Jak odnaleźć wewnętrzny spokój? [12 sposobów]

Spis treści

Zapraszamy na najnowszy odcinek podcastu! W tym odcinku poznacie aż 12 sposobów o tym, jak odnaleźć wewnętrzny spokój. Są to sposoby związane z umysłem, z ciałem i z otoczeniem, wszystkie staramy się praktykować.

Jak odnaleźć wewnętrzny spokój?

Sposoby związane z umysłem

S: Zaczniemy od umysłu najpierw i pierwszą metodą, o której chcieliśmy wspomnieć, jest medytacja, a jakże.  I podczas medytacji, takiej klasycznej, gdzie skupiamy się na oddechu, praktykujemy niepodążanie za myślami, obserwację myśli. Jeżeli myśl się pojawia, pozwalamy jej się pojawić, kiedy odchodzi, pozawalamy jej odejść. I w ten sposób sprawiamy, że zostają z nami te myśli takie naprawdę istotne. Nie przedłużamy życia myślom, które są nadmiarowe, co w efekcie powoduje, że mamy mniej myśli w naszym umyśle. Szczególnie tych, które są takie powtarzalne i nic nie wnoszące. Co skutkuje poczuciem większego spokoju i spokojniejszym umysłem. 

Drugą rzeczą, którą praktykujemy podczas medytacji, jest praktyka życzliwości w stosunku do myśli, które się pojawiają. I to także wspiera spokój, ponieważ życzliwe podejście do myśli powoduje, że nie stwarzamy, kolejnej myśli, która krytykuje tą pierwszą myśl, która się pojawiła i wtedy może nastąpić zapętlenie, jeżeli nie akceptujemy myśli, która się pojawiła. I życzliwość właśnie jest czymś przeciwnym, czyli pozwalamy się pojawiać, witamy i taka powitana myśl z życzliwością po prostu sobie odejdzie sama, bez jakiejś tutaj natarczywej obrony przed nią. I dzięki temu też mamy właśnie więcej spokoju. 

Kolejną rzeczą, która typowo jest praktykowana podczas medytacji, jest obserwacja doznań, emocji w naszym ciele i tutaj podobnie jak z myślami obserwujemy te doznania, które się pojawiają. Pozwalamy im się pojawiać, odchodzić, również z życzliwością. Dzięki czemu, jeżeli coś się nam przytrafia i czujemy się w jakiś sposób, nie wiem, smutni, zdenerwowani, odczuwamy jakieś napięcie w ciele, to nie krytykujemy się za to, nie mamy wyrzutów sumienia w związku z tym. Po prostu robimy, co możemy zrobić, by poczuć się lepiej, a co nie możemy, no to po prostu akceptujemy to. Dzięki temu mamy więcej spokoju w naszym umyślę a w naszym umyśle i w naszym życiu.

E: Praktyka medytacji siedzącej jest szczególnie pomocna, ponieważ kiedy nasze ciało się nie rusza, możemy łatwiej zauważyć to, jak nasz umysł się porusza, jak bardzo dużo mamy myśli, jakie te myśli są. Bo na co dzień, jak jesteśmy w ruchu, to jest to jednak trudniejsze do zauważenia. Dlatego taka medytacja siedząca jest bardzo pomocna.

S: Tak, jest to takie laboratorium do treningu.

E: Przy okazji życzliwości, o której wspominał Sylwek, możemy także praktykować taką ogólną życzliwość do siebie, do swojej sytuacji w życiu albo jak coś nas boli i przez to, dzięki temu możemy mieć mniej takich wewnętrznych konfliktów, mniej się denerwować na siebie, nie wpadać też tak łatwo w jakąś taką depresję, tylko po prostu no tak, z taką większą życzliwością i współczuciem na ciebie popatrzeć.

To też jest bardzo dobre, jeżeli praktykujemy względem innych. Łatwiej jest nam się wtedy dogadać z innymi, na przykład jeśli ktoś jest dla nas niemiły, to możemy popatrzeć na taką osobę z takiej bardziej życzliwej perspektywy i zobaczyć, że ona też jest w jakimś swoim trudzie, ma jakieś problemy i łatwiej jest nam no nie wejść w jakąś złość, jakoś tak niemiło jej odpowiedzieć, bo wtedy już jest gotowy konflikt, tylko możemy bardziej z serca rozmawiać. 

S: Czyli szukamy tego, co wspólne. Szukamy zgody. A jeżeli mamy porozumienie z ludźmi, którzy nas otaczają, z którymi mamy relacje, no to też możemy się poczuć bardziej spokojnie i bezpiecznie, tak że to też wspiera spokojne życie. Kolejną rzeczą jest uczciwość, czyli mówienie prawdy i opieranie się na faktach. Mówiąc prawdę, nie dokładamy jakiegoś, jakichś dodatkowych historii do tego, co się wydarzyło w naszym życiu czy w tym, co widzieliśmy, dzięki czemu nie generujemy dodatkowych myśli, emocji w swoim umyśle. Uczciwość względem siebie i innych pomaga także mieć bardziej klarowny umysł i pozytywne nastawienie do siebie i do innych, co też pomaga, pomaga odczuwać więcej spokoju. 

E: Tak, taka uczciwość, transparentność jest bardzo ważna. Nie musimy niczego ukrywać ani przed sobą, ani przed innymi i to daje takie większe poczucie luzu na pewno.

S: Tak, to też jest związane z akceptacją siebie. Jeżeli jesteśmy transparentni, to bardziej akceptujemy siebie. Jeżeli akceptujemy siebie, to mamy też więcej spokoju. Więc to też jest takie połączone. 

E: Nie musimy udawać jakichś lepszych, jakoś się starać wypaść w jakiś sposób, tylko możemy być po prostu sobą tak, jak jest naprawdę. Tak. Następna metoda do pracy z umysłem to też jest cierpliwość i takie nie spieszenie się. Dawanie sobie czasu. Kiedy coś robimy, to jeżeli odpuścimy natychmiastowe rezultaty, to możemy na pewno odczuwać więcej spokoju. Nie mamy takiego wtedy pragnienia, żeby już coś skończyć, żeby już mieć taki rezultat. Wtedy tak nie porównujemy tego, co teraz mamy, do naszego wyobrażonego efektu i wtedy zazwyczaj pewnie wychodzimy na minus, na niekorzyść i możemy łatwiej siebie krytykować, denerwować się, złościć. Więc takie odpuszczanie i dawanie sobie czasu jest bardzo pomocne. 

Jak odnaleźć wewnętrzny spokój
Jak odnaleźć wewnętrzny spokój

Sposoby związane z ciałem

S: Kolejną kategorią po umyśle jest ciało i tutaj przygotowaliśmy 3 punkty, którymi chcemy się z wami podzielić, jeżeli chodzi o to, jak zadbać, by czuć się bardziej spokojnie poprzez pracę, zadbanie o ciało. Pierwszym takim punktem jest zdrowe odżywianie, czyli tutaj rozumiemy takie jedzenie, po którym czujemy się lekko, które się dobrze trawi, nie zalega, mamy po nim energię.

To wszystko sprawia, że jedzenie pełni właściwą rolę dla naszego ciała, czyli mamy właśnie o energię do życia i nie utrudnia nam, ponieważ jeżeli byśmy zjedli jedzenie, które nam szkodzi, jest ciężkie, nie ma energii, to po prostu odczuwalibyśmy pewien dyskomfort w ciele, ciężar, brak energii, mielibyśmy taki umysł mało klarowny, którym ciężko by się nam myślało, więc to wszystko by powodowało w pewien sposób frustrację i trudniej by się żyło. No i też w takiej sytuacji prostu ciężej o odczuwanie spokoju w swoim życiu.

E: Na święta na przykład, jak jest dużo ciast różnych do jedzenia… Szczególnie właśnie mięsa albo czegoś smażonego, to wtedy jest tak bardzo ciężko można się poczuć i jest ciężko wtedy też czuć się spokojnie, jak się czujemy tak ciężko.

S: No, szczególnie to jest po odczuwalne. Kolejnym punktem jest sprawne ciało, czyli ciało, które jest silne, mobilne, elastyczne, ma dobrą kondycję, czyli czujemy się w ciele dobrze. Jesteśmy w stanie za pomocą naszego ciała realizować rzeczy, które są dla nas ważne, możemy zadbać o swoje bezpieczeństwo, jakieś realizowanie swoich celów, potrzeb, dbanie o relacje, możemy się przemieszczać tym ciałem, jakby po prostu czujemy się w nim swobodnie, nie czujemy, że nas w jakiś sposób ogranicza. Nic nas nie boli.

E: Szczególnie… Tak, jak nic nas nie boli, to też jest łatwiej, bo tak to się boimy albo się martwimy, jak to będzie, kiedy nas przestanie boleć.

S: Tak, no jeżeli po prostu pojawiają się pewne ograniczenia w związku z ograniczeniami właśnie ciała – tych ograniczeń może być całe mnóstwo. W każdym razie, jeżeli jesteśmy zdrowi, to po prostu nie myślimy o tych ograniczeniach, po prostu czujemy się dobrze. I dlatego warto, warto dbać o swoje ciało, by było sprawne poprzez odpowiedni trym życia.

E: Tak, a mi jeszcze pomaga odczuwać więcej spokoju, jak się czuję zmęczona fizycznie po jakimś wysiłku, na przykład popracuję w ogrodzie albo jestem po wycieczce rowerowej albo po jakimś treningu fizycznym, to wtedy to jest takie dobre zmęczenie, że coś zrobiłam i teraz mogę odpocząć, mogę sobie dać czas, mogę się zregenerować i czuję się taka szczęśliwa, że mogę sobie tak po prostu siąść i nic nie robić. I wtedy łatwiej przychodzi mi odpuszczenie, tak jakby nie mam tej energii, żeby się złościć, tak fizycznie zrobiłam coś fajnego, coś wartościowego i teraz mogę odpoczywać.

Jak odnaleźć wewnętrzny spokój
Jak odnaleźć wewnętrzny spokój

Sposoby związane z otoczeniem

S: Trzecią kategorią, o której chcemy opowiedzieć, jest otoczenie, czyli wszystko, co nas otacza w naszym życiu. I pierwszym punktem jest uporządkowanie, czyli nasze otoczenie jest uporządkowane, czyli na przykład w naszym pokoju rzeczy na biurku są uporządkowane czy w szufladach, czy na widoku, nie wiem, na półkach, na ścianach. Czujemy, że wszystko ma swoje miejsce i wiemy, gdzie co jest ułożone i to ma dla nas sens. Ponieważ jeżeli jest chaos, bałagan, nie wiemy, gdzie są rzeczy, których poszukujemy, wtedy łatwiej jest o uczucie frustracji, zagubienia, bezsilności, trudu, no i wtedy też ciężej o odczuwanie spokoju. 

E: Tak. Jeżeli wiemy, co gdzie jest, no to mamy porządek na zewnątrz, to tak jakby łatwiej też mieć porządek wewnątrz, w głowie i większy spokój.

S: Harmonię można by to powiedzieć inaczej.

E: Tak, dokładnie. Bardzo też ważne jest – i tutaj też są takie zasady feng shui, czyli jak powinno się jakby aranżować przestrzeń w mieszkaniu. I bardzo tutaj ważnym punktem jest to, aby były, żeby ta przestrzeń była dosyć prosta, żeby rzeczy były pochowane, żeby nie było tych rzeczy jakoś tak dużo, które zwracają uwagę, tylko że jeżeli możemy, to pochować te rzeczy gdzieś do szafy, do jakichś szafek zamykanych.

Wtedy one tak nas nie rozpraszają, nie… nasza uwaga, mimo że nawet jak świadomie może o tym nie myślimy, nie zwracamy uwagi na te przedmioty, które leżą na widoku, to jednak widzimy je i one wpływają na nas, gdzieś nawet tak podświadomie. I o tym właśnie też opowiada feng shui. Jak my zastosowaliśmy część zasad, to rzeczywiście można to poczuć, można poczuć różnicę. 

S: Tak, mniej rzeczy na widoku, czyli tzw. można powiedzieć minimalizm, minimalizm pomaga, pomaga utrzymać czystość, porządek swoją drogą i dzięki temu odczuwać więcej spokoju, ponieważ jesteśmy mniej rozproszeni przez rzeczy, które nas otaczają. Kolejną rzeczą, która może nam pomóc w odczuwaniu większego spokoju, jest ciche otoczenie, czyli zadbanie o nasz komfort dźwiękowy, czyli zadbanie o to, by jak najmniej pojawiało się dźwięków, które nas rozpraszają w naszym otoczeniu, które są dla nas irytujące. Na przykład poszukanie mieszkania w okolicy, w której jest spokojnie, gdzie nie ma kłótni.

E: No, to też.

S: To jakby cała gama. No w każdym razie jakby idea jest taka, że nie ma dźwięków, które stymulują nasz umysł, a szczególnie które powodują w nas negatywne skojarzenia, ponieważ to bardziej utrudnia zachowanie takiego spokojnego umysłu.

E: Mi także bardzo pomaga kontakt z naturą. I to może być na różne sposoby. To może być i wyjście do lasu, na łąkę, jezioro, morze. Gdziekolwiek, gdzie jest natura, gdzie jest najlepiej jakaś taka większa przestrzeń, to wtedy łatwiej jest złapać dystans do siebie, do swoich myśli. Nawet takie popatrzenie w niebo już pomaga złapać dystans, bo wtedy możemy zobaczyć, jacy my jesteśmy malutcy w tym wszystkim, na tej całej Ziemi i że przyroda jest taka ogromna. Jakoś tak można popatrzeć na siebie z większego dystansu.

S: Tak, przez zaakceptowanie tego faktu, że jesteśmy tak naprawdę małą cząstką w tym całym wszechświecie, łatwiej jest odpuścić te rzeczy, które nie są pod naszą kontrolą i czasami się wydarzają wbrew naszej woli, naszej chęci. Gdy zobaczymy właśnie, że to są fakty, to wtedy możemy poczuć tak naprawdę więcej spokoju, że to nie jest coś, co z nami jest nie tak, tylko po prostu tak to wygląda.

E: I ostatnia rzecz, którą chcieliśmy się podzielić, to przebywanie z ludźmi, którzy są życzliwi i uczciwi. I to rzeczywiście bardzo dużo daje, jeżeli mamy takich przyjaciół czy osoby z rodziny, którzy życzą nam dobrze, którzy są dla nas mili, którzy mówią prawdę – to wtedy inaczej się czujemy, czujemy się tak bezpiecznie, czujemy się akceptowani i bardziej spokojnie na pewno.

S: Tak, tu można by to rozszerzyć na kontekst tego, co oglądamy w telewizji, słuchamy, nie wiem, w radiu, jakich piosenek słuchamy, jakich wywiadów, bo to też są ludzie, którzy tak naprawdę nas otaczają, tylko już w takiej formie powiedzmy…

E: Bardziej zdalnej.

S: Zdalnej – wideo, audio, ale to też ma wpływ na nasz umysł, na nasze samopoczucie i o to też, na to warto też zwrócić uwagę, kogo słuchamy, w jakim tonie, co nam opowiadają. Tak, generalnie słuchanie treści różnych stymuluje nasz umysł, a więcej spokoju pewnie nam da po prostu posłuchanie odgłosów natury, tak że to też warto o tym pamiętać.

E: Tak, dokładnie. Warto także na przykład pójść na warsztaty medytacyjne albo posłuchać jakiegoś nauczyciela duchowego, bo wtedy od takich osób bije duży spokój czy też jakiegoś mnicha, który medytuje dużo – to jest odczuwalne od tych osób i poprzez słuchanie takich materiałów, poprzez jeszcze lepiej przebywanie z takimi osobami, możesz też nam się ten spokój udzielić.

Mamy nadzieję, że wiesz już nieco bardziej jak odnaleźć wewnętrzny spokój.

Zapraszamy także na nasze medytacje prowadzone i do zobaczenia w kolejnym wpisie!

Podobał Ci się ten wpis?

Jeśli tak, to dołącz do naszej społeczności, aby otrzymywać inspirujące materiały o medytacji i ćwiczeniach oddechowych. Dziękujemy!

Ela i Sylwek

Cześć, witamy Cię na naszym blogu o medytacji i ćwiczeniach oddechowych. Chcemy Cię zainspirować naszymi sposobami, dzięki którym jesteśmy bardziej zdrowi i szczęśliwi.

Otrzymaj prezent!

Otrzymaj za darmo 7 medytacji na start

Zacznij swoją przygodę z medytacją, zmniejsz stres i zadbaj o swoje zdrowie!