Co jeść na zdrowe na oczy? Dieta na wzrok + prezent

Spis treści

Odżywianie ma ogromne znaczenie, jeżeli chcemy poprawić swój wzrok. W tym wpisie tłumaczę, czym kierować się przy wyborze odpowiedniego jedzenia na zdrowe oczy i czego na pewno należy unikać. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jaka dieta jest najlepsza dla poprawienia wzroku, zapraszam do lektury.

Zapraszam  także do obejrzenia poniższego filmiku „Co jeść na zdrowe oczy? Dieta na wzrok

—————————————————

Kurs online jogi oczu to ponad 3 godziny nagrań + program ćwiczeń i medytacje + wspomagające materiały.

Wystarczy ćwiczyć ok. 15-20 minut dziennie, aby zauważyć różnicę!

—————————————————

Jaka dieta na lepszy wzrok?

Z tego, co sama doświadczyłam i co zgadza się z kilkoma książkami, które przeczytałam, najważniejsze jest podejście holistyczne. Nasze ciało nie odróżnia, że my chcemy akurat mieć dobry i ostry wzrok. Nie prześle wszystkich składników odżywczych ze zjedzonego pożywienia tylko do oczu. Jeżeli zjemy np. marchewkę, to składniki odżywcze trafią do różnych części ciała, nie da się zrobić tak, żeby trafiły jedynie do oczu. Składniki odżywcze są rozprowadzane po całym krwiobiegu, do wszystkich tkanek, komórek i narządów. Jeżeli nasz organizm pobiera za mało witamin i minerałów z pożywienia, to oczy również dostaną ich za mało. Dlatego ważne jest, aby ogólnie zdrowo się odżywiać.

Jak ja się odżywiam? Czy stosuje jakąś dietę?

W ciągu ostatnich kilku lat zainteresowałam się tematem zdrowego odżywiania i metodą prób i błędów udało mi się dojść do całkiem niezłych zasad odżywiania. Czasami błędy były bolesne i np. zakwaszałam organizm albo byłam ciągle głodna, bo mam szybki metabolizm.

Kuchnia pięciu przemian

Zdrowe odzywianie na wzrok

Kuchnia pięciu przemian w skrócie dzieli wszystkie produkty na 5 różnych kategorii wg smaków:

  • kwaśny,
  • gorzki,
  • słodki,
  • ostry,
  • słony

Każdy smak wzmacnia określone narządy w ciele człowieka i dlatego posiłki powinny być zbalansowane. Dzięki tej filozofii jedzenia mogłam zrozumieć, jak jedzenie zamieniane jest w energie i co dokładnie jest wzmacniane. Chińczycy wierzą, że oczy są połączone z wątrobą, dlatego na pewno ważne jest pożywienie o smaku kwaśnym. Do tego niektóre pokarmy mają właściwości wychładzające np. ogórek kiszony, a niektóre ogrzewające np. imbir. Najlepiej jeść najwięcej pokarmów neutralnych. W zależności od pory roku powinno się też inaczej dobierać posiłki.

Poniżej prezent — tabelka, którą mam powieszoną w kuchni u siebie w domu:

Kuchnia 5 przemian

Tutaj możesz ją pobrać: Kuchnia 5 przemian – tabelka

Oczywiście temat jest bardziej szeroki i zachęcam Was do jego zgłębiania.

Dieta o niskim indeksie glikemicznym

Jest to dieta, w której bardzo ograniczamy jedzenie cukrów prostych i zastępujemy je cukrami złożonymi. Są to takie cukry, które są powoli uwalniane do krwiobiegu i dzięki temu możemy mieć energię przez cały dzień. Przykładem takich dobrych cukrów są orzechy, kasze, warzywa strączkowe.

Ja jestem bardzo wrażliwa na skoki cukru i jak zjem np. batonik, czekoladę to odczuwam ten podwyższony cukier. Czuję, że jest to bardzo niezdrowy stan dla mojego organizmu, który chce jak najszybciej pozbyć się tego, co przed chwilą zjadłam. Odczuwam nadmiar energii, który łatwo prowadzi do roztrzęsienia i stresu. Ciężko mi się też myśli, tak jakby część energii z mózgu, zostało przesłane na trawienie.

Nasz organizm i wzrok naturalnie dąży do zdrowia i harmonii, więc bardzo ważne jest, aby mu w tym nie przeszkadzać. Nie „wrzucajmy” mu więc niezdrowego jedzenia.

Czego unikać w swoim odżywianiu?

  • cukier, słodkie przekąski, słodkie napoje gazowane, energetyki, soki ze sklepu – bardzo pogarszają wzrok, ja także odczuwam praktycznie natychmiastowe pogorszenie wzroku po zjedzeniu słodkiej przekąski. Niestety w dzisiejszych czasach cukier jest wszędzie np. w majonezie, chlebie, ketchupie i bardzo ciężko jest go całkowicie wyeliminować. Ważne, aby jeść dobrze zbalansowane posiłki. Nie ma się wtedy ochoty na podjadanie słodkich rzeczy jak ciastka itp.

W książce „Zapomnij o okularach” przeczytałam historię Erica. Zrezygnował on całkowicie na 8 dni z jedzenia cukru i kofeiny. Po tym czasie poprawił mu się  wzrok o 30%. Kiedy wybrał się do restauracji z żoną, gdzie zjadł ciastko i napił się kawy – jego wzrok tak się pogorszył, ze z trudem wyszedł z restauracji.

Niezdrowe jedzenie

  • alkohol – za każdym razem nawet po niewielkiej ilości alkoholu, odczuwałam pogorszenie wzroku. Zawsze na następny dzień czułam się struta i mój organizm zużywa dużo energi na „walkę” z alkoholem. Coraz więcej osób rezygnuje z alkoholu i pokazuje, że na imprezach można się dobrze bawić na trzeźwo.
  • fast foody, chipsy, smażone potrawy – czuję się po nich bardzo ciężko i zakwaszona. Są to często potrawy bardzo niskiej jakości, wcześniej mrożone i smażone na głębokim oleju. Mnie od razu psuje się po nich cera, dlatego w ogóle ich nie jem. Prowadzą do wielu stanów zapalnych w organizmie, obniżają odporność i ciężko mi sobie wyobrazić, że da się poprawić wzrok z takim jedzeniem.

Czego jeszcze unikać?

Jeżeli chcesz pójść jeszcze krok dalej, to poniżej lista, co jeszcze możesz ograniczyć w swojej diecie:

  • chleb – wydawał się nie do zastąpienia, ale dość mocno zakleja jelita. Przerzuciłam się na próbę na kaszę i nie żałuję. Czuję się znacznie lepiej, choć raz na ok. kilka tygodni lubię zjeść kromkę ciemnego pieczywa.
  • mleko, nabiał – też mi się służyły. Czasami zjem jajko od kury z wolnego wybiegu lub ser pleśniowy. Uwielbiam za to masło irlandzkie Kerrygold od krów z wolnego wybiegu
  • mięso i ryby – niestety czuję się po nich ciężko i trochę struta. Nie mam dostępu do dobrej jakości mięsa i ryb, więc wolę ich unikać. Myślę, że jedzenie dobrej jakości mięsa i ryb może być korzystne. 
  • kawa
  • papierosy
  • produkty konserwowane
  • leki przeciwbólowe

Jest to spójne z tym co poleca dr Michael Kaplan w książcę „Zapomnij o okularach”.

Co w takim razie jeść na zdrowe oczy?

  • warzywa – można robić z nich pyszne pasty, smoothie warzywne, sałatkę albo sosy i zupy na obiad
  • kasze  – np. jaglana, gryczana, komosa ryżowa, brązowy ryż. Świetnie zastępują chleb i wolno uwalniają energię.
  • jaglanka, owsianka – to bardziej na słodko. Lubię z masłem i jagodami goji, ale może być też kilka rodzynek.
  • kiszonki – uwielbiam ogórki kiszone i kapustę kiszoną.
  • prażony słonecznik z nasionami lnu
  • orzechy (wcześniej moczone na noc)
  • świeże i suszone owoce
  • jajka, najlepiej z wolnego wybiegu

Piję dużo herbat ziołowych i owocowych oraz inkę.

Zdrowe jedzenie

…co dalej?

Niedługo dodam wpis, co jeść, aby lepiej widzieć o zmierzchu. Jestem też w trakcie przygotowania kursu „Jak poprawić wzrok”, który da Ci całą wiedzę i ćwiczenia w pigułce.

Mam nadzieję, że artykuł był dla Ciebie użyteczny 🙂

Podobał Ci się ten wpis?

Jeśli tak, to dołącz do naszej społeczności, aby otrzymywać inspirujące materiały o medytacji i ćwiczeniach oddechowych. Dziękujemy!

Otrzymaj za darmo 7 medytacji na start

Zacznij swoją przygodę z medytacją, zmniejsz stres i zadbaj o swoje zdrowie!