Relaksacja a medytacja – 1 ważna różnica

Spis treści

Poznaj, na czym polega relaksacja oraz medytacja. Dowiedz się, co te dwie odmienne mają wspólnego, a co je różni.

Dzięki temu wpisowi będziesz bardziej świadomy tego, co praktykujesz. Ominiesz pułapkę, która polega na myleniu relaksacji z medytacją.

Czym jest relaksacja?

Relaksacja polega na rozluźnianiu i relaksowaniu swojego ciała i umysłu. Można to zrobić przez różnego typu relaksacje np. relaksacja Jacobsona, w której napinamy i rozluźniamy po kolei różne części ciała, relaksacja Schultza, w które wyobrażamy sobie, że nasze poszczególne części ciała są ciepłe i ciężkie. I tak przechodzimy przez całe ciało.

Celem relaksacji jest poczucie się lepiej i regeneracja ciała i umysłu. Dlatego relaksacja jest wspaniałą praktyką po wysiłu fizycznym jak i umysłowym. Najlepsze efekty daje świadoma relaksacja.

Bardzo lubię wykonywać relaksacje przed drzemką, którą wykonuje w ciągu dnia. Korzystam często ze skanowania ciała lub obserwacji swojego oddechu. Celem jest rozluźnienie się, co często kończy się zaśnięciem. I jest to jak najbardziej pożądany efekt.

Zazwyczaj relaksacje są wykonywane na leżąco, ponieważ celem nie jest utrzymanie uwagi. Można odpłynąć, zasnąć i jest to często celem relaksacji.

Czym jest medytacja?

Medytacja polega na poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie kim jestem i czym jest rzeczywistość. Jest to poszukiwanie obiektywnej prawdy. W medytacji dążymy do czucia i widzenia jak najwięcej, nazywa się to poszerzaniem świadomości. Taki jest cel medytacji – doświadczać jak najpełniej tego, co jest.

Podczas medytacji weryfikujemy, co jest prawdą, a co nie i w ten sposób przybliżamy się do ostatecznego celu, którym jest połączenie się ze Wszechświatem i całą rzeczywistością.

medytacja

Jakie są podobieństwa?

Zarówno relaksacja jak i medytacja prowadzą do spokoju i rozluźnienia się. Relaksacja jest często na początku medytacji, po to, żeby uspokoić umysł i go obserwować. Efektem ubocznym jest bardzo często medytacja, czasem nawet bardziej niż przy relaksacji 🙂

Jakie są różnice?

Najważniejszą różnicą jest cel praktyki. W relaksacji celem jest rozluźnienie naszego ciała i umysłu, czucie się przyjemnie. W centrum uwagi jest nasze ciało i nasz umysł.

Podczas gdy w medytacji bardziej skupiamy się na wykraczaniu poza siebie i szukaniu odpowiedzi na pytania kim jestem i czym jest rzeczywistość. Celem jest poszerzanie świadomości, wykraczaniu poza to co już znamy. Niekoniecznie są to przyjemne rzeczy, ale chcemy widzieć taka, jaka jest naprawdę rzeczywistość.

Dzięki poznaniu różnic między medytacją, a relaksacją łatwiej będzie Wam praktykować obydwie praktyki. Nie będzie Wam się rozmywać i mylić praktyka medytacji z relaksacją. Dzięki temu możecie medytować efektywniej, a nie zapadać w drzemkę 😉

Zapraszamy także do naszego kompletnego poradnika „Jak medytować„, gdzie dowiesz się jeszcze więcej o medytacji.

Podobał Ci się ten wpis?

Jeśli tak, to dołącz do naszej społeczności, aby otrzymywać inspirujące materiały o medytacji i ćwiczeniach oddechowych. Dziękujemy!

Otrzymaj za darmo 7 medytacji na start

Zacznij swoją przygodę z medytacją, zmniejsz stres i zadbaj o swoje zdrowie!