Jak być kreatywnym i we flow? Metoda Wima Hofa: tydzień 9

Spis treści

Kreatywność daje życiu różnorodność, zabawę i radość z tworzenia. Dla mnie jest czymś niezwykle istotnym, jest siłą, która napędza mnie do tworzenia filmików, wpisów, rysunków, obrazów… Bycie kreatywnym to bycie zainspirowanym do tworzenia. Zobacz, jak rozwijać swoją kreatywność i jak częściej przebywać w stanie flow!

W tym odcinku opowiadamy o tym:

  • Czym jest kreatywność?
  • Z jakim organem połączona jest kreatywność?
  • Jakie ćwiczenie fizyczne wykonywać w tym tygodniu?
  • Jak wygląda sesja oddechowa?
  • Jak robić zimny prysznic w tym tygodniu? + niespodzianka!
  • Jakie są nasze wrażenia?

Jeżeli nie wiesz, kim jest Wim Hof i na czym polega jego metoda, zajrzyj koniecznie do tego wpisu, w którym znajdziesz podsumowanie i korzyści płynące z tej metody. Zapraszamy także do zapoznania się z poprzednim tygodniem, w którym poruszamy temat rozwoju duchowego.

„Jeżeli piszesz piosenki, teksty pojawią się bez wysiłku; jeżeli tańczysz, będziesz poruszać się z gracją bez myślenia o tym. Jeżeli chcesz poczuć, że możesz robić wszystko i tworzyć wszystko, to znaczy, że powinieneś nauczyć się jak uwolnić Twoją kreatywność.”

WIM HOF

Czym jest kreatywność?

Kreatywność może się manifestować na różne sposoby: muzyka, malarstwo, wiersze, taniec, pisanie artykułów, książek czy nawet wymyślanie nowego przepisu na zupę. 

Dla mnie bardzo dobrym ćwiczeniem na kreatywność jest tworzenie metafor. Bardzo pobudza to wyobraźnie i można je ćwiczyć praktycznie wszędzie. Np. nagrywanie filmików jest jak… występ na scenie teatru, bo jest scenariusz, ale nigdy nie wiadomo jak to wszystko wyjdzie. 

Kiedy jesteś w procesie kreatywnym, możesz zauważyć, że rzeczy po prostu się dzieją, wypływają z Ciebie – jest to stan flow. Bardzo przyjemny i twórczy stan. 

Jak być kreatywnym i we flow? Metoda Wima Hofa: tydzień 9 1

Z jakim organem połączona jest kreatywność? 

Kreatywność jest powiązana z tarczycą. Możesz aktywować stan skreatywności przez odpowiednie oddychanie.  

Według Wima Hofa jesteśmy w stanie za pomocą swojego oddechu aktywować szpik kostny i dostarczyć go do tarczycy. Dzięki temu powstają nowe powiązania w mózgu, które odpowiadają za stan flow – gdy coś tworzysz i jesteś kreatywny. Możesz doświadczyć stanu, w którym tworzysz coś z przyjemnością. Jest to uczucie, gdy masz poczucie, że latasz i nie masz żadnych granic. 

Aktywowanie komórek w szpiku kostnym powoduje, że dostają się one do krwiobiegu, a następnie do tarczycy tworząc tzw. T-cells – komórki T. Są one powiązane ze stanem flow. 

kreatywność wim hof

Jakie ćwiczenie fizyczne wykonywać w tym tygodniu?

W tym tygodniu polecane jest ćwiczenia na równowagę tzw. pozycja drzewa. Pomaga ona ćwiczyć koncentracje i balans. Aby ją wykonać, stań na macie i rozstaw palce stóp, dobrze się ugruntuj. Następnie połóż stopę na wewnętrznej stronie uda drugiej nogi i złóż ręce jak do modlitwy. Obserwuj jeden nieruchomy punkt przed oczami, aby utrzymać równowagę. Po kilku minutach zmień nogę.

Jak wygląda sesja oddechowa?

Wykonaj 3/4 rundy – po 60 oddechów i wstrzymaj powietrze na ok. 10 sekund na wdechu po każdej rundzie. Zaciśnij wtedy klatkę piersiową i kark.

Zadanie dla umysłu: uwierz, że jesteś w stanie aktywować i odblokować swoją kreatywność poprzez pracę z oddechem – zejść głęboko to szpiku kostnego i tarczycy. Wejdź oddechem do szpiku kostnego, uaktywnij go i podciągnij energię do tarczycy.

Zadanie dla ciała: poczuj ciało, poczuj energię.

Jak robić zimny prysznic w tym tygodniu?

Tak samo, jak w poprzednim tygodniu – 5 minut samego zimnego prysznica. Może pojawić się poczucie, że to wieczność, ale przy odrobinie wytrwałości będzie z każdym dniem coraz łatwiej. 

Dodatkowo weź kąpiel lodową — najpierw zrób sesję oddechową! Do wanny nalej zimną wodę, a do tego dorzuć kostki lodu. Dzięki temu w swojej łazience uzyskasz warunki takie jak do morsowania. 

kąpiel lodowa wim hof

Jakie są nasze wrażenia?

Jak dla mnie sesja oddechowa jest dość wymagająca, ale też krótka.

Zimna kąpiel była dla mnie trudna, trzeba mieć odpowiedni stan umysłu. Postaram się powtórzyć, ale pewnie bez kamery, żebym się mogła dobrze skupić na sobie. No i nie oddychałam przed kąpielą, a to na pewno jest bardzo ważne. 

Za to do prysznica się już coraz bardziej przyzwyczajam i nie robi na mnie już dużego wrażenia.


To już przedostatni tydzień metody Wima Hofa. Mam nadzieję, że ten wpis był dla Ciebie przydatny!

Metoda Wima Hofa – podsumowane 10 tygodni!

Podobał Ci się ten wpis?

Jeśli tak, to dołącz do naszej społeczności, aby otrzymywać inspirujące materiały o medytacji i ćwiczeniach oddechowych. Dziękujemy!

Ela i Sylwek

Cześć, witamy Cię na naszym blogu o medytacji i ćwiczeniach oddechowych. Chcemy Cię zainspirować naszymi sposobami, dzięki którym jesteśmy bardziej zdrowi i szczęśliwi.

Otrzymaj prezent!

Otrzymaj za darmo 7 medytacji na start

Zacznij swoją przygodę z medytacją, zmniejsz stres i zadbaj o swoje zdrowie!