Nasze 3 wnioski po 10 latach związku

Spis treści

Po ponad 10 latach bycia ze sobą w związku nasza relacja bardzo się zmieniła. Na szczęście na lepsze, dlatego chcielibyśmy podzielić się dzisiaj kilkoma naszymi spostrzeżeniami. Związek może być niewyczerpanym źródłem do poznawania siebie i drugiej osoby. Zapraszamy do obejrzenia tego filmiku, w którym dzielimy się naszymi wnioskami: https://youtu.be/O1LTF3pEqHE

Da się pracować na związkiem

Tak, da się transformować relację i znacząco ją zmienić. Nie oznacza, że jest to proste, ale nie wygląda na to, żeby była inna łatwiejsza droga. Masz do wyboru albo pracować z tym partnerem, którego masz obecnie i powoli zmieniać swoją relację, albo rozstać się i szukać swojej „idealnej drugiej połówki”. Nawet jeżeli taką znajdziesz, to:

  • Może się okazać, że on/ona Cie nie chcę, albo jest już w innej relacji
  • Po okresie zakochania możesz zobaczyć, że partner nie jest taki idealny
  • Nawet jak jest idealny, to może Ci się po prostu znudzić i okaże się, że to jednak nie to

Sęk w tym, że…

Partner jest jak Twoje lustro

A więc dopóki nie zaczniesz pracować nad sobą i zmieniać siebie, dopóty możesz ciągle zrzucać odpowiedzialność na partnera, albo nieszczęśliwy los. Twój partner po prostu odbija Ci Twoje niezintegrowane emocje i negatywne schematy myślenia. Tak samo Ty jesteś idealnym lustrem dla swojego partnera.

Jak to się objawia?

U nas w związku, kiedy dochodzi do jakiejś nerwowej sytuacji np. Ela uważa, że Sylwek nie dba o porządek w mieszkaniu. Oznacza to, że ten problem jest nasz wspólny, tylko akurat Ela go wyraża, a Sylwek mógłby pomyśleć, że ta sytuacja go nie dotyczy. Pod spodem jest złość, którą oboje czujemy i oboje jej nie chcemy, dlatego tak łatwo się wtedy pokłócić. Rozwiązaniem jest objęcie tej złości, zrobienie większej przestrzeni np. poprzez rozmowę. (o rozwiązywaniu konfliktów jeszcze będziemy pisać). Przez to, że myślimy, że to nasz partner ma jakiś problem, wydaje się, że rozstanie będzie dobrym rozwiązaniem. Też tak myśleliśmy wiele razy i mieliśmy wiele wątpliwości podczas trwania naszego związku. Szczególnie na początku związku, oboje nie byliśmy pewni, czy chcemy być razem (o naszych początkach na pewno jeszcze opowiemy). Pojawiały się one także później. U Sylwka miały one miejsce przed zaręczynami a u Eli przed ślubem, a i nawet kilka miesięcy temu. Jak widzicie, w naszym związku również nie było i nie jest zawsze łatwo i przyjemnie. Jak do tej pory udaje nam się im sprostać, transformujemy te problemy w wyzwania, a następnie uczymy się z nich tak, by na przyszłość być o nie mocniejszymi.

Co pomaga znieść trudny okres pełen wątpliwości?

Na pewno rozmawianie, przyznawanie się do wątpliwości, bycie otwartym i empatycznym do naszego partnera. Czasami pojawia się dużo emocji, szczególnie na początku było nam ogromnie trudno rozmawiać o trudnych emocjach… Dlatego kilka razy skorzystaliśmy z pomocy terapeuty i bardzo nam to pomogło. Ważne, aby dwie strony chciały pracować i były otwarte na rozmowę. Nasze 3 wnioski po 10 latach związku 1

Warto iść w kierunku autentyczności

Nie musisz być kimś lepszym w związku, nie musisz udawać kogoś innego. Dużo więcej korzyści zyskasz Ty i Twój partner, kiedy będziecie autentyczni. Oczywiście z zachowaniem zdrowego balansu, czyli np. jak nie smakuje Ci obiad przygotowany przez Twojego partnera, to powiedz o tym, ale z empatią i szacunkiem wobec drugiej osoby. Udawanie, że obiad jest wyśmienity, może spowodować, że:

  • twój partner stwierdzi, że uwielbiasz to danie i będzie Ci je robić częściej
  • sam zaczniesz się odsuwać od partnera, bo nie będziesz przy nim czuł się komfortowo
  • będziesz musiał coraz częściej kłamać, oszukiwać siebie i swojego partnera
  • możesz uznać, że partner nie kocha Ciebie tylko maskę, którą grasz

Jeżeli jesteśmy sobą, to wtedy, gdy słyszymy, że partner nas kocha, to mu wierzymy. Daliśmy mu się poznać i jesteśmy szczerzy ze sobą i z nim. To dzięki naszym słabościom oraz przyznawaniu się do nich możemy rozwijać naszą relację. Staje się ona żywa, pełna emocji, ale i jednocześnie coraz lżejsza, ponieważ możemy być ze sobą w większej pełni oraz bliskości. My często rozmawiamy o naszych trudnych emocjach jak złość, bezsilność, zazdrość i dzięki temu nasza relacja jest pełna, jest w niej miejsce na wszystko. Nasze 3 wnioski po 10 latach związku 2

O mężczyźnie, który „uwielbiał” owsiankę

W książce Byron Katie „Kłamstwa o miłości” przeczytałam bardzo ciekawą historię o mężczyźnie, który po pierwszej wspólnie spędzonej nocy dostał na śniadanie owsiankę od swojej partnerki. Mężczyzna chciał być miły i udał, że śniadanie bardzo mu smakuje. Tak naprawdę nie znosił on owsianki. Po jakimś czasie para została małżeństwem, a on ciągle na śniadanie zjadał owsiankę. Po 20 latach małżeństwa nie był w stanie przyznać się, jaka jest prawda i zmierzyć, z tym że może urazić tym swoją partnerkę. Z każdym kolejnym rokiem było mu coraz trudniej, tym bardziej że partnerka dowiedziałaby się, że przez wszystkie te lata ją okłamywał. Jak widzicie lepiej od razu powiedzieć, to co naprawdę myślimy, niż potem brnąć w udawanie, że wszystko jest ok. A nawet jeżeli popełniliśmy błąd, to możemy w każdej chwili zmierzyć się ze swoim lękiem i wyznać naszą prawdę. W naszym związku autentyczność rozwijała się stopniowo, coraz bardziej się na siebie otwieraliśmy i sprawdzaliśmy reakcję partnera. Teraz możemy sobie powiedzieć praktycznie wszystko i daję nam to bardzo duże uczucie wolności 🙂 Mamy nadzieję, że te 3 wnioski były dla Was przydatne i coś Wam pokazały. A być może wszystkie już stosujecie? Dajcie znać w komentarzu!

Podobał Ci się ten wpis?

Jeśli tak, to dołącz do naszej społeczności, aby otrzymywać inspirujące materiały o medytacji i ćwiczeniach oddechowych. Dziękujemy!

Ela i Sylwek

Cześć, witamy Cię na naszym blogu o medytacji i ćwiczeniach oddechowych. Chcemy Cię zainspirować naszymi sposobami, dzięki którym jesteśmy bardziej zdrowi i szczęśliwi.

Otrzymaj prezent!

Otrzymaj za darmo 7 medytacji na start

Zacznij swoją przygodę z medytacją, zmniejsz stres i zadbaj o swoje zdrowie!