Oddech ujjayi, czyli oddech oceanu na spokój i koncentracje [metoda oddychania 10 min]

Spis treści

Oddech ujjayi to metoda oddychania, z którą spotkałam się już kilka lat temu i od samego początku lubiłam wsłuchiwać się w dźwięk oddechu. Czasami kiedy byłam bardzo zestresowana i miałam milion myśli na minutę, ten oddech potrafił mnie uspokoić i oczyścić mój umysł. Ta technika jest odpowiednia dla każdego i czasami nazywana jest także oddechem Lorda Vadera – ze względu na dźwięk. Ja zdecydowanie wolę nazwę oddech oceanu.

oddech ujjayi metoda oddychania

Czym jest oddech oceanu?

Oddech ujjayi to technika oddechowa pochodząca z tradycji jogi a szczególnie stylu jogi Vinyasa (który ja też praktykuję i bardzo polecam). Nie trzeba oczywiście uprawiać jogi, żeby praktykować oddech oceanu. 

Podczas tej praktyki zmniejszasz ilość powietrza, które przechodzi przez Twoje gardło i pojawia się wtedy charakterystyczny, relaksujący dźwięk. Oddech oceanu pomaga wydłużyć Twój oddech. Każdy wdech i wydech staje się dłuższy, głębszy i świadomy. 

Oddech ujjayi – jakie są korzyści?

Więcej tlenu i energii

Oddech ujjayi zachęca Cię do robienia głębszych wdechów, dzięki temu wdychasz więcej tlenu. Gdy się dotleniasz w ten sposób, możesz poczuć więcej energii i łatwiej się koncentrować. Według badań nad oddechem oceanu ilość tlenu, jaką wdychasz, może powiększyć się nawet o 50%!

Spokój i relaks, redukcja stresu

Podczas praktyki oddechu oceanu Twoje ciało może się w pełni zrelaksować i przejść z trybu walka/ucieczka to trybu odpoczynku i regeneracji. Na początku możesz się czuć niekomfortowo i myśleć, że masz inne rzeczy do zrobienia. Zazwyczaj wystarczy wziąć kilka spokojnych oddechów oceanu, żeby ciało i umysł zaczęły się rozluźniać. Tak jakbyś poprzez tę praktykę, mówił do swojego ciała: “Jesteś bezpieczny/a, wszystko jest ok.”

“Kiedy oddech błądzi, umysł jest niespokojny. Ale kiedy oddech się uspokoi, umysł też będzie nieruchomy.” – Hatha Yoga Pradipika

Oddech ujjayi (oceanu) krok po kroku

Poniżej krótka sesja oddechowa prowadzona przeze mnie wraz z relaksującą muzyką:

  1. Usiądź w wygodnej pozycji z wyprostowanym kręgosłupem. Rozluźnij swoje braki i ramiona, jeżeli chcesz, możesz zamknąć oczy, żeby lepiej skoncentrować się na oddechu. Przenieś uwagę na swój oddech i po prostu zauważ, jaki teraz jest Twój oddech. Oddychaj przez usta.
  2. Skieruj swoją uwagę do gardła. Robiąc wydech, zacznij wydobywać dźwięk z tyłu Twojego gardła. Zaciśnij bardzo lekko gardło, wtedy otwór się troszkę zmniejsza i pojawia się dźwięk. Ja to czuje tak, jakbym przesuwała lekko kość z przodu gardła w tył. 
  3. Jeżeli nie pojawia Ci się żaden dźwięk, możesz także wydobywać dźwięk “ha” i wyobrażać sobie, że chcesz zaparować lusterko podczas wydechu. Jeżeli robisz to ćwiczenie z otwartymi szeroko ustami, przymknij lekko usta i postaraj się dalej wydobyć dźwięk. 
  4. Kiedy umiesz już wykonać ten dźwięk na wydechu, spróbuj zrobić go także na wdechu. Utrzymuj to samo, lekkie zaciśniecie gardła podczas wdechu. W ten sposób powinieneś także usłyszeć dźwięk oceanu (albo Lorda Vadera) na wdechu. 
  5. Pora podwyższyć poprzeczkę! Kiedy umiesz już wykonać oddech oceanu przez usta, następny krok to oddychanie w ten sposób przez nos. Utrzymuj dokładnie to samo ustawienie gardła i po prostu zamknij usta i oddychaj przez nos. Oddychając przez nos, powinieneś słyszeć równie głośny dźwięk wydobywający się z Twojego gardła. To jest właśnie oddech ujjatyi. 
  6. Możesz kontrolować, jak głośny będzie oddech. Dzięki temu możesz wydobywać dźwięk słyszalny tylko przez Ciebie i praktykować oddech oceanu, kiedy tylko chcesz. 

Jeżeli nie jesteś doświadczony w ćwiczeniach oddechowych, po takiej sesji oddechowej możesz poczuć kręcenie w głowie, lekkie oszołomienie. Jest to normalne,  wraz z regularną praktyką przechodzi. Jeżeli odczuwasz takie skutki uboczne, wykonuj krótsze sesje, aż Twoje ciało się przyzwyczai do większej ilości tlenu 😉

oddech ujjayi metoda oddychania

Mam nadzieję, ze ten wpis był dla Ciebie przydatny i wiesz już jako wykonać oddech ujjayi. Daj znać, jak podobała Ci się ta metoda oddychania. Czy czujesz więcej spokoju i relaksu?

Polecam także inne ćwiczenia oddechowe jak box breathing i koherencje serca, które również cudownie relaksują. Pięknego dnia!

Podobał Ci się ten wpis?

Jeśli tak, to dołącz do naszej społeczności, aby otrzymywać inspirujące materiały o medytacji i ćwiczeniach oddechowych. Dziękujemy!

Otrzymaj za darmo 7 medytacji na start

Zacznij swoją przygodę z medytacją, zmniejsz stres i zadbaj o swoje zdrowie!