Sławni Polacy i medytacja (Jakubiak, Górniak, Gonciarz i 3 więcej)

Spis treści

W Polsce również medytacja staje się coraz bardziej popularna. Medytują zarówno aktorzy, piosenkarze jak i businessmani.

1. Agnieszka Maciąg, pisarka i modelka

maciag medytacja
zdjęcie z serwisu Dzień Dobry TVN

Agnieszka Maciąg to osoba zakochana w naturze, zdrowiu i świadomym życiu. Jest autorką wielu książek o zdrowym i lekkim jedzeniu.

„Cenię równowagę w życiu, pracy i rodzinie. Ćwiczę jogę, medytuję, codziennie odnajduję pasję w zwykłych czynnościach: pracy w ogrodzie, spacerze z Helenką, w gotowaniu zupy dla bliskich.” Agnieszka Maciąg

Agnieszka udziela się często w Dzień Dobry TVN, gdzie bardzo promuje zdrowy i harmonijny styl życia, poleca medytacje i jogę. Medytacja jest według niej szczególnie istotna w czasach epidemii.

„W medytacji nie tylko uspokajamy nasz umysł, to nie tylko jest relaksacja. Doświadczamy tego, że jesteśmy nie tylko ciałem fizycznym. A to powoduje, że przestajemy się bać śmierci, dlatego, że czujemy, że jest świat, który jest lepszy.” Agnieszka Maciąg

Polecamy bloga Agnieszki, który możesz znaleźć tutaj.

2. Edyta Górniak, piosenkarka

edyta gorniak medytacja

Sławna wokalistka znana jest ze swojej głębszej duchowości i refleksjami, którymi dzieli się w mediach społecznościowych. Edyta kilka lat temu zafascynowała się buddyzmem, który traktowała bardziej jako filozofie niż religie. Dzieliła się także jak wiele siły i spokoju daje jej medytacja. Ponoć uczyła się medytacji w buddyjskim klasztorze w Azji.

„Ptaki są mądrzejsze bo patrzą z dystansu. A my jak te krety zakopujemy się w tysiącach! myśli. Prawdy są proste. Kochasz – to Kochaj na maxa. Coś daje Ci szczęście – to to rób. Coś Cię wkurza – zmień to. Luuudzie …. ❗️..Na co my tracimy tyle czasu…” Edyta Górniak

3. Małgorzata Braunek, aktorka

braunek medytacja

Nieżyjąca już niestety aktorka i nauczycielka zen. Jak twierdziła medytacja pomagała jej zachować młodszy wygląd i dawała jej siłę. Nauczyła się także jak mieć więcej spokoju i radości w życiu.

Aktorka zadawała sobie pytania: kim jestem, dokąd zmierzam, i ogólne – po co człowiek żyje, czy życie ma sens. To właśnie doprowadziło ją do buddyzmu, który praktykowała ponad 30 lat. Aktorka medytowała codziennie przez ok. 40 minut.

.”Tu nie chodzi o wychodzenie przed szereg, a o bardziej świadome życie. Trzeba poświęcić trochę czasu, by poznać dobrze samego siebie. Dostarczając organizmowi pokarmu, nie tylko pozwalamy mu przeżyć, ale też utrzymujemy go w zdrowiu. Nie będziemy mieć superciała, jeśli nie będziemy ćwiczyć. Tak samo trzeba ćwiczyć umysł. Wewnątrz nas jest dużo różnych drzwi i szufladek. Czasami otworzy się szufladka z wielkimi emocjami, czasami z ciszą, ze śmiechem albo z płaczem, itd. Ważne, by być szefem organizmu.” Małgorzata Braunek

Więcej w inspirującym wywiadzie „Medytacja jest poza religią”.

4. Krzysztof Gonciarz, YouTuber

Krzysztof Gonciarz medytuje od kilku lat nieregularnie i medytacja to dla niego trening umysłu. Nie jest ona dla niego związana z żadną religią. Jak mówi „medytacja to strojenie sobie mózgu” i kiedy praktykuje medytacje, jest spokojniejszy, lepiej panuje nad emocjami i lepiej wykorzystuje swój czas.

Gonciarz nagrał kilka filmików na YouTubie o medytacji i zachęca każdego do znalezienia swojego stylu medytacji.

5. Łukasz Jakubiak, YouTuber

Łukasz medytuje przynajmniej raz dziennie od ponad 3 lat. Podczas wakacji medytuje więcej nawet 5-6 razy w ciągu dnia. Bardzo ważny jest dla niego spokój, a medytacja pomaga mu go osiągnąć.

„Medytacja zmienia życie. A dlaczego? Bo porządkuje twoje myśli. Wycisza cię niesamowicie, przestajesz się denerwować, masz zupełnie inny poziom zrozumienia dla siebie i innych ludzi.

Stajesz się bardziej wydajna, właśnie dlatego, że nie jesteś kłębkiem nerwów. Nie bez powodu miliony ludzi na całym świecie medytują.” Łukasz Jakubiak

Tutaj Łukasz Jakubiak opowiada o swoim stylu medytacji:

6. Michał Kiciński, businessman

Michał Kiciński to współtwórca CD Project i jeden z najbogatszych Polaków. CD Project jest dziś wart 7 mln złotych, a gra „Wiedźmin” jest znana na całym świecie. Medytacja i rozwój duchowy są bardzo ważne dla Michała, jednak nie zawsze tak było…

Kiedy w 2008 roku odbierał statuetkę przedsiębiorcy roku, był ogromnie zmęczony i zestresowany i miał spore problemy zdrowotne. Jego firma miała ogromne kredyty i zobowiązania, a wtedy na rynku pojawił się duży kryzys. CD Project stał nad przepaścią, a Michał robił wszystko, aby ratować firmę, co ostatecznie się udało.

„Kiedy po dziesięciu dniach stamtąd wyszedłem, miałem poczucie, jakby ktoś wyregulował wszystkie moje psychiczne wewnętrzne trybiki i jednocześnie zdjął z pleców worek kamieni, które targałem przez całe życie. A byłem z nimi tak zżyty, że nie czułem już, że je targam. Kurcze, miałem taki bardzo konkretny dowód, że to działa.” Michał Kiciński o medytacji vipassana

Kiedy w 2010 roku leciał samolotem do Indii na kurs medytacji Vipassana, była to jego 20-sta doba bez snu. Nie mógł spać ani pracować, miał depresje, wypalenie zawodowe i problemy zdrowotne. W końcu po 2 dniach medytacji Michał mógł spać i coś w nim zaczęło się zmieniać. Po powrocie do Polski postanowił zmienić swoje życie i odszedł z firmy.

Michał wybudował ośrodek medytacji w Peru, a także ośrodek Oddechowo 100 km od Warszawy, gdzie prowadzone są zajęcia z medytacji, jogi i rozwoju osobistego. Michał pomagał także fundacji budującej ośrodek Vipassany w Polsce. Nie zależy mu już teraz na zarabianiu pieniędzy, jego celem jest pomaganie innym odnaleźć wewnętrzną harmonię.

Mam nadzieję, że ten wpis był dla Ciebie inspirujący. A może znasz jeszcze jakieś inne sławne osoby z naszego kraju, które medytują? Podziel się w komentarzu!

Podobał Ci się ten wpis?

Jeśli tak, to dołącz do naszej społeczności, aby otrzymywać inspirujące materiały o medytacji i ćwiczeniach oddechowych. Dziękujemy!

Otrzymaj za darmo 7 medytacji na start

Zacznij swoją przygodę z medytacją, zmniejsz stres i zadbaj o swoje zdrowie!