Czy medytacja jest związana z religią? Fakty i mity o medytacji

Spis treści

Zaczynamy serię wpisów „Fakty i mity o medytacji”, gdzie odpowiadamy na popularne pytania związane z medytacją. Dowiesz się, co jest faktem a co mitem.

Jeżeli nie miałeś większego kontaktu z medytacją, łatwo możesz uwierzyć w różne nieprawdziwe przekonania na temat medytacji. Te przekonania mogą być blokujące i zniechęcić Cie do dalszej praktyki. Warto się im przyjrzeć, ponieważ medytacja przynosi ogrom korzyści i szkoda, żebyś zrezygnował z powodu wiary w nieprawdziwe przekonania! A teraz przejdźmy do dzisiejszego pytania…

Czy medytacja jest związana z religią?

Medytacja może być związana z religią i mieć korzenie np. w tradycji buddyjskiej czy chrześcijańskiej. Jednak wcale nie musi tak być, samą esencję medytacji można całkowicie oddzielić od połączenia z jakąkolwiek religią.

Przykładem może być medytacja mindfulness, którą rozpowszechnił Jon Kabat-Zinn. Czerpał on z medytacji buddyjskich, jednak całkowicie zrezygnował z powiązań religijnych. Medytacja mindfulness (MBSR) to technika skutecznie redukująca stres, która zyskała dużą popularność na Zachodzie.

Medytacja może być stosowana jako trening umysłu. Możemy ćwiczyć koncentracje, relaksacje lub wchodzenie w przyjemne stany umysłu jak wdzięczność czy życzliwość. Służy temu medytacja wdzięczności lub medytacja życzliwości. Możemy stać się bardziej spokojni i szczęśliwi.

My nie utożsamiamy się z żadną religią i jesteśmy otwarci na różne praktyki. Czerpiemy inspiracje z różnych źródeł i dostosowujemy praktykę pod siebie. Dla Sylwka wszystkie praktyki mają wspólne korzenie – rozwijanie w sobie szczęścia i połączenie się z czymś wyższym. W niektórych religiach jest to Bóg, może to być też świadomość, czy wszechświat. Ciężko jest to określić jednym słowem, istnieje wiele nazw na to „coś”.

Medytacja pomaga nam odnaleźć cząstkę Boga w nas samych. Możemy podążać za naszą ciekawością i sami poszukiwać na własną rękę, czy jest coś większego od nas. Warto czerpać inspiracje z różnych religii i nie zamykać się tylko na jedno podejście. Czasami wystarczy zmienić tylko słowo „Bóg” na „świadomość” i praktyka staje się niezwiązana z żadną religią.

Zobacz koniecznie wpis Techniki i rodzaje medytacji, gdzie znajdziesz więcej informacji na temat różnych technik medytacji.

Jeżeli masz swoje pytanie lub negatywne przekonanie na temat medytacji, daj znać, a postaramy się na nie odpowiedzieć. Zapisz się do newslettera, aby śledzić nasze wpisy!

Podobał Ci się ten wpis?

Jeśli tak, to dołącz do naszej społeczności, aby otrzymywać inspirujące materiały o medytacji i ćwiczeniach oddechowych. Dziękujemy!

Otrzymaj za darmo 7 medytacji na start

Zacznij swoją przygodę z medytacją, zmniejsz stres i zadbaj o swoje zdrowie!