Dlaczego ziewamy? Jakie są korzyści z ziewania? [+ 5 min praktyki]

Spis treści

Czy wiesz, że ziewanie jest jedną z relaksujących technik oddechowych? W tym wpisie dowiesz się, dlaczego ziewamy oraz jakie są korzyści z ziewania.

Do stworzenia tego wpisu zainspirował nas kurs Dana Brule’a z technikami oddechowymi, a ziewanie było jedną z nich! Postanowiliśmy więc przybliżyć Wam ten bardzo ciekawy temat.

Zapraszamy Cię do obejrzenia poniższego filmiku z praktyką ziewania. Już samo myślenie o ziewaniu, powoduję, że aż chce się ziewać!

A niżej we wpisie dowiesz się wszystkiego o ziewaniu 😉

Czym jest ziewanie?

Co o ziewaniu mówi Wikipedia?

Odruch polegający na wykonaniu głębokiego wdechu i wydechu związany ze zmęczeniem, brakiem pobudzenia lub potrzebą snu, jednak występuje także podczas niedotlenienia oraz przy wybudzaniu się.

Kto ziewa?

Okazuje się, że ziewają już płody w brzuchu mamy! Taki 12-tygodniowy płód ziewa, chociaż nie ma kontaktu z powietrzem. Przypuszcza się, że takie ziewanie ma to powiększyć płuca przed wcięciem pierwszego oddechu podczas narodzin.

Ziewają również różne zwierzęta jak ssaki, ryby i ptaki. Zwierzęta ziewają przed polowaniem czy zalotami, czasami straszą też swoich oponentów. Niektóre gatunki, zwłaszcza psy czy koty ziewają zbiorowo, ale jednak nie zarażają się ziewaniem tak jak ludzie. 

Dlaczego ziewamy?

Dan Brule (autor kursu oddechowego, który oglądaliśmy) twierdzi, że bierzemy wtedy 2 razy większy wdech niż normalnie. Możemy wtedy się dotlenić i rozluźnić całe nasze ciało. 

Ziewanie przejmuje kontrolę nad nami – jest ono bardzo przyjemne i nie kontrolujemy do końca tego, co dzieje się z naszym ciałem podczas ziewania. To dzieje się po prostu samo. 

Badano także mózg osoby, która ziewa i okazało się, że nie ma innej takiej aktywności, która pobudza tak wiele partii mózgu!

Co na ten temat mówią naukowcy?

Naukowcy nie do końca wiedzą, jaka jest przyczyna ziewania. Istnieją różne teorie:

  • jedna teoria mówi, że ziewamy, gdy jesteśmy zmęczeni, niewyspani i niedotlenienie
  • jednak ziewamy także wtedy, kiedy mamy pełno energii i jesteśmy wyspani

Istnieje także bardzo ciekawa teoria, która mówi, że podczas ziewania ochładzamy nasz mózg. I rzeczywiście może tak być, ponieważ jak wykazały badania: ziewamy częściej latem (gdy jest ciepło), a rzadziej zimą (gdy jest zimno).

Czy ziewanie jest zaraźliwe?

Pewnie każdy z nas miał okazję doświadczyć tego, że widząc osobę, która ziewa, także i nam zaczynał się chcieć ziewać. Jest to powszechnie wiadomy fakt.

Jednak jak się okazało, nie da się zarazić ziewaniem osoby, która ma przyłożony zimny kompres do głowy! To może potwierdzić teorię, że ziewanie ma na calu faktycznie schłodzenie naszego mózgu.

Robiono różne eksperymenty odnośnie zarażania się ziewaniem. Okazało się, że ziewanie jest bardzo zaraźliwe. Niezależnie jak naukowcy pokazywali obraz osoby ziewającej np. czy był do góry nogami, czy zdjęcie, czy film – i tak osoba badana ziewała w ciągu najbliższych 5 minut.

Niestety ziewanie kojarzy nam się często negatywnie – jakbyśmy byli znudzeni. Uczymy się od dziecka, żeby je powstrzymywać, czy zasłaniać ręką. Jak to tutaj przedstawiamy: ziewanie nie jest związane z nudą i warto zmienić swoje przekonanie na temat ziewania. 

dlaczego zeiwamy ziewanie korzyści

Ćwiczenie oddechowe z ziewaniem

W kursie, który oglądaliśmy, Dan poleca ziewać jak najczęściej i świadomie je wywoływać:

  • Ziewać często i głośno
  • Totalnie się poddać ziewaniu
  • Być świadomym podczas ziewania

Efekt:

  • relaks
  • dotlenienie się
  • uruchomienie wielu partii mózgu
  • lepsze zarządzanie emocjami

Ciekawostka:

Ziewanie praktykują m.in antyterroryści – to bardzo integruje zespół, gdy się ziewa razem, to daje lepsze połączenie z grupą, większą uważność na siebie i lepszy kontakt. 

Wskazówka:

Nie czekaj, aż zachce Ci się ziewać! Jeżeli chcesz być zrelaksowany, ziewaj częściej! Sam wywołuj ziewanie 😀

dlaczego ziewamy

Mamy nadzieję, ze ten wpis przybliżył Ci temat ziewania, oraz tego dlaczego ziewamy. Jak podobała Ci się praktyka ziewania?. Mamy nadzieję, że samo czytanie tego wpisu zachęciło Cię do ziewania!

My uwielbiamy ziewać i ziewamy codziennie podczas spaceru do parku.

Koniecznie sprawdź także nasze inne ćwiczenia oddechowe.

Podobał Ci się ten wpis?

Jeśli tak, to dołącz do naszej społeczności, aby otrzymywać inspirujące materiały o medytacji i ćwiczeniach oddechowych. Dziękujemy!

Otrzymaj za darmo 7 medytacji na start

Zacznij swoją przygodę z medytacją, zmniejsz stres i zadbaj o swoje zdrowie!