Oddech ujjayi to metoda oddychania, z którą spotkałam się już kilka lat temu i od samego początku lubiłam wsłuchiwać się w dźwięk oddechu. Czasami kiedy byłam bardzo zestresowana i miałam milion myśli na minutę, ten oddech potrafił mnie uspokoić i oczyścić mój umysł. Ta technika jest odpowiednia dla każdego i czasami nazywana jest także oddechem Lorda Vadera – ze względu na dźwięk. Ja zdecydowanie wolę nazwę oddech oceanu.
Czym jest oddech oceanu?
Oddech ujjayi to technika oddechowa pochodząca z tradycji jogi a szczególnie stylu jogi Vinyasa (który ja też praktykuję i bardzo polecam). Nie trzeba oczywiście uprawiać jogi, żeby praktykować oddech oceanu.
Podczas tej praktyki zmniejszasz ilość powietrza, które przechodzi przez Twoje gardło i pojawia się wtedy charakterystyczny, relaksujący dźwięk. Oddech oceanu pomaga wydłużyć Twój oddech. Każdy wdech i wydech staje się dłuższy, głębszy i świadomy.
Oddech ujjayi – jakie są korzyści?
Więcej tlenu i energii
Oddech ujjayi zachęca Cię do robienia głębszych wdechów, dzięki temu wdychasz więcej tlenu. Gdy się dotleniasz w ten sposób, możesz poczuć więcej energii i łatwiej się koncentrować. Według badań nad oddechem oceanu ilość tlenu, jaką wdychasz, może powiększyć się nawet o 50%!
Spokój i relaks, redukcja stresu
Podczas praktyki oddechu oceanu Twoje ciało może się w pełni zrelaksować i przejść z trybu walka/ucieczka to trybu odpoczynku i regeneracji. Na początku możesz się czuć niekomfortowo i myśleć, że masz inne rzeczy do zrobienia. Zazwyczaj wystarczy wziąć kilka spokojnych oddechów oceanu, żeby ciało i umysł zaczęły się rozluźniać. Tak jakbyś poprzez tę praktykę, mówił do swojego ciała: “Jesteś bezpieczny/a, wszystko jest ok.”
“Kiedy oddech błądzi, umysł jest niespokojny. Ale kiedy oddech się uspokoi, umysł też będzie nieruchomy.” – Hatha Yoga Pradipika
Oddech ujjayi (oceanu) krok po kroku
Poniżej krótka sesja oddechowa prowadzona przeze mnie wraz z relaksującą muzyką:
- Usiądź w wygodnej pozycji z wyprostowanym kręgosłupem. Rozluźnij swoje braki i ramiona, jeżeli chcesz, możesz zamknąć oczy, żeby lepiej skoncentrować się na oddechu. Przenieś uwagę na swój oddech i po prostu zauważ, jaki teraz jest Twój oddech. Oddychaj przez usta.
- Skieruj swoją uwagę do gardła. Robiąc wydech, zacznij wydobywać dźwięk z tyłu Twojego gardła. Zaciśnij bardzo lekko gardło, wtedy otwór się troszkę zmniejsza i pojawia się dźwięk. Ja to czuje tak, jakbym przesuwała lekko kość z przodu gardła w tył.
- Jeżeli nie pojawia Ci się żaden dźwięk, możesz także wydobywać dźwięk “ha” i wyobrażać sobie, że chcesz zaparować lusterko podczas wydechu. Jeżeli robisz to ćwiczenie z otwartymi szeroko ustami, przymknij lekko usta i postaraj się dalej wydobyć dźwięk.
- Kiedy umiesz już wykonać ten dźwięk na wydechu, spróbuj zrobić go także na wdechu. Utrzymuj to samo, lekkie zaciśniecie gardła podczas wdechu. W ten sposób powinieneś także usłyszeć dźwięk oceanu (albo Lorda Vadera) na wdechu.
- Pora podwyższyć poprzeczkę! Kiedy umiesz już wykonać oddech oceanu przez usta, następny krok to oddychanie w ten sposób przez nos. Utrzymuj dokładnie to samo ustawienie gardła i po prostu zamknij usta i oddychaj przez nos. Oddychając przez nos, powinieneś słyszeć równie głośny dźwięk wydobywający się z Twojego gardła. To jest właśnie oddech ujjatyi.
- Możesz kontrolować, jak głośny będzie oddech. Dzięki temu możesz wydobywać dźwięk słyszalny tylko przez Ciebie i praktykować oddech oceanu, kiedy tylko chcesz.
Jeżeli nie jesteś doświadczony w ćwiczeniach oddechowych, po takiej sesji oddechowej możesz poczuć kręcenie w głowie, lekkie oszołomienie. Jest to normalne, wraz z regularną praktyką przechodzi. Jeżeli odczuwasz takie skutki uboczne, wykonuj krótsze sesje, aż Twoje ciało się przyzwyczai do większej ilości tlenu 😉
—
Mam nadzieję, ze ten wpis był dla Ciebie przydatny i wiesz już jako wykonać oddech ujjayi. Daj znać, jak podobała Ci się ta metoda oddychania. Czy czujesz więcej spokoju i relaksu?
Polecam także inne ćwiczenia oddechowe jak box breathing i koherencje serca, które również cudownie relaksują. Pięknego dnia!