Medytacja na sen – skuteczny sposób na zaśnięcie [22 min]

Spis treści

Jak szybko zasnąć? Jak poradzić sobie z bezsennością?

Medytacja na sen to bardzo subtelna technika relaksacji, idealna na głęboki relaks tuż przed snem. Praktyka medytacji pomaga uspokoić umysł i rozluźnić całe ciało, co pomaga zasnąć i zapaść w zdrowy i głęboki sen.

Ta medytacja na sen pomoże Ci dotknąć nieporuszonego i spokojnego umysłu, który nie dąży w żadnym kierunku. To idealny stan, aby zasnąć.

Jeżeli nie potrzebujesz snu, to podczas tej medytacji głęboko się zrelaksujesz i wypoczniesz. Doświadczysz świadomie swojego ciała i umysłu. Poniżej nagranie z Sylwkiem:

Medytacja na sen

Usiądź lub połóż się wygodnie, zadbaj o swoją uważność. Bądź jak najbardziej świadomy procesu medytacji, wtedy najwięcej wyciągasz z tej praktyki. Weź kilka głębszych oddechów i poczuj kontakt swojego ciała z podłożem, ubraniem, powietrzem.

Pozwól sobie poczuć swoje ciało. Poczuj swój oddech. Poczuj, jak Twoje ciało samo robi wdech i wydech. A Ty nic nie musisz robić.

Zobacz, jak Twoje myśli przepływają przez Twoją głowę. Zauważ te myśli. Może dotyczą one minionego dnia, może jutrzejszego dnia, a może czegoś zupełnie innego.

Pozwól sobie zobaczyć i zauważyć te myśli. Pozwól im być i odejść.  Zaproś siebie do stanu ciekawości i neutralności wobec tego co widzisz, dostrzegasz. Pozwól sobie być obserwatorem swoich doświadczeń, emocji czy doznań.

Być może odczuwasz jakieś żywe emocje w sobie. Powiedz im wewnętrzne „tak”, które symbolizuje pozwolenie im być. Które przerywa cykl nakręcania tych emocji. Ponieważ im bardziej nie chcesz odczuwać jakiejś emocji lub doznań, tym bardziej te doznania i emocje są w Tobie żywe.

Mówiąc „tak” i przyzwalając sobie na doświadczenie emocji, doznań, które pojawiają się w ciele i umyśle, pozwalamy im wybrzmieć, wyrazić się. Gdy na to przyzwolimy w głębi siebie, bez przywiązania do efektu, to one w swoim czasie znikną, przepłyną, rozpuszczą się.

Tego typu podejście, praktyka jest jak porządkowanie i układanie swojego umysłu. Może one wtedy naturalnie się uspokoić. W takim stanie jest łatwiej zasnąć. Tak samo jest z myślami.

medytacja na sen

Jeżeli pozwalasz im być, przepływać przez Ciebie, jednocześnie nie podążać za nimi, to wtedy umysł naturalnie się wycisza i uspokaja. W takim stanie jest zdecydowanie łatwiej zasnąć.

Powiedz teraz „tak” do swojego umysłu i myśli.

Weź głębszy wdech i wydech, wypuszczając wszelkie trudności i oczekiwania. Teraz powiedz wewnętrzne „tak” do swoich emocji.

Weź głębszy wdech i wydech, wypuszczając wszelkie trudności i oczekiwania.

Teraz poczuj swoje ciało i doznania z ciała. Powiedz im wewnętrzne „tak”.

Weź głębszy wdech i wydech, wypuszczając wszelkie trudności i oczekiwania wobec swojego ciała i doznań fizycznych.

Pozwól sobie być w stanie uważności. Nic nie musisz robić. Pozwól sobie być w centrum i znajdź swój środek, w którym nie dążysz do niczego konkretnego i przed niczym nie uciekasz. Jest to stan bezruchu ciała i umysłu.

Jest to stan, który działa uzdrawiająco na ciało i umysł. Jest to tan głębokiego wypoczynku na podświadomym i świadomym poziomie.

Jest to stan, w którym nie dążysz do głębokiego rozluźnienia, oraz nie dążysz do zrobienia czegokolwiek.

Jest to stan świadomego zawieszenia w punkcie, w którym jesteś. W czasie, w którym jesteś – tu i teraz.

Teraz powiedz wewnętrzne „tak” z przyzwoleniem na to, gdzie jesteś i kiedy jesteś.

Weź teraz jeszcze głębszy wdech i zrób wydech, wypuszczając wszystko, co ciężkie i już niepotrzebne. Zrób jeszcze jeden wdech, możesz mu nadać kolor, którym symbolizuje trudność i ciężkość. Wyobraź sobie, że wraz z wydechem, pozbywasz się tego wszystkiego i pozwalasz temu odejść.

Ze wdechem bierzesz to, co czyste, świeże i dobre dla Ciebie i innych. Wypełniasz się tym.

medytacja na sen

Dziękuję Ci za tą sesję medytacji. Mam nadzieję, że ta medytacja na sen była dla Ciebie bardzo relaksująca i przyjemna.

Daj znać, jak podobała Ci się ta medytacja na sen.

Zapraszam również na moją wieczorną medytację, która równie dobrze rozluźnia ciało i umysł przed zaśnięciem.

Podobał Ci się ten wpis?

Jeśli tak, to dołącz do naszej społeczności, aby otrzymywać inspirujące materiały o medytacji i ćwiczeniach oddechowych. Dziękujemy!

Otrzymaj za darmo 7 medytacji na start

Zacznij swoją przygodę z medytacją, zmniejsz stres i zadbaj o swoje zdrowie!