Medytacja na koncentrację [10 min] Spokojny i szczęśliwy umysł

Spis treści

Medytacja na koncentracje przynosi spokój i zwiększa naszą efektywność. Nasz umysł działa wtedy wydajniej. Nie jesteśmy więźniami swojego umysłu, ale sami decydujemy, na co poświęcamy swoją uwagę. A od tego zależy całe nasze życie. 

Koncentracja to utrzymanie uwagi na jednym obiekcie przez dłuższy czas. W tej medytacji będzie to oddech. Niestety, prawie cały czas podczas zwykłego dnia trenujemy rozproszenie. Trudno się więc dziwić, że gdy siadamy do medytacji, nasz umysł jest tak rozproszony. 

Jak powiedział Dandapani “Koncentracja to sztuka”. Koncentracje możemy trenować, tak samo jak inne umiejętności. Im częściej będziesz praktykować koncentrację, tym łatwiej będzie Ci ona przychodzić. Poniższa medytacja jest takim treningiem umysłu. 

Medytacja na koncentrację

  1. Znajdź ciche i wygodne miejsce. Zadbaj o ciszę – szczególnie muzyka i rozmowy działają bardzo rozpraszająco.  
  2. Usiądź z wyprostowanym kręgosłupem. W tej medytacji jest bardzo ważne, żeby siedzieć, aby zachować czujność i nie zasnąć. Poszukaj takiej pozycji, która będzie dla Ciebie wygodna, rozluźnij swoje ramiona i wyciągnij czubek głowy do nieba. 
  3. Postaraj się zachować swoją pozycję do końca medytacji. Jeśli naprawdę potrzebujesz coś zmienić, to zmień pozycję bardzo powoli i uważnie. 
  4. Oddychaj przez nos. Skieruj swoją uwagę na punkt nad górną wargą. To może być także tuż pod nozdrzami. Poszukaj punktu, w którym odczuwasz doznania płynące z oddechu. To może być doznanie lekkiego dotknięcia, wibracji lub też zmieniającej się temperatury. 
  5. To bardzo lekkie i subtelne doznania, które na co dzień przeoczamy. 
  6. Teraz skieruj tam swoją uwagę i odczuwaj doznania płynące z każdego wdechu i wydechu.
  7. Jeżeli Twoja uwaga odpłynie w myśli lub inne doznania, wracaj swoją uwagą do odczuwania punktu nad górną wargą. Jest to całkowicie normalne, że Twoja uwaga będzie gdzieś odpływać. Zauważ to i wróć łagodnie swoją uwagą do odczuwania swojego oddechu cały czas w tym samym punkcie. 
  8. Na tym właśnie polega trening koncentracji. 
  9. Za każdym razem, gdy zauważysz, że gdzieś odpłynąłeś myślami, wracaj do obserwacji oddechu. Bądź przy tym dla siebie życzliwy i wyrozumiały. Potraktuj swoją uwagę jak niesfornego zwierzaka, którego uczysz, aby pozostał w jednym miejscu. Za każdym razem wracasz swoją uwagą do odczuwania punktu pod nosem. 
  10. Jeżeli pojawiają Ci się myśli, że to ćwiczenie jest np. nudne, potraktuj tą myśl tak samo jak wszystkie inne myśli – po prostu zauważ ją i wracaj do obserwacji swojego oddechu. 
  11. Nie staraj się wpływać na swój oddech. Po prostu obserwuj go w punkcie nad górną wargą. 
  12. Dzięki tej praktyce wzmacniasz swoją koncentrację.
  13. Teraz zakończ już praktykę koncentracji i powoli i łagodnie otwórz swoje oczy. Nawet jeśli wydawało Ci się, że Twoja medytacja była nieefektywna, jestem przekonana, że zaczniesz zauważać swoim życiu, w jakości swojej koncentracji pewne pozytywne zmiany. Im częściej będziesz praktykować, tym lepsze będą Twoje efekty. 

medytacja na koncentracje i efektywność

Czy łatwo przychodziła Ci koncentracja podczas tej medytacji? Mnie czasem bardzo trudno się skoncentrować i wtedy wiem, że tym bardziej medytacja na koncentracje jest mi bardzo potrzebna. Rozproszenie powoduje dużo napięcia zarówno umysłowego jak i fizycznego. I praca czy nauka idą zdecydowanie wolniej. 

Dlatego trenuję swoją koncentrację codziennie. Zazwyczaj zaczynam od wykonania powyższej praktyki, a potem przechodzę do medytacji Vipassana

Tymczasem zapraszam Cię na wpis “Jak się skoncentrować dzięki medytacji”, gdzie znajdziesz jeszcze więcej o korzyściach płynących z koncentracji, jak i bardzo przydatne sposoby na wzmocnienie swojej koncentracji. 

Podobał Ci się ten wpis?

Jeśli tak, to dołącz do naszej społeczności, aby otrzymywać inspirujące materiały o medytacji i ćwiczeniach oddechowych. Dziękujemy!

Otrzymaj za darmo 7 medytacji na start

Zacznij swoją przygodę z medytacją, zmniejsz stres i zadbaj o swoje zdrowie!