Medytacja prowadzona na stres [17 min] Spokój i rozluźnienie

Spis treści

Medytacja prowadzona na stres — w tej medytacji będziesz miał okazję przyjrzeć się swoim napięciom w ciele oraz doznaniom, które powiązane są ze stresem, którego doświadczasz.

Dzięki uświadomieniu sobie swojego obecnego doświadczenia będziesz miał szansę przetransformować go w coś, co jest lżejsze, łatwiejsze, subtelniejsze. Po tej medytacji możesz doświadczyć więcej swobody, relaksu oraz przestrzenności w Twoim ciele, oraz umyśle.

Miłego słuchania i wszystkiego dobrego 💚

Medytacja prowadzona na stres

Usiądź wygodnie lub połóż się i zadbaj o swoją pozycję. Postaraj się tez zachować czujność podczas medytacji, wtedy uzyskasz najlepsze rezultaty.

Dzięki świadomości swoich myśli i swoich napięć, jesteś w stanie nad nimi w jakiś sposób pracować i decydować, czy nadal chcesz je odczuwać. A może czas już się z nimi pożegnać.

Dlatego przenieś teraz uwagę do swojego ciała. Zajrzyj i sprawdź, gdzie odczuwasz stres. Gdzie odczuwasz napięcie? Gdzie odczuwasz pewnego rodzaju ból związany ze stresem, który przeżywasz?

Czy te odczucia pochodzą z nóg, są gdzieś w stopach, łydkach, udach? Sprawdź.

Czy może znajdują się gdzieś w okolicy bioder i pośladków? Sprawdź.

Może w okolicy Twojego brzucha, klatki piersiowej, okolicy lędźwi lub pleców? Sprawdź.

Sprawdź teraz, czy stres, który odczuwasz, w jakiś sposób znajduje się w Twoich dłoniach, przedramionach, ramionach, barkach. Czy gdzieś w tych okolicach czujesz napięcie, ból? Który jest związany ze stresem?

Teraz zajrzyj w okolice swojej szyi i karku. Czy może gdzieś tam odczuwasz doznania, które są związane ze stresem?

A teraz zajrzyj do swojej głowy i okolice twarzy. Twoich ust, czoła, nosa, uszu, okolice tyłu głowy. Czy może tam gdzieś znajduje się stres, który przeżywasz?

Może gdzieś w okolicy czubka Twojej głowy?

Teraz gdy zrobiłeś przegląd swojej głowy, prawdopodobnie lepiej wiesz, gdzie odczuwasz stres w swoim ciele. Teraz skieruj uwagę w to miejsce, gdzie ten stres jest dla Ciebie najintensywniejszy. Skieruj tam uwagę, po prostu przyglądaj mu się. Czuj, doświadczaj, być może przyjmie on jakąś formę wizualizacji, jakiegoś odczucia.

Doświadczaj go na swój sposób i świadomie. Nie próbuj go zmieniać w tej chwili, po prostu z nim bądź. Daj mu swoją czystą uwagę.

Tak po prostu. Często mamy tendencję, by starać się pozbyć stresu za wszelką cenę. Wtedy jeszcze trudniej się z nim rozstać, ponieważ nasze działania wtedy nie są skuteczne. Aby były skuteczne, potrzebujesz lepiej się zapoznać ze swoim stresem i go zrozumieć. Poczuć, nie oceniać.

Wtedy ona ma szanse się przetransformować i zmieniać, uwalniać. Dlatego skieruj jeszcze raz uwagę w okolicę swojego ciała, gdzie odczuwasz stres najbardziej w tym momencie.

Daj mu czystą uwagę. Możesz wysłać w tym kierunku też trochę życzliwości, ciepła, zrozumienia. Możesz mentalnie powiedzieć: widzę Cię. Bądź jaki jesteś. Szanuję Cię.

medytacja prowadzona na stres

Przyglądaj się temu doznaniu stresu, postaraj się też skierować uwagę w okolicę swojego serca. Tak by symbolicznie połączyć te dwa doświadczenia. Doświadczenie życzliwości i miłości, oraz doświadczenie stresu i napięcia.

Dzięki temu w delikatny i subtelny sposób uzdrawiasz swoje ciało, uzdrawiasz to, co trudne i ciężkie.

Nie oczekuj, by ta zmiana wydarzyła się w jakiś sposób w jakimś tempie. Po prostu bądź w tym w ten sposób. Częściowo uwagą w okolicy Twojego serca i częściowo uwagą w okolicy przeżywanego stresu.

Sprawdź, czy zmieniły się doznania w miejscu, gdzie odczuwałeś stres. Sprawdź, jak się czujesz. jak Twoje myśli? Jak Twoje postrzeganie stresu i Twojego ciała się zmieniły? Jak wpłynęła na Ciebie ta medytacja prowadzona na stres?

Weź jeszcze kilka głębszych oddechów w miejscu, gdzie doświadczałeś intensywnego stresu. Tak jakbyś oddychał w miejscu, którym doświadczałeś stresu.

Tak jakby komórki ciała w tej okolicy też mogły oddychać powietrzem. Wdychasz świeże, czyste, uzdrawiające powietrze. I wydychasz powietrze, które zabiera to, co już niepotrzebne Twojemu ciału i umysłowi.

Z każdym wydechem czujesz się coraz lżej i bardziej rozluźniony.

Mam nadzieje, że ta medytacja prowadzona na stres pomogła Ci poczuć nieco więcej spokoju i rozluźnienia w ciele i umyśle. Zapraszamy także na inne medytacje na stres i na nasz kanał na YouTube.

Do zobaczenia!

Podobał Ci się ten wpis?

Jeśli tak, to dołącz do naszej społeczności, aby otrzymywać inspirujące materiały o medytacji i ćwiczeniach oddechowych. Dziękujemy!

Otrzymaj za darmo 7 medytacji na start

Zacznij swoją przygodę z medytacją, zmniejsz stres i zadbaj o swoje zdrowie!