Jak korzystać z telefonu i komputera w sposób zdrowy dla oczu

Spis treści

Co zrobić, aby uniknąć zmęczonych i zaczerwienionych oczu podczas pracy przy komputerze?

Jeżeli pracujesz lub dużo grasz przy komputerze, prawdopodobnie możesz doświadczyć jego negatywny wpływ na Twój wzrok. Pewnie nie raz zauważyłeś, jak szybko Twoje oczy mogą się przy nim zmęczyć i napiąć. Ja także pracowałam (i dalej pracuję) długie godziny przed ekranem komputera i chciałam się podzielić kilkoma sposobami, które są dla mnie bardzo skuteczne.

Pracując przy komputerze zmuszamy nasze oczy do ciągłego skupiania się na bardzo bliskim obiekcie. Jeżeli utrzymujemy takie skupienie przez kilka godzin nie robiąc przerw – ciało i umysł zaczynają się stresować. Mięśnie się napinają (nie tylko oczu), umysł się męczy i efektywność spada. Jeżeli do tego dodamy stres związany z pracą i szybkie tempo robienia zadań (goniące deadliny), to sytuacja jeszcze się pogarsza.

—————————————————

Kurs online jogi oczu to ponad 3 godziny nagrań + program ćwiczeń i medytacje + wspomagające materiały.

Wystarczy ćwiczyć ok. 15-20 minut dziennie, aby zauważyć różnicę!

—————————————————

Zobacz koniecznie ten filmik:

A o to kilka wskazówek…

Przerwy

Ważne są częste i regularne przerwy – najlepiej 5 minut na każde 55 minut pracy. Warto wtedy popatrzeć dalej, przejść się, porozciągać albo nawet zrobić krótkie ćwiczenia oczu.

Polecam takie techniki jak Pomodoro, które służą do tego, aby zwiększyć swoją efektywność i robić krótkie przerwy. Możesz pobrać specjalne timery, które przypomną Ci o przerwie.

Niebieskie światło z ekranów

Kolejną sprawą jest niebieskie promieniowanie z ekranów. Takie światło w większej ilości jest szkodliwe i może prowadzić do obumierania receptorów wzroku. Przez to wzrok jest coraz gorszy. Męczy się też nerw wzrokowy przez ciągłe napinanie i rozluźnianie. To prowadzi do zmęczenia i zaczerwienienia oczu, a także bólu głowy. Oczy mogą być suche i podrażnione przy długim korzystaniu z ekranów. Niebieskie światło przesyła informacje do mózgu, że trwa dzień i zaburza produkcję melatoniny. Prowadzić to może do trudności z zasypianiem, a nawet bezsennością.

Co zrobić?

Możesz ściągnąć na swój smartfon, tablet czy komputer aplikację umożliwiającą wyłączenie tego światła. Nowocześniejsze urządzenia mają wbudowaną funkcję “podświetlenie nocne”. Ekran staje się wtedy bardziej żółty. Ja korzystam z niej cały czas, bo wzrok mniej mi się męczy.

Polecam także przyciemnić ekran. Ja pracuję na komputerze o minimalnej jasności i zwiększam ją tylko na chwilę, kiedy jest mi to potrzebne np. do prac graficznych.

Tryb nocny mac
Screenshot z Macbooka – tryb nocny to inaczej “Night shift”, można go dowolnie konfigurować
Podświetlenie nocne telefon android
Screenshot z telefonu z Androidem – tutaj jego nazwa brzmi “Podświetlenie nocne”

Unikaj gapienia się

Używaj najmniejszych mocy okularów, jakich potrzebujesz do pracy przy komputerze i często mrugaj. Mruganie jest bardzo korzystne dla rogówki oka. Oddychaj głęboko i unikaj mrużenia oczu. A może pracujesz w domu i możesz używać okularów z dziurkami?

Porozglądaj się czasami

Może masz możliwość wyjrzenia przez okno, albo rozejrzenia się po pokoju? Postaraj się czasami popatrzeć dalej, poza ekran komputera. Jest to bardzo korzystne dla Twojej soczewki

Mam jeszcze 2 bardzo ciekawe porady związane z pracą przy komputerze lub korzystania z telefonu, które podaje w moim kursie online „Jak poprawić wzrok”.

Co warto zrobić, aby poprawić wzrok?

Jeżeli podobały Ci sie te ćwiczenia i chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej o tym jak poprawić wzrok to zapraszam do obejrzenia mojego kursu. Jego przygotowanie zajęło mi kilka miesięcy i zawarłam w nim ogrom ciekawych wskazówek i porad jak prawidłowo dbać o swoje oczy. 

joga oczu

Podobał Ci się ten wpis?

Jeśli tak, to dołącz do naszej społeczności, aby otrzymywać inspirujące materiały o medytacji i ćwiczeniach oddechowych. Dziękujemy!

Otrzymaj za darmo 7 medytacji na start

Zacznij swoją przygodę z medytacją, zmniejsz stres i zadbaj o swoje zdrowie!