jest lato i słońce ogrzewa górę. Zobacz, jak ludzie wspinają się na szczyt góry. Bez względu na pogodę i ludzi, góra ciągle stoi spokojna i stabilna. 

Lato przemija, pogoda się zmienia. Liście zaczynają spadać, ludzie zaczynają znikać. Góra cały czas stoi nieporuszona.

W końcu przychodzi zima. Górę pokrywa śnieg, ziemia zamarza i nawet zwierzęta zniknęły. 

medytacja uziemiająca góry

Góra nie narzeka, nie ocenia, stoi stabilna i nieporuszona.

W końcu nadchodzi wiosna i słońce zaczyna znowu ogrzewać górę. Kwiaty i drzewa kwitną, powróciły zwierzęta. 

Twój umysł może być tak samo nieporuszony jak góra. Bez względu na to, co przychodzi, akceptuje wszystko i zauważa ciągłą zmianę. 

Poczuj teraz swoje ciało, usłysz otaczające Cię dźwięki. Bez względu na to, czy Twoja świadomość spocznie na doznaniach z ciała, myślach, dźwiękach, wracaj do tu i teraz. Zauważaj ciągłą zmianę. 

Zauważ świadka, który to wszystko obserwuje. Pozwól swojej świadomości odpocząć w tym, co jest. Nie ma nic do osiągnięcia, ani nic do odpychania od siebie. 

Tak jak pogoda ciągle się zmienia, tak Twoja wewnętrzna pogoda także. Twoje myśli, emocje i doznania cały czas się zmieniają. Pozostań dla nich życzliwy i wyrozumiały. 

Skieruj teraz łagodnie swoją uwagę na oddech. Pozwól sobie wziąć kilka głębszych oddechów. I kiedy poczujesz się gotowy, delikatnie otwórz oczy. 

Pamiętaj o tym w ciągu dnia, że cokolwiek się nie wydarza, Twoja świadomość jest spokojna i nieporuszona jak góra. 

Mam nadzieję, że medytacja uziemiająca pomogła Ci się nieco zrelaksować. Sprawdź także inna nasze medytacje prowadzone i nasz kanał YouTube.

Pięknego dnia!

Podobał Ci się ten wpis?

Jeśli tak, to dołącz do naszej społeczności, aby otrzymywać inspirujące materiały o medytacji i ćwiczeniach oddechowych. Dziękujemy!

Otrzymaj za darmo 7 medytacji na start

Zacznij swoją przygodę z medytacją, zmniejsz stres i zadbaj o swoje zdrowie!