Wydaje się, że sens życia powinien spaść nam z nieba. Czasami tak może się stać, jednak najlepiej wziąć go w swoje ręce i stworzyć własną wizję na życie. Dzięki temu możemy zyskać ogrom motywacji i energii do pracy, a także wiedzieć, jaki jest cel naszego życia. Poza tym przyjdzie nam dużo łatwiej znosić trudne momenty i nasz życie może być o wiele bardziej szczęśliwe i spełnione.
Z poniższego filmiku i artykułu dowiesz się:
- Czym jest wizja?
- Jaka jest nasza wizja?
- Kto jest dla nas ogromną inspiracją?
- Dlaczego warto mieć wizję? Jakie są korzyści z posiadania wizji?
Co to jest wizja?
To jest nasze potencjalne życie, do którego chcemy dążyć. To jest o tym, jak postrzegamy siebie, nasze otoczenie, nasze relacje w momencie, gdy żyjemy życiem, którym chcemy naprawdę żyć. To są nasze marzenia, które się zmaterializowały i nimi żyjemy.
Jest to taki najlepszy scenariusz naszego życia. Żyjemy tam, gdzie chcemy, mamy takich ludzi wokół siebie jakich chcemy i robimy to, co nas interesuje. Wizja powinna sprawiać nam dużo radości, być ciekawa i fascynująca. Nadaje on sens naszemu życiu.
Wizja powinna być w pewnym sensie czymś, czego nie da się ostatecznie zrealizować. Jest to niedościgniony ideał. Jednak podróż w kierunku tego ideału sprawia nam frajdę i satysfakcje. Dzieje się tak, ponieważ idąc w kierunku naszych marzeń, realizujemy tych marzeń coraz więcej, nawet jeżeli nie zrealizujemy ich w 100%. Gra jest warta świeczki, ponieważ czy masz lepszy plan na życie niż realizowanie marzeń i robienie rzeczy, które są dla Ciebie naprawdę ważne?
Jaka jest nasza wizja?
Ela chciałaby nagrywać kursy on-line, a także prowadzić warsztaty i występować na różnych konferencjach, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem. Poza tym uwielbia podróżować, uczyć się nowych rzeczy i spędzać czas na łonie natury. Lubi też spełniać się artystycznie oraz pisać, być może napisze kilka e-booków, a może i wyda kiedyś jakiś bestseller?
Sylwek marzy o występach na światowych konferencjach opowiadając o medytacji, zastosowaniu biofeedbacku w pracy nad swoim umysłem oraz budowaniu związku. Chciałby też zgłębiać temat pracy ze świadomością, a także relaksacją i koncentracją. Sylwek chce czuć się swobodnie, wyrażając swoje myśli i emocje. Chciałby też prowadzić warsztaty razem z Elą 🙂
Kto i dlaczego zainspirował nas do stworzenia swojej wizji?
Około rok temu natknęliśmy się na wywiad z Jonem Butcherem. Znaleźliśmy go na Mindvalley – platformie z wywiadami i kursami online rozwijającymi świadomość. Mindvalley właśnie uruchamiało zapisy na kurs Jona.
Kim jest Jon Butcher?
Jon ma 50 lat, jednak patrząc na jego sylwetkę, nie uwierzylibyście w to. Ma bardzo dobrze zbudowane ciało, jego sylwetka wygląda tak samo, jak wtedy gdy miał 29 lat.
Ma piękną żonę Missy, z którą tworzy udany związek już od 30 lat. Są dla siebie najlepszym wsparciem, związek jest fundamentem ich życia. Mają też kilkoro dzieci, ale nie posłali ich do zwyczajnej szkoły. Stwierdzili, że chcą sami pokazać dzieciom świat i zabierali je w różne miejsca, aby dzieci uczyły się głównie przez doświadczenie.
Po za tym wspólnie założyli kilka firm, a Jon spełnia się także jako artysta. Jon i jego rodzina mieszkają w pięknym domu z ogrodem, w którym Jon może się zrelaksować i odpocząć. Oboje uwielbiają podróżować, więc jakieś 3-5 miesięcy w roku spędzają podróżując do różnych miejsc na całym świecie.
Wygląda to wszystko niesamowicie i pewnie chciałbyś dowiedzieć się, jak on to zrobił.
Jak on to zrobił?
Jon w wieku ok. 30 lat podzielił swoje życie na 12 kategorii. Stworzył z tego Lifebooka, czyli wszystkie aspekty życia w jednym zeszycie.
Lista kategorii:
• Zdrowie
• Życie duchowe
• Emocje
• Życie umysłowe
• Charakter
• Związek
• Rodzicielstwo
• Życie społeczne
• Kariera
• Jakość życia
• Finanse
• Wizja całego życia
Do każdej kategorii zaczął dopisywać wizję, jaką chciałby zrealizować. Na przykład do zdrowia to, że się nie starzeje i ufa inteligencji swojego ciała. Wyobrażał sobie najlepszy scenariusz do każdej kategorii i to jak się będzie dobrze z tym czuć. Opracowywał też strategię np. poczytać książkę o zdrowym odżywianiu czy skorzystać z porad trenera personalnego. Jest to często wiedza ogólnodostępna, na wyciągnięcie ręki. Jedynie trzeba chcieć po nią sięgnąć.
Jak zdefiniować swoją życie w danej kategorii?
- Jaka jest moja wizja, jaki w niej jestem?
- Dlaczego chcę tą wizję osiągnąć? Co mnie motywuje?
- Strategia — jakie kroki mogę podjąć tu i teraz? Co mnie przybliży do osiągnięcia celu?
Jedyne co robił, to zadawał sobie pytania, uczył się, wyciągał wnioski. Kilka razy w tygodniu siadał i zastanawiał się, co może w danej kategorii zrobić, żeby ją poprawić. Jak widać zadziałało i Jon wykreował swoje idealne życie. Aktualnie pomaga innym i dzieli się swoimi przekonaniami i strategiami ze wszystkich dwunastu kategorii.
Na Mindvalley można trafić na promocje z kursem Jona „Lifebook”. Wtedy można mieć ten kurs za darmo. Trzeba wpłacić ok. 500$, następnie obejrzeć wszystkie nagrania Jona na temat poszczególnych kategorii. Ma się na to ok. 3 miesiące, więc wystarczy poświęcić jedynie godzinę w tygodniu, aby spełnić te wymagania. Wtedy dostaniemy zwrot pieniędzy, a dodatkowo otrzymamy ogrom wartościowej wiedzy.
Dlaczego warto mieć wizję?
Tworzenie wizji to proces ciągły. Na szczęście już widzimy wiele pozytywnych efektów.
Po pierwsze samo to, że uczymy się występów publicznych i chodzimy na spotkania Toastmasters – klubów, gdzie można się tego uczyć za niewielkie pieniądze. Występy publiczne nie są rzeczą łatwą i przyjemną, ale dzięki naszej wizji, znajdujemy motywację do przełamywania się. Żeby wystąpić na scenie, trzeba wcześniej przygotować treść swojej mowy, nauczyć się ją opowiadać i oczywiście wystąpić przed publiką. Z filmikami jest podobnie, choć ostateczny występ jest przed kamerą. Dużo łatwiej jest po prostu zaszyć się w domu i obejrzeć serial. Jednak wiemy, czego chcemy się nauczyć i dlaczego, więc wybieramy opcję bardziej rozwojową.
Mamy też motywację, żeby wstawać codziennie ok. 5.30 rano i zacząć dzień od medytacji i jogi. Widzimy ogrom korzyści, które nam przynoszą i wybieramy je zamiast dłuższego spania.
Oczywiście mamy też trudniejsze momenty, gdyż aktualnie dokonujemy dużo zmian w życiu zawodowym. Czasami jest to naprawdę trudne i pojawia się np. strach. Dzięki temu, że wiemy dokąd idziemy, momenty depresyjne trwają znacznie krócej i jesteśmy zdecydowanie bardziej skupieni na szukaniu rozwiązań.
Mamy też więcej energii do pracy, do pisania postów, tworzenia materiałów do naszych kursów. Lepiej wykorzystujemy czas i nie tracimy go na leżenie na kanapie i oglądanie seriali całymi dniami.
W naszej wizji jesteśmy też bardziej zrelaksowani i wypoczęci. To motywuje nas do tego, by robić przerwy i znajdywać także czas na relaks w ciągu dnia.
Wszystko, co robimy, układa nam się w jedną większą całość. Nasze życie jest dla nas dużo większą przygodą, z zaciekawieniem i odrobiną ekscytacji patrzymy w swoją przyszłość. Czujemy, że naprawdę mam ogromny wpływ na nie i możemy je kreować po swojemu. Mamy nadzieję, że zainspirowaliśmy Cię do tego, że warto mieć wizję swojego życia. Warto zastanawiać się nad tym, jak każda z tych 12 kategorii od Jona Butchera, mogłaby wyglądać w swoim najlepszym scenariuszu. A potem przekładać to na świat materialny.
Daj znać w komentarzu, czy znasz jakiś dobry sposób na stworzenie wizji? A może chciałbyś podzielić się z nami swoją wizją? Będziemy wdzięczni za odpowiedzi!